ՔԿ նախագահը գրություններ է ուղարկել ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներին 03/17/2017   20:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր քննչական գործողությունները՝ Արթուր Սարգսյանի մահվան պատճառը, առողջական վիճակի վատթարացմանը նպաստող պայմանները պարզելու համար։
Քրեական գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությամբ առավել օբյեկտիվ և սպառիչ եզրակացություն ստանալու համար «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից, «Նուբարաշեն» և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ներից առգրավվել են նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ բոլոր բժշկական փաստաթղթերը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախաքննության անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր գրություններ է ուղարկել նաև ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներին՝ խնդրելով տեղեկություններ տրամադրել Ա.Սարգսյանի՝ ՀՀ սահմանների պաշտպանության մարտերին մասնակցության, այդ ընթացքում վիրավորվելու կամ բժշկական օգնություն ստանալու, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ում գործող քաղաքացիական այլ բժշկական հաստատություններ դիմելու և բուժօգնություն ստանալու վերաբերյալ, իսկ այդպիսիք առկայության դեպքում՝ նշված փաստաթղթերի պատճենները տրամադրել վարույթն իրականացնող մարմնին։
Ա.Սարգսյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում իրականացվող քննչական գործողությունների և դրանց արդյունքների մասին պարբերաբար տեղեկություն կտրամադրվի։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ բժշկական կենտրոնում Ա.Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ Ա.ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։ Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին տեղեկություն կտրամադրվի պարբերաբար։

Председатель СК Армении обратился к главам Минобороны и Минздрава с просьбой предоставить необходимые данные в связи с делом Артура Саркисяна 03/17/2017   21:20  |  Лента новостей
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении предпринимаются все необходимые следственные действия для установления причины смерти Артура Саркисяна, условий, приведших к ухудшению состояния его здоровья.
Для получения объективной исчерпывающей информации по результатам судебно-медицинской экспертизы, назначенной по уголовному делу, из медцентра “Армения”, УИУ "Нубарашен" и УИУ "Больница для осужденных” изъяты все медицинские документы о состоянии его здоровья.
Как сообщает СК, исходя из возникшей в ходе предварительного следствия необходимости, председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян направил министрам обороны и здравоохранения РА запросы с просьбой предоставить данные об участии А. Саркисяна в боях за защиту границ РА, о полученных в этот период ранениях или получении медицинской помощи, а также об обращении в действующие в РА гражданские и другие медучреждения и получении медпомощи и предоставить копии указанных документов осуществляющему производство органу в случае наличия таковых.
“Информация о проводимых в производстве Главного управления по расследования особо важных дел Следственного комитета следственных действиях, направленных на установление обстоятельств смерти А. Саркисяна, и их результатах будет предоставляться периодически”,- отметили в ведомстве.
Ранее СК сообщил, что по факту смерти А. Саркисяна в медцентре Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130 (Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента)Уголовного кодекса РА. Назначена судебно-медицинская экспертиза.