Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատական նիստը րոպեներ տևեց 05/26/2017   13:46  |  Դատական ռեպորտաժներ
Կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի զենք ռազմամթերք պահելու մեջ մեղադրվող Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստը րոպեներ տևեց: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հունիսի 13-ին: Որոշվեց, որ այսուհետ դատական նիստերը տեղի են ունենանլու շաբաթական 2 անգամ՝ երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին:
Մինչ դատական նիստն սկսվելը՝ ամբաստանյալներին դատական նիստերի դահլիճ ներկայացնելիս՝ դահլիճում ներկաների կողմից հնչում էին վանկարկումներ՝ «ազատություն», «մահ ռեժիմին», «Ժիրայր», «Գևորգ»:
Դատական նիստերի ապակեպատ դահլիճում նիստին ներկա հասարակայնության ներկայացուցիչները հնարավորություն չունեին լսելու, թե ինչ է տեղի ունենում նիստի ժամանակ, ձայնը առհասարակ չէր լսվում: Միայն երբ հայտարարվեց հաջորդ նիստի մասին, այդ ժամանակ բարձրախոսները միացված էին:
Այդ իսկ պատճառով պաշտպանական կողմից դժգոհություն և պահանջ հնչեց՝ ապահովել դատական նիստի հրապարակայնությունը:
Դատական նիստից հետո լրագրողները պաշտպանական կողմից ճշտեցին, թե ինչու է հետաձգվել դատական նիստը:
Պարզվեց, որ ամբաստանյալ Գալուստ Գրիգորյանը պաշտպան չունի, իսկ ամբաստանյալ Սասունիկ Կիրակոսյանի պաշտպանը չէր ներկայացել՝ այլ զբաղվածության պատճառով:
Լրագրողների հետ զրույցում Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան, փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը հայտնեց, որ, ամենայն հավանականությամբ, մյուս դատական նիստին գործում կներգրավվի ամբաստանյալ Գալուստ Գրիգորյանի պաշտպանը , ով ժամանակ կխնդրի՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար:
Տ.Հայրապետյանը հայտնեց նաև, որ իրենք 38 հատոր գործին ծանոթացել են 4 ամսվա ընթացքում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ, ըստ նախաքննական մարմնի, 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Երևան քաղաքում բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, ինչպես նաև իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրություն ցույց տալով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ հրահրելու ուղղակի դիտավորությամբ 2014 թվականի մայիսից Ժիրայր Սեֆիլյանը Պավել Մանուկյանի, Գարեգին Չուգասզյանի, Վարուժան Ավետիսյանի և Գևորգ Սաֆարյանի հետ նախնական համաձայնությամբ հավաքագրել են անձանց խմբեր, նախապատրաստել են զանգվածային անկարգությունների, ձեռք են բերել և իրենց բնակարաններում, գրասենյակներում, տրանսպորտային միջոցներում պահել են մարմնական վնասվածքներ հասցնելու համար հարմարեցված շուրջ չորս տասնյակ մետաղյա ձողեր և փայտե մահակներ, կռփազենք, էլեկտրապարպիչներ: Նշված հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել հանցակիցների կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ հանցագործության կատարմանն ուղղված գործողությունները բացահայտվել են իրավապահ մարմինների կողմից:
Ձեռք բերված փոխկապակցված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստության, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու և շենքեր, շինություններ զավթելու նախապատրաստության համար Ժիրայր Սեֆիլյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 35-219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստության համար Գևորգ Սաֆարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու համար Հրայր Թոփչյանին, Սասունիկ Կիրակոսյանին, Հովհաննես Պետրոսյանին, Գալուստ Գրիգորյանին և Ներսես Պողոսյանին մեղադրանքներ են ռաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:

Первое заседание суда по делу Жирайра Сефиляна завершилось, едва начавшись 05/26/2017   14:46  |  Судебный репортаж
Заседание суда по делу члена оппозиционного движения "Учредительный парламент" Жирайра Сефиляна и еще нескольких лиц, обвиняемых в незаконном хранении оружия и боеприпасов, продлилось несколько минут.
Следующее заседание суда  назначено на 13-е мая. Согласно решению суда, слушания будут проходить дважды в неделю, во вторник и в пятницу.
Заседание было отложено из-за отсутствия у Галуста Григоряна адвоката. Кроме того, на заседание суда не явился адвокат Сасуника Киракосяна ввиду занятости в другом процессе.
Сегодня в Ереване началось первое заседание суда над Жирайром Сефиляном и еще несколькими лицами.
Обвиняемыми по делу проходят семь человек: Жирайр Сефилян, Геворк Сафарян, Грайр Топчян, Сасуник Киракосян, Ованес Петросян, Галуст Григорян и Нерсес Погосян.
Ранее Генпрокуратура Армении проинформировала, что прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в суд.Уголовное дело в отношении Жирайра Сефиляна передано в судКак отмечалось в сообщении Генеральной прокуратуры Армении, в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследование которого вела Специальная следственная служба РА, добыты данные, подтверждающие, что Жирайр Сефилян с  целью захвата находящихся на территории Армении зданий и сооружений стратегического назначения с применением оружия и насилия, опасного для жизни граждан и военнослужащих, в ноябре 2015 года создал организованную вооруженную группу и руководил ею. В составе группы действовало подразделение, в которое входили Сасуник Киракосян, Грайр Топчян, Ованес Петросян, Галуст Григорян, Нерсес Погосян, Артур Мовсисян и Смбат Галоян.
Сообщалось, что выделенные членам организованной группы оружие и боеприпасы были обнаружены правоохранительными органами 20 мая 2016 года, и Жирайр Сефилян по не зависящим от его воли обстоятельствам не сумел довести до конца свой план по захвату зданий и сооружений.
В ведомств, что добытыми в ходе досудебного производства данными также подтвердилось, что Жирайр Сефилян, вынашивая прямой умысел на подстрекательство к массовым беспорядкам к 24 апреля 2015 года, с мая 2014 года по предварительному сговору с Павлом Манукяном, Гарегином Чугасзяном, Варужаном Аветисяном и Геворком Сафаряном вербовал людей. По данным следствия, они готовили их к массовым беспорядкам, приобрели и хранили у себя в квартирах, офисах, транспортных средствах порядка четырех десятков металлических и деревянных прутьев, дубинок, кастетов, электрошокеров,приспособленных для нанесения телесных повреждений".