Սամվել Բաբայանի գործը նոր զարգացումներ է ստանում. Վրաստանում կատարվել է նոր ձերբակալություն (տեսանյութ) 03/27/2017   23:21  |  Քրեական խրոնիկոն
Վրաստանում ձերբակալվել է Իգլաների գործով հետախուզվող 40-ամյա ՀՀ քաղաքացին: Այս մասին տեղեկացնում է Վրաստանի ՆԳՆ-ն:
Վրաստանի ՆԳՆ Կենտրոնական քրեական ոստիկանական վարչության Կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները Հայաստանի իրավապահ մարմինների դիմումի հիման վրա ընթացիկ տարվա մարտի 27-ին Թբիլիսիում, Նիկոլոզ Բարաթաշվիլիի փողոցի հատվածում ձերբակալել են Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության կողմից ՀՀ  Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ կետին և 235.1 հոդվածի 2-րդ կետի առաջին մասով ահետախուզվող, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 1977թ.-ին ծնված Ռոբերտ Ա.-ին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017թ. մարտ ամսին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախնական տեղեկություններ են ստացվել ՀՀ քաղաքացիների կողմից  մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու մասին։
Դեպքի առթիվ 2017թ. մարտի 22-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ 2-րդ մասի և 235.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։ ԱԱԾ-ի փոխանցմամբ` կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում-ների արդյունքում ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։ Երեք անձը, նրանց թվում Սամվել Բաբայանը կալանավորվել է:
09:36 24/03/2017  |  Մամուլ«ԻԳԼԱ»-ի գործով հնարավոր են նոր ձերբակալություններ. «Ժողովուրդ»
09:28 24/03/2017  |  ՄամուլՍամվել Բաբայանը հերքում է իր կապը «Իգլա»-ի հետ, իսկ ԱԱԾ-ն գործով ձայնագրություն ունի. «Հայկական ժամանակ»

Дело Самвела Бабаяна приобретает новый оборот: в Грузии задержан 40-летний гражданин Армении(Видео) 03/28/2017 09:23 | Криминальная хроника
40-летний гражданин Армении задержан в Грузии по делу о контрабандном провозе ПЗРК “Игла” в РА. Об этом сообщает МВД Грузии.
Сотрудники Главного управления по борьбе с организованной преступностью Департамента центральной криминальной полиции МВД Грузии на основе обращения правоохранительных органов Армении 27-го марта с.г. задержали в Тбилиси гражданина Армении Роберта А.(1977 года рождения), разыскиваемого по подозрению в совершении деяний, предусмотренных пунктом 2 статьи 235 и пунктом 2 части 1 статьи 235.1 УК РА.
По данному факту следственным управлением СНБ Армении 22-го марта 2017 года было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 235 и пункту 1 части 2 статьи 235.1 УК РА.
В сообщении СНБ также отмечалось, что в результате проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены достоверные данные о том, что лица, которые приобрели и перевезли компоненты ПЗРК, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу. Трое лиц, в том числе экс-командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян, заключены под стражу.