Նախագահ Սարգսյանը կարեւորել է քաղաքական ուժերի միջև քաղաքական համաձայնության կայացումը 04/18/2017   19:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ:
Ողջունելով նման ձևաչափով արդեն ավանդական դարձած հանդիպումները՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ օրեր առաջ Հայաստանում կայացած կարևորագույն իրադարձությունը՝ խորհրդարանական ընտրությունները, այսօրվա հանդիպման առիթն են՝ նկատի առնելով, որ ընտրություններից անցել է շուրջ երկու շաբաթ, և տեղին է անդրադառնալ դրանց՝ որպես կայացած իրողության: Սերժ Սարգսյանը, հիշելով 2016թ. ապրիլյան պատերազմի օրերին նման ձևաչափով դեսպանների հետ վերջին հանդիպումը՝ հույս է հայտնել, որ ապրիլյան դասերը ոչ միայն Ադրբեջանի համար են, այլև բոլորի՝ որպես ԵԱՀԿ անդամ երկրներ, որպես մեկ միասնական անվտանգային տարածք, որպեսզի բոլորը շատ ավելի աչալուրջ լինեն հնչող ահազանգերին և անվտանգության սպառնալիքներին: Հանրապետության Նախագահն իր ներածական խոսքում ոչ միայն անդրադարձել է ՀՀ ԱԺ ընտրություններին, դրանց միջազգային դիտորդական առաքելությունների տված գնահատականներին, այլև պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Դեսպանների հարցերը վերաբերել են ինչպես Նախագահի ելույթում խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ տրված գնահատականներին, այնպես էլ հետընտրական շրջանում Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական քայլերին, կառավարության բարեփոխումների օրակարգին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջանքերին, քաղաքացիական հասարակության և հասարակության տարբեր շերտերի, այդ թվում՝ երիտասարդության հետ աշխատանքին ու նրանց հետ սկսված համագործակցության զարգացման ծրագրերին, նաև՝ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին և տարածաշրջանային զարգացումներին:
Դեսպանները շնորհակալություն են հայտնել Նախագահ Սարգսյանին նման ձևաչափով հանդիպումները պարբերական դարձնելու համար և նշել, որ բաց ու անկեղծ մթնոլորտում տեղի ունեցող զրույցի ընթացքում իրենք հնարավորություն են ստանում բավականին կարևոր և հանգամանալից տեղեկություններ ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի մասին անմիջապես երկրի Նախագահից, լսել տարբեր խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Նախագահի տեսակետներն ու պատկերացումները:
Խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ոչ միայն ընտրությունների պարագայում, այլև բոլոր երևույթները գնահատելիս, մշտապես աշխատում է խուսափել «ամենա-ամենա» բնորոշումներից և նախընտրում է գործընթացներին ուղղակի տալ համատեքստային գնահատական: «Կցանկանայի նշել, որ այս ընտրություններն արձանագրեցին այն կարևոր առաջընթացը, որին Հայաստանը հասել է ժողովրդավարության և պետականաշինության գործում: Ընտրություններում, իմ կարծիքով, առաջընթացը պայմանավորված էր մի քանի հանգամանքներով, որոնցից երեքի վրա ցանկանում եմ հրավիրել ձեր ուշադրությունը:
Առաջին հանգամանքը, կարծում եմ, այն է, որ վերջին տարիներին մեզ հաջողվեց անշրջելի դարձնել մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների առաջմղումը»,-նշել է Նախագահը, միաժամանակ ընդգծելով, որ մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատություններն այն համատեքստն են, որոնց շրջանակներում Հայաստանում տեղի են ունենում ընտրությունները. «Քաղաքական և հասարակական կյանքում բազմակարծությունը, որ դրսևորվում է քաղաքական կուսակցությունների և կենսունակ քաղաքացիական հասարակության գործունեությամբ, վերջին տասնամյակում իրողություն է դարձել: Ասածս չի նշանակում, որ մենք այստեղ լուծելու խնդիրներ չունենք. մենք շատ խնդիրներ ունենք լուծելու: Ասածս այն է, որ այդ հիմքերն արդեն ամուր են, և դրանց վրա մենք կարող ենք կառուցել այն շենքը, որն անհրաժեշտ է մեր ժողովրդին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Ընտրություններում արձանագրված առաջընթացի երկրորդ հանգամանքը, Նախագահի կարծիքով, քաղաքական ուժերի միջև քաղաքական համաձայնության կայացումն էր, իսկ երրորդը՝ միջազգային համագործակցության շատ բարձր մակարդակը:
«Այս տեսակետից ես պետք է երախտագիտությունս հայտնեմ այն երկրներին, որոնց ներկայացուցիչները մասնակցեցին խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկմանը՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, ԱՊՀ քարտուղարության, ԱՊՀ Խորհրդարանական վեhաժողովի, Եվրախորհրդարանի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կամ հենց դեսպանությունների դիտորդական առաքելությունների կազմում:
Հայաստանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, որն առանցքային դերակատարում ուներ ընտրական մի շարք առաքելությունների աշխատանքները համակարգելու գործում, տվել էր անսահմանափակ դիտորդներ տեղակայելու հնարավորություն: Ուրախ եմ նշել, որ ԺՀՄԻԳ-ը զգալիորեն ավելացրեց դիտորդների քանակը հենց ընտրությունների նախօրեին՝ այն բացատրությամբ, որ մեր ընտրությունները հարուցել են շատ երկրների հետաքրքրությունը, և մենք համաձայնվեցինք, որ հիսունով ավելանա դիտորդների քանակը»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հանդիպման ներածական խոսքի ավարտին Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ անդամ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցությունը փոխադարձ շահավետ է և լավ ավանդույթներ է ստեղծում տարածաշրջանում, ինչն ուղղակի անհրաժեշտություն է տարածաշրջանի համար: «Մենք շարունակելու ենք լիարժեքորեն կատարել մեր միջազգային պարտավորությունները՝ անշուշտ ապավինելով նաև ձեր երկրների աջակցությանը»,-ընդգծել է Նախագահը:
18:50 09/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿԸՀ-­ն մերժեց ԱԺ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ Կոնգրես­-ՀԺԿ դաշինքի դիմումը
16:12 09/04/2017  |  Ընտրական իրավունք6-րդ գումարման ԱԺ-ն կունենա 4 խմբակցություն
15:45 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԽորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները սպասելի էին. Ալեքսանդր Իսկանդարյան

Президент Армении озвучил факторы, обеспечившие прогресс на выборах в парламент страны 04/19/2017 00:21 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян накануне провёл встречу за чайным столом с послами стран-членов ОБСЕ, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя участников встречи и подчеркнув важность уже ставших традиционными встреч в подобном формате, президент отметил, что на днях в Армении состоялось важнейшее событие - парламентские выборы, и они являются поводом для сегодняшней встречи, учитывая, что со дня выборов прошло почти две недели, уместно говорить о них как о состоявшейся действительности.
Серж Саргсян, вспомнив встречу с послами в данном формате ровно год назад, выразил надежду на то, что апрельские события 2016г. стали уроком не только для Азербайджана, но и для всех государств-членов ОБСЕ, представителей единой зоны безопасности, с тем, чтобы все стали более бдительными к озвучиваемым вызовам и угрозам безопасности.
Президент в своём вступительном слове не только коснулся выборов в НС РА, полученных ими со стороны международных наблюдательских миссий оценок, но и ответил на все интересовавшие участников встречи вопросы.
Вопросы послов касались как тех оценок, которые прозвучали в выступлении президента относительно парламентских выборов, так и непрекращающихся шагов Армении в поствыборный период по укреплению демократии, правительственной повестки реформ, усилий по борьбе с коррупцией, работы с различными слоями общества и с гражданским обществом, в том числе, с молодёжью и начатых с ними программ развития сотрудничества, также процесса урегулирования НК проблемы и региональных развитий.
Послы отметили, что во время проходящей в атмосфере открытости и искренности беседы они имеют возможность получить довольно важную и обстоятельную информацию об интересующих их вопросах непосредственно от президента страны, услышать точки зрения и представления главы государства относительно разных проблем и путей их решения.
Говоря о парламентских выборах Серж Саргсян отметил, что при оценках не только выборов, но и всех явлений, он старается избегать таких эпитетов как "самый-самый" и старается дать процессам контекстные характеристики.
Хотел бы отметить, что эти выборы зафиксировали тот важный прогресс, которого Армения достигла в деле демократии и государственного строительства. В выборах, по-моему, прогресс был обусловлен несколькими обстоятельствами, на три из которых хочу обратить ваше внимание.
Первое обстоятельство, думаю, это то, что в последние годы нам удалось сделать необратимым продвижение прав человека и основополагающих свобод", - отметил президент, одновременно подчеркнув, что права человека и основополагающие свободы являются тем контекстом, в рамках которого в Армении проходят выборы.
"В политической и общественной жизни плюрализм, который проявляется в деятельности политических партий и жизнеспособного гражданского общества, в последние десятилетия стал реальностью. Мои слова не означают, что у нас нет проблем, требующих решения. Их много. Но я хочу сказать, что этот фундамент уже прочен, и на нем мы можем построить здание, нужное нашему народу", - сказал глава армянского государства.
Вторым фактором, по словам Сержа Саргсяна, стала достигнутое между политическими силами согласие, а третьим - высокий уровень международного сотрудничества.
"С этой точки зрения я должен выразить благодарность тем странам, представители которых наблюдали за парламентскими выборами в составе наблюдательских миссий ОБСЕ/БДИПЧ, Парламентской ассамблеи ОБСЕ, Секретариата СНГ, Парламентской ассамблеи СНГ, Европарламента, Парламентской ассамблеи Совета Европы или самих посольств.
Армения дала неограниченные возможности размещения наблюдателей ОБСЕ/БДИПЧ, которое сыграло ключевую роль в деле координации работы ряда избирательных миссий. Я рад отметить, что БДИПЧ значительно увеличило число наблюдателей прямо накануне выборов, объяснив это тем, что наши выборы вызовут интерес многих стран, и мы согласились, чтобы число наблюдателей было увеличено на пятьдесят", - сказал президент Саргсян.
Завершив вступительное слово, президент выразил уверенность в том, что сотрудничество Армении со странами-членами ОБСЕ взаимовыгодно и создаёт хорошие традиции в регионе, что просто необходимо для региона. "Мы продолжим полноценно выполнять наши международные обязательства, несомненно, рассчитывая также на помощь ваших стран", - сказал президент.