Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանին 07/08/2015   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 8-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով պարոն Ուրրիոլաբեիտիային Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Գալուստ Սահակյանը հաջողություններ է մաղթել նրան: ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի արդյունավետ աշխատանքը, ինչը նպաստում է երկկողմ համագործակցության խորացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Արգենտինայում հայ համայնքի նկատմամբ իշխանությունների ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացում մեծ է եղել Արգենտինայի Հանրապետության ներդրումը: Խորհրդարանի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ-ի կողմից նախաձեռնվել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համագործակցության պլատֆորմ, որի ձեւավորման գործում նա կարեւորել է բոլոր երկրների խորհրդարնների ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Արգենտինայի դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իր գործունեությամբ կնպաստի երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացմանը, հայ-արգենտինական բարեկամական խմբերի սերտացմանը եւ փոխայցերի ակտիվացմանը:

Спикер парламента Армении принял посла Аргентины 07/08/2015 17:10 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 8 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в РА Гонзало Уриолабеитиа, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Поздравив г-на Уриолабеитиа с назначением Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентины в Армении, Г.Саакян пожелал ему успехов. Спикер НС подчеркнул важность эффективной работы сформированных в парламентах двух стран групп дружбы, содействующих углублению двустороннего сотрудничества. Глава парламента высоко оценил теплое отношение аргентинских властей к местной армянской общине. Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, Г.Саакян подчеркнул, что весом был вклад Аргентинской Республики в процесс признания и осуждения преступления. Он сообщил, что Национальным Собранием РА инициировано создание платформы международного сотрудничества “Парламенты против геноцидов”, в формировании которой он придает особую важность участию представителей парламентов всех стран.
Посол Аргентины Гонзало Уриолабеитиа, поблагодарив за теплый прием, отметил, что своей деятельностью будет способствовать углублению сотрудничества двух парламентов, сближению и активизации взаимных поездок армяно-аргентинских групп дружбы.