Թաքնվելով սեփական բնակչության թիկունքում՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը. Լևոն Մնացականյան 07/05/2017   17:15  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն օրինաչափ է դարձրել մերձճակատային խաղաղ բնակավայրերում իր կրակային խոցման միջոցները տեղակայելու և այդ կրակակետերից արցախյան դիրքերի ուղղությամբ նախահարձակ գործողություններ իրականացնելու պրակտիկան: Ինչպես հաղորդում է ԱՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունը, այս մասին «Ինտերֆաքս»-ի հարցին ի պատասխան ասել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
-Պարոն նախարար, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով հայկական կողմին մեղադրում է հուլիսի 4-ին խաղաղ բնակավայր արկակոծելու և քազաքացիական անձանց սպանելու մեջ: Ո՞րն է Ձեր մեկնաբանությունն այս հայտարարության առնչությամբ:
-Սկզբից ևեթ նշեմ, որ Արցախի բանակը երբևէ նախահարձակի դերում հանդես չի եկել, սակայն միշտ պատրաստակամ է՝ պատասխան քայլերով սանձելու հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ցանկացած սադրիչ գործողություն: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից տարածված հայտարարությանը, թե իբր հուլիսի 4-ին հայկական բանակը հրետակոծել է Ալխանլու բնակավայրը և դարձել քաղաքացիական անձանց մահվան պատճառ, ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան սեփական անմեղ քաղաքացիների արյան հաշվին միջազգային հանրությանը ապակողմնորոշելու ցինիկ գործելաոճ:
Արցախի պաշտպանության բանակը երբևէ չի թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերը, ինչպես հատուկ է մեր հակառակորդին, մեր հարվածի թիրախը եղել և, այսուհետ ևս, լինելու են միայն ու միայն այն ռազմակայանները, որտեղից թշնամին կրակային հարվածներ է հասցնում հայկական բնագծերին:
Ցավալի է, որ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն օրինաչափ է դարձրել մերձճակատային խաղաղ բնակավայրերում իր կրակային խոցման միջոցները տեղակայելու և այդ կրակակետերից արցախյան դիրքերի ուղղությամբ նախահարձակ գործողություններ իրականացնելու պրակտիկան: Ասել է թե՝ թաքնվելով սեփական բնակչության թիկունքում և վերջիններիս դարձնելով կենդանի վահան, հակառակորդը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը:
Եթե իրականում հակառակորդը խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստներ է ունեցել, ապա ստիպված ենք ափսոսանք հայտնել: Բայց միևնույն ժամանակ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ ինչպես առայսօր, այնպես էլ այսուհետ Արցախի զինված ուժերը շարունակելու է լիարժեք օգտվել պաշտպանվելու իր իրավունքից և անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին տալ թիրախային և անհամարժեք պատասխան:
Միաժամանակ ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զերծ մնալ անկանխատեսելի հետևանքներով հղի հետագա ռազմական արկածախնդրությունից և հարցի լուծումը փնտրել բանակցային սեղանի շուրջ, մանավանդ, որ նման մոտեցումը բխում է երկու ժողովուրդների շահերից:
11:57 05/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը պետք է կատարի Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները. Տիգրան Բալայան
02:06 05/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի պաշտպանության բանակը պատժել է հակառակորդին. հրապարակվել են տեսանյութեր եւ ձայնագրություններ

Левон Мнацаканян: ВС Арцаха будут полноценно пользоваться своим правом на оборону и наносить несоразмерный ответ на наступательные действия противника 07/05/2017   17:42  |  Карабахский конфликт
Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) никогда не выступала в роли инициатора нападения, однако всегда готова ответными шагами усмирить любое провокационное действие Азербайджана, заявил "Интерфаксу" министр обороны Арцаха(НКР) Левон Мнацаканян.
“Что касается распространенного Азербайджаном заявления о том, что 4 июля был подвергнут обстрелу населенный пункт Алханлу, что стало причиной гибели гражданских лиц, то это не что иное, как циничная попытка дезориентации международного сообщества за счет крови невинных граждан. Если гибель гражданских лиц действительно имела место, то мы сожалеем, но Армия обороны Арцаха никогда не выбирала в качестве мишени мирные населенные пункты, что присуще нашему противнику. Мишенью наших ударов были и впредь будут исключительно те военные объекты, откуда противник ведет обстрел армянской стороны", – заявил он.
По словам Левона Мнацаканяна, досадно, что военно-политическое руководство Азербайджана считает закономерным размещение своих огневых установок в мирных населенных пунктах и практику осуществления с этих огневых точек наступательных действий в направлении арцахских позиций.
"Прячась за собственным населением и превращая его в живую мишень, противник грубо нарушает нормы международного права", – отметил он.
"Со всей ответственностью заявляю, что, как и всегда, так и впредь ВС Республики Арцах будут полноценно пользоваться своим правом на оборону, а в случае необходимости наносить целевой и несоразмерный ответ на наступательные действия противника. В то же время советуем азербайджанской стороне воздержаться от дальнейшей военной авантюры, чреватой непредсказуемыми последствиями, и искать решение вопроса за столом переговоров, особенно, когда такой подход исходит из интересов двух народов", – подчеркнул Левон Мнацаканян.