Նախագահ Սերժ Սարգսյան. «Ոսկե ծիրան»-ը կարևոր ուսուցողական նշանակություն ունի երիտասարդ արվեստագետների համար 07/14/2017   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրեի երեկոյան հանդիպել է «Ոսկե ծիրան» 14-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրերի և Հայաստանից ու աշխարհի տարբեր երկրներից փառատոնին մասնակցող կինոգործիչների հետ:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Փառատոնի մասնակիցները Հանրապետության Նախագահի հետ զրուցել են «Ոսկե ծիրան»-ի անցած ուղու, ձեռքբերումների, ինչպես նաև այս տարվա փառատոնի մրցութային ծրագրերի մասին:
Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել «Ոսկե ծիրան» 14-րդ միջազգային կինոփառատոնին, որում մասնավորապես ասված է.
«Ողջունում եմ «Ոսկե ծիրան» 14-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներին, հյուրերին և առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնում կազմակերպիչներին, որոնք հետևողականությամբ և նվիրվածությամբ ամեն տարի Երևանի և մայրաքաղաքի հյուրերի համար արարում են այս սպասված տոնը:
Հայկական ամենահեղինակավոր այս կինոփառատոնը ոչ միայն հաճելի պահեր է պարգևում մեր հանդիսատեսներին, այլև կարևոր ուսուցողական նշանակություն ունի երիտասարդ արվեստագետների համար՝ գեղագիտական և աշխարհայացքային աճի տեսանկյունից: Այս փառատոնը նաև կոչված է ստեղծելու համապատասխան հոգևոր-մշակութային միջավայր և մթնոլորտ, առանց որոնց դժվար է պատկերացնել ստեղծագործական թռիչքներ:
Գոհունակությամբ ենք արձանագրում «Ոսկե ծիրանի» հավատարմությունը հայկական կինոյի պատմությանը և ավանդույթներին: Մեր դասական ժառանգությունը և ժամանակակից գործերը կարիք ունեն հանրահռչակման: Հայկական կինոարվեստը մենք մշտապես պետք է քննենք և դիտարկենք համաշխարհային և միջազգային համատեքստում:
Կրկին ողջունում եմ «Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնը, որ մեզանում դարձել է բարձր ճաշակի, ճշմարիտ արվեստի, ինչպես նաև խաղաղասիրության ու մարդասիրության գաղափարների կրող և մունետիկ»:

Международный кинофестиваль "Золотой абрикос" стал у нас носителем высокого вкуса и идей гуманизма – президент Армении 07/14/2017   10:27  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян накануне вечером встретился с почётными гостями 14-го Международного кинофестиваля "Золотой абрикос" и участвующими в фестивале деятелями кино из Армении и разных стран мира. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Участники фестиваля беседовали с президентом о пройденном "Золотым абрикосом" пути, достижениях, а также о конкурсных программах фестиваля в нынешнем году.
Серж Саргсян направил послание 14-му Международному кинофестивалю "Золотой абрикос", в котором, в частности, говорится:
"Приветствую участников и гостей 14-го Международного кинофестиваля "Золотой абрикос" и выражаю особую благодарность организаторам, которые с настойчивостью и преданностью каждый год создают для Еревана и гостей столицы этот долгожданный праздник. Этот самый авторитетный армянский кинофестиваль не только дарит приятные моменты нашим зрителям, но и имеет важное обучающее значение для молодых деятелей искусства с точки зрения эстетического и мировоззренческого роста.
Этот фестиваль также призван создать соответствующую духовно-культурную атмосферу и среду без которой трудно представить творческий взлет. Мы с удовлетворением констатируем верность "Золотого абрикоса" истории и традициям армянского кино. Наше классическое наследие и современные произведения нуждаются в популяризации.
Армянское киноискусство мы всегда должны исследовать и рассматривать в общемировом и международном контексте.
Вновь поздравляю Международный кинофестиваль "Золотой абрикос", который стал у нас носителем и вестником высокого вкуса, истинного искусства, а также идей миролюбия и гуманизма".