ՀՀ Նախագահը հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի հետ. անդրադարձ է եղել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին 03/09/2017   10:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրեին երեկոյան հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական երկխոսությունը շարունակելու է հատուկ դերակատարում ունենալ երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը եվրոպական բազմաթիվ երկրների խորհրդարանների, այդ թվում` Ֆրանսիայի Սենատի հետ բարեկամական կապերի բարի ավանդույթ է ձևավորել, որն անհրաժեշտ է պահպանել և զարգացնել:
Նախագահ Սարգսյանի գնահատմամբ, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ոգուն համահունչ` խորհրդարանական համագործակցությունը դրսևորվում է նաև բազմակողմ հարթակներում` Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովներում: Նախագահը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդարանում ֆրանսիական պատվիրակության անդամների պատրաստակամությունը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու Հայաստանին հուզող հարցերը։
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել նաև Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում Հայաստանի և Ֆրանսիայի արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Հանդիպմանը անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
ՀՀ Նախագահը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում Ֆրանսիայի անուրանալի դերի մասին և շնորհակալություն հայտնել խորհրդարանականներին անհանդուրժողականության և ատելության դեմ հետևողական պայքարի համար:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման ավարտին գրառում է կատարել Սենատի Պատվավոր հյուրերի գրքում:
«Մեծագույն հաճույք է հյուրընկալվել պատմությամբ լեցուն այս վայրում` բարեկամ Ֆրանսիայի Սենատում։ Ամփոփելով ֆրանսիական հարուստ մշակութային բացառիկ ժառանգությունը՝ այն հիրավի հնի ու նորի գերազանց համակեցության վայր է։ Հպարտության և միևնույն ժամանակ հուզմունքի զգացողություն եմ ապրում՝ գտնվելով այստեղ, ուր 17 տարի առաջ ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք, որը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Ֆրանսիայի առաջատար դերը համամարդկային արժեքների պաշտպանության գործում և, իհարկե, անվերապահ համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ»,-գրել է Նախագահ Սարգսյանը։
16:00 08/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի հետ
13:41 08/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրաքանչյուր ներդրմանը մենք պատրաստ ենք ցուցաբերել անհատական մոտեցում. Սերժ Սարգսյան
13:19 08/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյան. Մեր նպատակը մեկն է՝ կառուցել արդյունավետ և բարեկեցիկ Հայաստան
11:04 07/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր պաշտոնական այցով մեկնել է Ֆրանսիա
15:07 06/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը Կաննում մասնակցել է «Միդեմ» -ի բացման երեկոյին
10:08 05/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահն աշխատանքային այցով կմեկնի Ֆրանսիա
09:44 28/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱմփոփվել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված փարիզյան բանակցությունները

Президент Армении обсудил с председателем Сената Франции отношения с ЕС и карабахское урегулирование 03/09/2017   10:08  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня вечером встретился с председателем Сената Франции Жераром Ларошем, передает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что армяно-французский межпарламентский диалог продолжит играть особую роль в деле укрепления отношений двух дружественных стран.
Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что Национальное Собрание Армении сформировало добрую традицию дружественных связей с парламентами многих европейских стран, в том числе, с Сенатом Франции, что необходимо сохранять и развивать.
По мнению президента Саргсяна, созвучно с духом армяно-французских отношений, парламентское сотрудничество проявляется также на многосторонних площадках, в парламентских ассамблеях Совета Европы, ОБСЕ, НАТО. Президент высоко оценил готовность французской делегации в Европейском парламенте всегда держать в центре внимания волнующие Армению вопросы.
Серж Саргсян высоко оценил также эффективное взаимодействие Армении и Франции в рамках Франкофонии.
На встрече были затронуты также отношения Армения-ЕС, процесс урегулирования НК проблемы, региональные проблемы и вызовы.
Президент Армении говорил также о незабываемой роли Франции в деле международного признания и осуждения Геноцида армян и выразил благодарность парламентариям за последовательную борьбу с нетерпимостью и ненавистью.
Серж Саргсян в завершение встречи сделал запись в Книге почётных гостей Сената.
"Огромная честь быть принятым в этом преисполненном истории месте, в Сенате дружественной Франции. Это, воистину, место, где замечательным образом сосуществуют старое и новое, обобщая исключительное богатое французское культурное наследие. Испытываю гордость и, в то же время, волнение, находясь здесь, где 17 лет назад принят признающий Геноцид армян закон, который в очередной раз подчеркнул ведущую роль Франции в деле защиты общечеловеческих ценностей и, конечно, безусловную солидарность с армянским народом", - написал президент Саргсян.