Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Մոնղոլիայի նորանշանակ դեսպանը 04/11/2017   14:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Մոնղոլիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բանզրագչ Դելգերմաան:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ասիական տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը և հույս է հայտնել, որ Մոնղոլիայի դեսպանի նշանակմամբ հայ-մոնղոլական միջպետական հարաբերությունները կզարգանան ու կամրապնդվեն: Հանրապետության Նախագահը այդ համատեքստում կարևորել է անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը:
Դեսպան Դելգերմաան շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին և վստահեցրել, որ իր գործունեության ընթացքում ջանք չի խնայի վերականգնելու Հայաստանի և Մոնղոլիայի միջև եղած ավանդական լավ հարաբերություններն ու նոր ուղիներ գտնելու փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում՝ առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլն, զարգացնելու փոխգործակցությունը: Տիկին Դելգերմաան ընդգծել է, թե անչափ հպարտ է, որ իր երկրի առաջին դեսպանն է այնպիսի հրաշալի երկրում, ինչպիսին Հայաստանն է, որի հետ Մոնղոլիան դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 25 տարի առաջ: Նրա համոզմամբ, այդ հոբելյանը լավ առիթ է վերարժևորելու անցած ուղին և խորացնելու հարաբերությունները: Մոնղոլիայի դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը հետաքրքրված է նաև Եվրասիական տնտեսական միության շուկայով և հույս է հայտնել, որ այդ միության անդամ Հայաստանը կաջակցի համագործակցության հաստատման ուղղությամբ Մոնղոլիայի ջանքերին:
Հանդիպման ժամանակ դեսպան Դելգերմաան նաև շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Հայաստանում օրերս անցկացված խորհրդարանական հաջող ընտրությունների կապակցությամբ:

Серж Саргсян: Армения придает важное значение развитию отношений со странами азиатского региона 04/11/2017   15:01  |  Лента новостей
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня свои верительные грамоты вручила посол Монголии в РА Банзрагч Дэлгэрмаа (резиденция в Москве). Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении  поздравил посла со вступлением в должность, пожелав ей успехов.
Серж Саргсян отметил, что Армения придает большую вважность развитию отношений со странами азиатского региона, выразив надежду на то, что с назначением посла Монголии армяно-монгольские межгосударственные отношения будут развиваться и укрепляться. Глава армянского государства в данном контексте  указал на важность формирования необходимой договорно-правовой базы.
В свою очередь посол Монголии заверила в том, что в ходе своей деятельности не пожалеет усилий для восстановления традиционно хороших отношений между Арменией и Монголией и поиска путей развития взаимодействия в ряде взаимовыгодных сфер, в частности, в торгово-экономической, гуманитарной и других областях.
Банзрагч Дэлгэрмаа подчеркнула, что несказанно горда тем, что является первым послом своей страны в такой чудесной стране как Армения, с которой Монголия установила дипломатические отношения  25 лет назад.  По ее убеждению, этот юбилей- хороший повод для переоценки пройденного пути и углубления отношений.
Посол Монголии также отметила, что ее страна заинтересована и в рынке ЕАЭС, она выразила надежду, что являющаяся членом данного союза Армения будет содействовать усилиям Монголии по налаживанию сотрудничества.
В ходе встречи Банзрагч Дэлгэрмаа также поздравила президента Сержа Саргсяна в связи с проведенными недавно в Армении успешными парламентскими выборами.