Միջազգային փորձագետներ ներգրավելու մասին միջնորդությունը բավարարվել է 03/17/2017   14:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ բժշկական կենտրոնում Արթուր Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ։ Այս մասինտեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Երևան քաղաքի բնակիչ, 1968թ. ծնված Արթուր Սարգսյանը 2017թ. մարտի 15-ին՝ ժամը 18:50-ին, «սպիտակ գծի օղակված ճողվածք» ախտորոշմամբ ընդունվել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն և ենթարկվել վիրահատության, որից ժամեր անց նույն բժշկական կենտրոնում արձանագրվել է նրա կենսաբանական մահը՝ սիրտ-անոթային անբավարարություն, բազմօրգանային անբավարարություն, թոքերի տոտալ այտուց ախտորոշմամբ:
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները ենթադրյալ ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով բուժվող հիվանդին անզգուշությամբ մահ պատճառելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել է քննչական պլան։ Արսեն Սարգսյանը ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ։
Արթուր Սարգսյանի մահվան պատճառները պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, որի կատարմանը հնարավորություն կտրվի մասնակցելու տուժողի իրավահաջորդին և նրա ներկայացուցիչներին։ Տուժողի իրավահաջորդը և նրա ներկայացուցիչները միջնորդել են նախաքննական մարմնին փորձաքննությանը ներգրավել նաև միջազգային փորձագետներին։ Միջնորդությունը բավարարվել է, և ներկայումս քննարկվում է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների վկայակոչված միջազգային փորձագետներին՝ փորձաքննության կատարմանը մասնակից դարձնելու հարցը։
Փորձաքննության համար առգրավվել են ոչ միայն «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում Արթուր Սարգսյանի հիվանդության պատմագիրը, այլ նաև՝ շտապօգնության, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ առկա բժշկական փաստաթղթերը։
Քննության ընթացքի և արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։
00:18 17/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հաց բերողի» հարազատների առաջարկած մասնագետները կներգրավվեն փորձաքննությանը. ՔԿ
22:26 16/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿոնկրետ անուններ եւ անհատական պատասխանատվությունը պարզելու ժամանակն է. Փաստաբան
21:44 16/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ Արթուր Սարգսյանի մահվան պատճառները պարզելու համար

Ходатайство о привлечении международных экспертов к проведению судмедэкспертизы по делу о смерти Артура Саркисяна удовлетворено - СК 03/17/2017   15:43  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту смерти Артура Саркисяна в медцентре, сообщает пресс-служба СК Армении.
Как отмечается в сообщении, житель города Ереван Артур Саркисян(1968 года рождения) 15-го марта 2017 года в 18:50 с  диагнозом “пупочная грыжа белой линии живота” поступил в медцентр “Армения”, где ему провели операцию, после которой спустя несколько часов  в том же медцентре была констатирована его биологическая смерть с диагнозом “сердечно-сосудистая недостаточность, полиорганная недостаточность, тотальный отек легких”.
“С учетом того, что в материалах содержатся данные, указывающие на признаки преступления, предусмотренного частью 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА”, - говорится в сообщении.
По поручению председателя Следственного комитета РА создана следственная группа, разработан следственный план. Арсен Саркисян признан правопреемником потерпевшего.
Для установления причин смерти Артура Саркисяна назначена судебно-медицинская экспертиза, при проведении которой смогут присутствовать правопреемник потерпевшего и его представители, которые подали в следственный орган ходатайство о привлечении к проведению экспертизы также международных экспертов. Ходатайство было удовлетворено, и в настоящее время вопрос о привлечении указанных представителями правопреемника международных экспертов  к проведению экспертизы находится на стадии обсуждения.
Для проведения экспертизы были изъяты не только история болезни Артура Саркисяна, открытая в медцентре "Армения", но и медицинские документы о состоянии его здоровья из “Скорой помощи”, УИУ "Нубарашен" и УИУ "Больница для осужденных”