ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը մատնանշում է Ադրբեջանին՝ որպես հրադադարի ռեժիմը խախտող կողմ 06/22/2017   10:47  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը մեկնաբանել է News.am-ի հարցը:
- Հունիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքու կատարած այցի արդյունքում ադրբեջանական իշխանությունները հանդես են եկել բազմաթիվ մեկնաբանություններով՝ հայկական կողմերին մեղադրելով բանակցային գործընթացը տապալելու նպատակով հրադադարի ռեժիմը խախտելու մեջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նման հայտարարությունները։
- Լարվածության սրման և բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակի համար մեղքը հայկական կողմերի վրա բարդելու Բաքվի ձգտումն անթաքույց փորձ է՝ քողարկելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը փակուղի մտցնելուն և միջնորդների խաղաղարար ջանքերը խափանելուն ուղղված իր իսկ քաղաքականությունը։ Դա հատկապես ակնառու է շփման գծում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շարունակական սադրանքների, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման հարցում իր պարտավորությունների հանդեպ Բաքվի լիակատար արհամարհանքի և բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրագործելու բացահայտ դժկամության ֆոնի վրա։
Այս կապակցությամբ հարկ է հիշատակել հունիսի 19-ին Բաքու կատարած այցի արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հնչեցրած հայտարարությունը, որը, մեր դիտարկմամբ, հերթական անգամ ոչ երկիմաստ կերպով մատնանշում է Ադրբեջանին՝ որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմը խախտող կողմ։
Այս հարցում Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարություններում նկատվող դրական միտումը որոշակի հույսեր է ներշնչում, որ միջնորդները ոչ միայն վերջնականապես կհրաժարվեն անհասցե կոչերի պրակտիկայից, այլև ավելի հաստատակամորեն հետամուտ կլինեն 1994 թ. հրադադարի և 1995 թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անշեղ պահպանման, Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման վերաբերյալ Վիեննայում (2016 թ. մայիսի 16) և Սանկտ-Պետերբուրգում (2016 թ. հունիսի 20) ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը։
17:21 20/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՖրանկ Էնգելն անհրաժեշտ է համարում Արցախ-Ադրբեջան շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը
13:24 20/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանում բողոքում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից
18:23 19/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Բաքվում խորը մտահոգություն են հայտնել վերջին դեպքերի առնչությամբ. հայտարարություն

Представитель МИД Арцаха: Баку пытается торпедировать миротворческие усилия сопредседателей МГ ОБСЕ 06/22/2017   10:49  |  Карабахский конфликт
Стремление Баку возложить вину за эскалацию напряженности и сложившуюся в переговорном процессе ситуацию на армянские стороны является нескрываемой попыткой завуалировать проводимую им политику по заведению процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в тупик и торпедированию миротворческих усилий посредников. Об этом заявил начальник Управления информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах Артак Нерсисян.
Как передает пресс-служба МИД Арцаха, комментируя по просьбе агентства NEWS.am вопрос о том, что по итогам визита в Баку 19 июня сопредседателей Минской группы ОБСЕ азербайджанские власти выступили с многочисленными комментариями, обвиняя армянские стороны в нарушениях режима прекращения огня с целью срыва переговорного процесса, Артак Нерсисян отметил:
“Стремление Баку возложить вину за эскалацию напряженности и сложившуюся в переговорном процессе ситуацию на армянские стороны является нескрываемой попыткой завуалировать проводимую им политику по заведению процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в тупик и торпедированию миротворческих усилий посредников. Это особенно очевидно на фоне непрекращающихся провокаций на линии соприкосновения, осуществляемых азербайджанской стороной, полного пренебрежения Баку своими обязательствами по укреплению режима прекращения огня и декларируемого нежелания реализовывать достигнутые договоренности, направленные на обеспечение условий для возобновления переговорного процесса”.
“В этой связи необходимо отметить заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 19 июня с.г. по итогам визита в Баку, которое мы рассматриваем как очередное недвусмысленное указание на Азербайджан в качестве стороны, нарушающей режим прекращения огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта”, - отметил представитель МИД НКР.
По его словам, позитивная тенденция в данном вопросе, наблюдаемая в последних заявлениях сопредседателей Минской группы, вселяет определенные надежды на то, что посредники не только окончательно откажутся от практики безадресных призывов, но и будут более настойчиво добиваться реализации достигнутых в Вене (16 мая 2016 года) и Санкт-Петербурге (20 июня 2016 года) договоренностей о неукоснительном соблюдении бессрочных трехсторонних соглашений о прекращении огня от 1994 года и укреплении режима прекращения огня от 1995 гг., создании механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и расширении офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.