Հնգյակի առողջական վիճակը` ուշադրության ներքո 05/03/2017   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի 23-ամյա Լուսինե Պողոսյանն այսօր առավոտյան ժամը 4-ին լույս աշխարհ է բերել միանգամից 5 զավակ` չորս աղջիկ և մեկ տղա։ Այս մասին տեղեկանում ենք Առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքից:
Երիտասարդ կնոջ  հղիության վարումն ու ծննդալուծումն իրականացվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում։
Ծննդօգնության գծով տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանը շտապ բժշկական ցուցումով կեսարյան հատման ճանապարհով կնոջը ծննդալուծել է հղիության 28 շաբաթական ժամկետում։
Հաշվի առնելով սպասվող նորածինների վիճակը` խորը անհասություն և ծայրահեղ ցածր քաշ, մինչև կեսարյան հատման սկսելը ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցառումներ։  «Մուրացան»  բժշկական համալիրից հրավիրվել է արագ արձագանքման ռեանիմոբիլը։ Մնաժամանակ նախապատրաստվել է «Էրեբունի» ԲԿ-ի երկրորդ ռեանիմոբիլը`  նորածիններին, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան կլինիկաներ տեղափոխելու համար։
Փոքրիկները լույս աշխարհ են եկել 600, 820, 840, 840 և 880 գրամ քաշով։  Անհրաժեշտ վերակենդանացման միջոցառումներ ցուցաբերելուց անմիջապես հետո նորածիններից երկուսը` տղան և աղջիկներից մեկը, տեղափոխվել են  «Մուրացան»  բժշկական համալիր` ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկական ռեանիմատոլոգ Հրանտ Կալենտերյանի հսկողության ներքո։
Նույն ժամանակ նորածիններից մեկը տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի, իսկ մյուսը` Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի  վերակենդանացման բաժանմունքներ։
Փոքրիկներից մեկը մնացել է «Էրեբունի» ԲԿ-ի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում։
Բոլոր 5 փոքրիկները  կյանքի առաջին իսկ րոպեներին  ինտուբացվել են, ապա կլինիկաներում նրանց միացվել են արհեստական շնչառական սարքեր։
Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում ՀՀ  ԱՆ գլխավոր նեոնատոլոգ Պավել Մազմանյանի  հսկողության տակ գտնվող փոքրիկը ժամը  12-ի դրությամբ սկսել է շնչել առանց արհեստական շնչառական սարքի։
Այս պահին բոլոր 5 նորածնի առողջական վիճակը մասնագետները գնահատում են ծայրահեղ ծանր։  Նրանց բուժման ընթացքը գտնվում է  նախարարության և անձամբ նախարարի ուշադրության ներքո։

В Минздраве Армении рассказали о состоянии родившихся в Ереване пятерых близнецов 05/03/2017 16:11 | Здоровье
Состояние родившихся в ереванском роддоме пятерых близнецов оценивается как крайне тяжелое, сообщается на сайте Министерства здравоохранения Армении.
Пятеро младенцев появились на свет сегодня утром в ереванском медцентре "Эребуни". 23-летняя жительница села Аршалуйс Армавирской области Армении Лусине Погосян родила четверых девочек и одного мальчика.
Вели беременность и принимали роды специалисты ереванского медцентра "Эребуни". Кесарево сечение было проведено на 28-й неделе беременности по оперативному показанию директора по родовспоможению клиники Андраника Погосяна.
"Учитывая состояние ожидаемых новорожденных – глубокую недоношенность и крайне низкий вес, до начала кесарева сечения были предприняты необходимые мероприятия. В частности, из медкомплекса "Мурацан" был вызван реанимобиль быстрого реагирования, также был подготовлен второй реанимобиль МЦ "Эребуни" для перевозки новорожденных в соответствующие клиники в случае возникновения такой необходимости", - проинформировали в Минздраве.
Новорожденные появились на свет весом 600, 820, 840, 840 и 880 граммов. Сразу же после их рождения были проведены необходимые реанимационные действия. Двое из новорожденных – мальчик и одна из девочек - были доставлены в столичный медиицинский комплекс "Мурацан", где они будут находиться под контролем главного детского реаниматолога Минздрава Армении Гранта Калентеряна.
Еще один из новорожденных был переведен в медцентр "Святой Богоматери", а другой – в реанимационное отделение научно-исследовательского Центра защиты здоровья матери и ребенка. Один из малышей остался в отделении интенсивной терапии новорожденных МЦ "Эребуни".
"Все пятеро новорожденных в первые же минуты жизни были интубированы, после чего их подключили к аппаратам искусственного дыхания", - сообщили вМинздраве.
Сообщается, что один из новорожденных, который находится под наблюдением главного неонатолога научно-исследовательского Центра защиты здоровья матери и ребенка Павла Мазманяна, по данным на 12:00, начал дышать без помощи аппарата искусственного дыхания.
"На данный момент состояние всех пятерых новорожденных оценивается специалистами как крайне тяжелое. Процесс их лечения находится под контролем Минздрава и лично министра. Специалисты делают все возможное для спасения жизни младенцев", - отмечается в сообщении Минздрава.