Նորածնի մահվան փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. հղին գտնվել է հիվանդանոցում, սակայն՝ ոչ բժիշկների հսկողության ներքո 07/15/2017   15:35  |  Քրեական խրոնիկոն
«Իջևան» ԲԿ-ում նորածնի մահվան դեպքի վերաբերյալ ահազանգ Քննչական կոմիտեն ստացել է: «Փաստինֆո»-ի թղթակիցն այս մասին տեղեկացավ Քննչական կոմիտեից:
ՔԿ-ից նաև հայտնեցին, որ նորածնի մահվան փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդին մահ):
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 23-ամյա կինը նախօրեին «Իջևան» ԲԿ-ում ծննդաբերել է աղջիկ երեխա, որից 3 ժամ անց ծննդկանին հայտնել են, որ երեխան մահացել է:
Մեր տեղեկություններով՝ երիտասարդ կինը ցավերով և պտղաջրերի հոսքով տեղափոխվել է ԲԿ, սակայն գտնվելով հիվանդանոցում՝ նրան ժամեր շարունակ օգնություն չեն ցուցաբերել:
Հղի կինը տևական ժամանակ հիվանդանոցում է գտնվել, սակայն՝ ոչ բժիշկների հսկողության ներքո, իսկ երբ որոշել են ծննդալուծել՝ երեխայի կյանքն արդեն փրկել հնարավոր չի եղել:

Уголовное дело возбуждено по факту смерти новорожденного ребенка в медцентре Иджевана 07/15/2017   15:51  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении получил сообщение о смерти новорожденного ребенка в медцентре “Иджеван”. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в СК РА.
В ведомстве также проинформировали, что по факту смерти младенца возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание,повлекшие по неосторожности смерть пациента)  УК РА.
23-летняя женщина накануне в медцентре “Иджеван” родила  девочку. Спустя три часа после родов роженице сообщили о смерти новорожденной дочери.
По сведениям “ФактИнфо”, молодая женщина с жалобами на сильные боли и признаками отхождения околоплодных вод была госпитализирована в медцентр,  однако в ходе нахождения в больнице была не под присмотром врачей, ей часами не оказывалась медпомощь.