Հնգյակից տղայի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր 05/08/2017   16:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկական ռեանիմատոլոգ Հրանտ Կալենտերյանի հետ այսօր այցելել է Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունք, ծանոթացել առողջական խնդիրներ ունեցող նորածինների վիճակին, տոնական օրերին նրանց բուժման և հսկողության կազմակերպմանը։ Այդ մասին տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը:
Հերթապահ նեոնատոլոգը ներկայացրել է, որ մայիսի 3-ին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում լույս աշխարհ եկած հնգյակից իրենց բաժանմունքում գտնվող աղջկա վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր։ Փոքրիկը ծնվելուց հինգ ժամ անց սկսել է շնչել առանց արհեստական շնչառական սարքի, նրան միացված է CPAP համակարգ։
Կայուն ծանր է գնահատվում նաև «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող աղջնակի վիճակը։ Ցավոք, «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող տղայի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր։
ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկական ռեանիմատոլոգ Հրանտ Կալենտերյանի մեկնաբանությամբ՝ այս նորածինների մոտ առկա խնդիրները պայմանավորված են խորը անհասությամբ և հետևանք են նրանց օրգան-համակարգերի ոչ բավարար զարգացման։
Լևոն Ալթունյանը բուժաշխատողներին հաղորդել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է աջակցել առաջացած խնդիրների դեպքում։

В Минздраве Армении рассказали о состоянии троих из пятерых близнецов 05/08/2017   16:50  |  Из жизни
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян вместе с главным детским реаниматологом республики Грантом Калентеряном сегодня побывал в реанимационном отделении Научно-исследовательского Центр защиты здоровья матери и ребенка, где ознакомился с состоянием новорожденных, у которых имеются проблемы со здоровьем, с их лечением в праздничные дни и организацией контроля за их состоянием.Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
Дежурный неонатолог рассказал, что  состояние девочки, которая находится у них в отделении, остается стабильно тяжелым. Она спустя пять часов стала дышать без аппарата искусственного дыхания, ее подключили к системе CPAP (Constant Positive Airway Pressure - режим постоянного положительного давления в дыхательных  путях - прим. ред.).
Стабильно тяжелым остается и состояние еще одной девочки, которая находится в реанимационном отделении медцентра "Сурб Аствацамайр". К сожалению, состояние здоровья проходящего лечение в медкомплексе «Мурацан» мальчика продолжает оставаться крайне тяжелым.
По словам Гранта Калентеряна, возникшие у  новорожденных проблемы вызваны глубокой недоношенностью и являются следствием недостаточной развитости органов и систем.
Левон Алтунян заявил медработникам о готовности министерства оказать содействие для решения возникших проблем.