Վարչապետը և Արգենտինայի դեսպանը քննարկել են տնտեսական կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր 04/28/2017   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիային: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ երկու երկրներն ունեն ամուր բարեկամական կապեր, ինչը պայմանավորված է նաև կենսունակ արգենտինահայ համայնքով, և Հայաստանը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության օրակարգը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ թեև Արգենտինան Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալով մեծ մասնաբաժին ունի, այդուհանդերձ, ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները գոհացուցիչ չեն, և դեռևս շատ անելիք կա առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ:
Վարչապետն առաջարկել է դիտարկել արգենտինական բիզնեսի համար մեր երկրում գործարար համաժողով կամ բաց օրեր կազմակերպելու հարցը՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ երրորդ երկրների շուկաների ներդրումային հնարավորություններին ծանոթացնելու նպատակով: Կառավարության ղեկավարը նաև հաջողված է համարել Հայաստանում «Արգենտինական գինու շաբաթ»-ի անցկացումը:
Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիայի խոսքով՝ Արգենտինան մշտապես կարևորել է բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը, որոնք այսօր բարձր մակարդակի վրա են և պետք է աշխատել, որպեսզի այդ մոտեցումը հավասարապես արտացոլվի նաև տնտեսական գործակցության ոլորտում: Նա նշել է, որ դեսպանությունն ակտիվ աշխատում է ՀՀ համապատասխան պետական գերատեսչությունների հետ փոխշահավետ ներդրումային ծրագրերի շուրջ և մանրամասներ ներկայացրել դրանց ընթացքի վերաբերյալ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-արգենտինական տնտեսական գործակցության համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի գյուղատնտեսության ոլորտը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել ագրոբիզնեսի կազմակերպման, գյուղտեխնիկայի և սարքավորումների ձեռքբերման, խորհրդատվական աշխատանքների կազմակերպման շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է զբոսաշրջության խթանմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը:

Премьер-министр Армении обсудил с послом Аргентины перспективы расширения сотрудничества 04/28/2017   15:22
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в Республике Армения Гонсало Уриолабеитиа. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян констатировал у двух стран прочные дружественные связи, которые, по его словам, обусловлены также жизнеспособной армянской общиной Аргентины. Он отметил, что Армения готова расширить повестку дня сотрудничества в сферах, представляющих обоюдный интерес.
Глава армянского правительства придал важность развитию торгово-экономических отношений, отметив, что хотя Аргентина в Армении по объему иностранных инвестиций имеет большую долю, тем не менее, показатели товарооборота не находятся на должном уровне и еще многое предстоит сделать в направлении полноценного использования имеющегося потенциала.
Премьер-министр предложил рассмотреть возможность организации для аргентинского бизнеса в Армении бизнес-форума или дней с целью ознакомления с инвестиционными возможностями рынков Армении и третьих стран. Карен Карапетян также отметил успешное проведение в Армении “Недели аргентинского вина”.
В свою очередь Гонсало Уриолабеитиа заявил, что Аргентина всегда придавала важное значение развитию отношений с дружественной Арменией, которые сегодня находятся на высоком уровне,. По его словам, нужно работать, чтобы этот подход в равной степени нашел выражение и в сфере экономического сотрудничества. Он отметил, что посольство активно работает с соответствующими государственными ведомствами вокруг взаимовыгодных инвестиционных программ, и представил детали их реализации.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что для армяно-аргентинского экономического сотрудничества особую важность имеет сфера сельского хозяйства. Стороны обменялись мнениями по вопросам организации агробизнеса, приобретения сельхозтехники и оборудования, организации консультационных работ, указав на важность инициирования шагов, направленных на стимулирование туризма.