Հունիսի 14-ի երեկոյան Հայաստանին կմոտենա հաջորդ ցիկլոնը. Գագիկ Սուրենյան 06/13/2017   11:33  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հանրապետության տարածքում գործող ցիկլոնի ուժը այսօր կթուլանա, երեկոյան ժամերին կարճատև ամպրոպային բնույթի անձրևներ կանխատեսվում են միայն լեռնային գոտիներում։ Այս մասին, SHAMSHYAN.com-ի հաղորդմամբ, տեղեկացրել է ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
Հունիսի 14-ին երեկոյան ժամերին Սև ծովի շրջաններից Հայաստանին է մոտենում հաջորդ ցիկլոնը, որը բավականին ակտիվ է։
Այսպիսով, հունիսի 14-ին երեկոյան ժամերին, հունիսի 15-ին ժամանակ առ ժամանակ, հունիսի 16-ին կեսօրից հետո կրկին շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ, առանձին հատվածներում հնարավոր է կարկուտ, ամպրոպների ժամանակ կանխատեսվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վրկ։
Հունիսի 17-ին անձրևները հիմնականում կպահպանվեն Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում։ Օդի ջերմաստիճանը հունիսի 13-14-ին էապես չի փոխվի՝ Երևանում ցերեկը տատանվելով +31․․․+33 աստիճանի սահմաններում։ Հունիսի 15-ին հյուսիս-արևմուտքից Հայաստան կներթափանցեն ցուրտ օդային հոսանքներ, ինչի արդյունքում օդի ջերմաստիճանը բոլոր մարզերում կնվազի 5-6 աստիճանով։
«Ինչ վերաբերվում է հունիսի 12-ի Երևանի հորդառատ անձրևին, պետք է ասեմ, որ քաղաքում 1 ժամում տեղացել է 13-14մմ անձրև, ընդ որում, այդ քանակության մեծ մասը թափվել է 10-15 րոպեում։ Նաև ուզում եմ նշել, որ 13-14մմ անձրևը կազմում է Երևանում հունիս ամսվա տեղումների բազմամյա միջին ամսական քանակի մոտ 50 տոկոսը»։

На Ереван надвигается новый активный циклон 06/13/2017   11:57  |  Информационная платформа
Новый, достаточно активный циклон приблизится к Армении с Черного моря вечером 14-го июня, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
По его прогнозам, сила действующего на территории Армении циклона сегодня ослабнет, кратковременные грозовые дожди ожидаются вечером только в горных районах, передает SHAMSHYAN.com.
"Таким образом, в вечерние часы 14 июня, 15 июня время от времени, а также 16 июня после полудня в большинстве регионов Армении вновь прогнозируются грозовые дожди, в отдельных местностях возможен град, во время грозы скорость ветра может достигать 20-25 метров в секунду. Дожди ожидаются также 17 июня, в основном, в Лорийской, Тавушской, Сюникской областях и в Арцахе", - цитирует синоптика  издание.
По словам Суреняна, температура воздуха 13-14 июня не претерпит существенных изменений. В Ереване днем воздух прогреется до 31-33 градусов тепла.
"А 15 июня с северо-запада на территорию Армении проникнут холодные воздушные массы, которые принесут собой похолодание. Температура воздуха во всех областях понизится на 5-6 градусов", - сообщил Гагик Суренян.
Что же касается  накрывшего накануне Ереван мощного ливня с градом, синоптик отметил, что в столице за один час выпало 13-14 мм осадков, причем большая часть - за 10-15 минут.Вчерашний ливень с градом парализовал движение на ряде улиц Еревана"Хочу также отметить, что 13-14 мм - это порядка  50% многолетней средней месячной нормы осадков для Еревана на июнь", - пояснил Суренян.