Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեների նախագահները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն  04/27/2017   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիայի առաջին նիստը, որին մասնակցում են նշված երեք երկրների քննչական կոմիտեների նախագահներ Աղվան Հովսեփյանը, Իվան Նոսկևիչը, Ալեքսանդր Բաստրիկինը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Կոլեգիայի աշխատանքներին մասնակցում են նաև ՌԴ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինը, Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն, Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեևը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ՌԴ հյուսիս-արևմտյան դաշնային շրջանում լիազոր ներկայացուցիչ Նիկոլայ Ցուկանովը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է իրավական համագործակցությանը և փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, որի արդյունքներով՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը, ԲՀ ՔԿ նախագահ Իվան Նոսկևիչը և ՌԴ ՔԿ նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինն ստորագրել են համատեղ հայտարարություն։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել միջգերատեսչական համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև ազգային օրենսդրության  համաձայն՝ զարգացնել փոխգործակցության նոր ուղղություններ, լրացուցիչ  միջոցներ ձեռնարկել՝ իրավական օգնության վերաբերյալ միջազգային հարցումների կատարման ժամկետները կրճատելու ուղղությամբ։ Բացի այդ՝ համաձայնություն է ձեռք բերվել նպաստել առանձին հանցատեսակների քննության մեթոդիկայի վերաբերյալ փորձի փոխանակմանը, համատեղ գիտագործնական կոնֆերանսների, սեմինարների անցկացմանը։

В Санкт-Петербурге состоялось первое заседание совместной коллегии СК Армении, РФ и Беларуси 04/27/2017   18:33  |  Лента новостей
В Санкт-Петербурге состоялось первое заседание совместной коллегии Следственных комитетов Республики Армения, Республики Беларусь и Российской Федерации, в котором принимают участие председатели СК вышеупомянутых трех стран  - Агван Овсепян, Иван Носкевич, Александр Бастрыкин.
В работе коллегии принимают также участие председатель Конституционного суда РФ Валерий Зорькин, мэр Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко, генеральный секретарь Совета Межпарламентской Ассамблеи государств-участников СНГ(МПА СНГ) Алексей Сергеев, полномочный представитель президента РФ в Северо-Западном федеральном округе Николай Цуканов.
В ходе заседания обсуждался широкий круг вопросов, касающихся правового сотрудничества и обмена опытом. По итогам переговоров председатель СК РА Агван Овсепян, председатель СК Беларуси Иван Носкевич и председатель СК РФ Александр Бастрыкин подписали совместное заявление.
Стороны выразили готовность способствовать повышению эффективности межведомственного сотрудничества, а также развивать в соответствии  с национальным законодательством новые направления сотрудничества, предпринять дополнительные меры, направленные на сокращение сроков выполнения международных запросов касательно правовой помощи. Кроме того, достигнута договоренность относительно способствования обмену опытом по методике расследования отдельных видов преступлений, а также проведения совместных научно-практических конференций и семинаров.