«Իգլայի» գործով կալանքի տակ գտնվողներից ևս մեկի անունը հայտնի է. նա մեղադրանքը չի ընդունում 03/28/2017   14:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կալանավորված երեք անձանցից մեկը Սանասար Գաբրիելյանն է:
Վերջինս պաշտպան Կարապետ Աղաջանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Սանասար Գաբրիելյանին առաջադրված մեղադրանքն անհիմն է և չպատճառաբանված, վերջինս չի ընդունում այն:
Նշենք, որ Սանասար Գաբրիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 235.1 –րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Ըստ պաշտպանի՝ կան հակափաստեր, սակայն, նախաքննական տվյալները չհրապարակելու կաշկանդվածությունից ելնելով, չի կարող դրանց մասին բարձրաձայնել:
Ինչ վերաբերում է Սանասար Գաբրիելյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորման որոշման բողոքարկմանը, ապա պաշտպանն արդեն բողոքարկել է այն վերաքննիչ դատարան:
Սանասար Գաբրիելյանը ՀՀ քաղաքացի է, ազատամարտիկ, մասնակցել է Արցախյան պատերազմին ինչպես նաև մասնակցություն է ունեցել նախորդ տարի ապրիլյան քառօրյա պատերազմին:
Հարցին, Գաբրիելյանը և քրեական գործով կալանավորված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը ընկերնե՞ր են, պաշտպանը նշեց, որ նրանք ծանոթներ են, հավանաբար պատերազմի տարիներին մարտական ուղղի են անցել:
Պաշտպանը նաև անդրադարձավ մամուլում տեղ գտած տարաբնույթ տեղեկություններին, մասնավորապես՝ որ, իբրև, նշված զենքով որոշել են Նախագահի ինքնաթիռը պայթեցնել. «Դրանք ընդհանրապես որևիցե ձևով չեն առնչվում քրեական գործին և զարմանալի է, թե որտեղից են նման տեղեկություններ վերցնում և տարածում»:
Կարապետ Աղաջանյանը նաև հավելեց, որ իր պաշտպանյալի և Սամվել Բաբայանի միջև առերեսում քննչական գործողություն չի կատարվել:
Պաշտպանի խոսքով՝ Գաբրիելյանը ՕՐՕ դաշինքի հետ որևէ կապ չունի, նա գործարար է:
23:21 27/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Բաբայանի գործը նոր զարգացումներ է ստանում. Վրաստանում կատարվել է նոր ձերբակալություն (տեսանյութ)

Стало известно имя одного из арестованных по делу о контрабандном провозе ПЗРК “Игла” в Армению 03/28/2017   15:10  |  Криминальная хроника
Один из арестованных в рамках уголовного дела о контрабандном ввозе в Армению переносного зенитно-ракетного комплекса “Игла” Санасар Габриелян не признает себя виновным в инкриминируемом ему деянии. Об этом в беседе с корреспондентом ”Фактинфо” заявил адвокат Габриеляна – Карапет Агаджанян. Он отметил, что предъявленное Габриеляну обвинение не имеет под собой основания.
Санасару Габриеляну инкриминируют часть 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору)  и пункт 1 части 2 статьи 235.1 УК РА.
По словам адвоката, имеются контрфакты, однако ввиду сресненности положением о недопустимости разглашения данных предварительного следствия, он не может обнародовать их.
Что касается обжалования избранного в отношении Габриеляна меры пресечения в виде заключения под стражу, то адвокат уже подал жалобу на решение в Апелляционный суд.
Санасар Габриелян является гражданином Армении, ветераном Карабахской войны. Он также участвовал в четырехдневной Апрельской войне.
На уточняющий вопрос по поводу того, является Габриелян другом бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна, адвокат отметил, что они знакомы, по всей вероятности, еще со времени войны.
Карапет Агаджанян также добавил, очная ставка между Самвелом Бабаяном и его подзащитным не проводилась.
По словам адвоката, Габриелян не имеет никакого отношения к предвыборному блоку “ОРО”.
В сообщении СНБ также отмечалось, что в результате проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены достоверные данные о том, что лица, которые приобрели и перевезли компоненты ПЗРК, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу. Трое лиц, в том числе экс-командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян,  заключены под стражу.
Накануне МВД Грузии сообщило о задержании 40-летнего гражданина Армении в рамках вышеупомянутого делаДело Самвела Бабаяна приобретает новый оборот: в Грузии задержан 40-летний гражданин Армении(Видео)