Յուրաքանչյուր ներդրմանը մենք պատրաստ ենք ցուցաբերել անհատական մոտեցում. Սերժ Սարգսյան 03/08/2017   13:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանրապետության հեղինակավոր գործարարների միության (ՄԵԴԵՖ) «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպությունում այսօր հանդիպում է ունեցել կազմակերպության անդամների հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Միությունը կապող օղակ է ֆրանսիական ձեռնարկությունների և տարբեր պետությունների բարձրաստիճան ղեկավարների, ինչպես նաև այդ պետությունների մասնավոր հատվածի միջև:
Միջազգային համագործակցության համար պատասխանատու այս կառույցը աջակցում և նպաստում է ֆրանսիական ձեռնարկությունների գործունեությանը` նման հանդիպումների միջոցով ձեռնարկությունների համար հնարավորություններ ստեղծում ծանոթանալու և պայմաններ ապահովելու իրենց ծրագրերի իրականացման համար, իսկ այլ երկրներում գործող ֆրանսիական ձեռնարկություններին` հյուրերի առջև բարձրացնելու իրենց հետաքրքրող հարցերն ու խնդիրները` լուծումներ գտնելու ակնկալիքով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆրանսիական ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը հանդես է եկել ելույթով:
Հանդիպման ավարտին ՄԵԴԵՖ-ի գրասենյակում տեղի է ունեցել «Տաշիր ընկերությունների խմբի», «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի և «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության միջև համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրման արարողություն:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ֆրանսիական ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ
Ջերմորեն ողջունում եմ արդեն ավանդույթ դարձած, մեր երկրների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված այս միջոցառման մասնակիցներին և կազմակերպիչներին:
Հայ-ֆրանսիական պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ընկած են ոչ միայն մեր քաղաքական, այլ նաև տնտեսական բնույթի հարաբերությունների հիմքում: Սա մեզ վստահություն է ներշնչում, որ կողմերը կարող են ապահովել բավականաչափ խոշոր ու հավակնոտ տնտեսական ծրագրերի իրականացում:
Անկախության 25 տարիների ընթացքում Հայաստանն ունեցել է լուրջ ձեռքբերումներ: Այսօր մենք ունենք կայուն զարգացող, համաշխարհային տնտեսության հաճախ անկանխատեսելի փոփոխություններին արդյունավետ դիմակայող Հայաստան: Տարածաշրջանում վերջին զարգացումները, որոնք ուղեկցվեցին տնտեսական ցուցանիշների վատթարացմամբ և ազգային արժույթների կտրուկ արժեզրկմամբ, ապացուցեցին Հայաստանի վարած հարկաբյուջետային և ֆինանսավարկային քաղաքականության կենսունակությունը: Այն մշտապես բարձր գնահատականի է արժանանում մեր միջազգային գործընկերների կողմից, և դրա շնորհիվ է այսօր երկրում ապահովվում կայուն և կանխատեսելի մակրոմիջավայր:
Երկրում հաջողությամբ իրականացվող տնտեսական քաղաքականության մասին են վկայում նաև միջազգային հեղինակավոր վարկանիշները, որոնցում Հայաստանը տարեցտարի կայուն առաջընթաց է գրանցում: Այսպես, ըստ Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնեսի» զեկույցի՝ գործարարությամբ զբաղվելու պարզության տեսանկյունից Հայաստանն աշխարհում 38-րդն է, իսկ «Հերիթիջ Ֆաունդեյշնի» տնտեսական ազատության ցուցանիշով զբաղեցնում է 33-րդ տեղը՝ այս տարի ապահովելով միանգամից 21 կետով առաջընթաց։ Հասկանալի է, որ լինում են դեպքեր, երբ տարբեր վարկանիշներում երկրների զբաղեցրած ոչ նպաստավոր դիրքերն այնքան էլ որոշիչ դեր չեն խաղում ներդրումների համար:
Մասնավորապես, էներգետիկ ռեսուրսներով հարուստ հարևան երկրի՝ Ադրբեջանի պարագայում գերշահույթներ ստանալու ակնկալիքը, կարծես, երկրորդական պլան է մղում երկրի տնտեսության իրական վիճակն արտացոլող գնահատականները:
Իհարկե, կայուն տնտեսական աճի համար միայն մակրոտնտեսական կայունությունը բավարար չէ: Երկրի մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից մեզ համար առաջնահերթ են երկրում գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավումը, մարդկային կապիտալի զարգացումը, համապատասխան ինստիտուտների կատարելագործումը:
Այս տեսլականով առաջնորդվեցինք նաև, երբ ձեռնարկեցինք Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումները, որ ընդունվեցին 2015 թվականիդեկտեմբերին: Նոր Սահմանադրությամբ մենք ո՛չ միայն առանցքային փոփոխություններ կատարեցինք մեր պետական կառավարման համակարգում՝ անցում կիսանախագահականից լիարժեք խորհրդարանական համակարգի: Մեր խորին համոզմամբ՝ այդ փոփոխությունները նաև իրենց դրական ազդեցությունը կունենան երկրի տնտեսական կյանքի աշխուժության տեսակետից: Նոր Սահմանադրությամբ հատուկ շեշտադրվում են ազատ տնտեսական մրցակցությանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը և ձեռնարկատիրությանը խթանելու ուղղված դրույթները:
Չունենալով ելք դեպի ծով և էներգետիկ պաշարներ, գտնվելով շրջափակման մեջ երկու հարևան երկրների կողմից՝ մենք երբեք չընկրկեցինք դժվարությունների առջև: Հակառակը` դրանք դարձան մեր ժողովրդի ստեղծագործ միտքն ու հնարամտությունը զարգացնելու շարժիչ ուժը:
Բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի և մարդկային կապիտալի շնորհիվ այսօր Հայաստանը դարձել է նորարարական և բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող երկիր: Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են սպասված արդյունքը: Այս ոլորտում Հայաստանը վերջին տարիներին արձանագրում է միջինը 20-25% աճ, իսկ վերջինիս տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ի կառուցվածքում կազմում է շուրջ 4%:
Եվ որքան էլ մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները ամենևին գոհացուցիչ չեն՝ հաշվի առնելով հայ-ֆրանսիական օրակարգի ընդգրկումը, մեր երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժը չպետք է ծառայեցվի միայն առևտրային կապերի ամրապնդմանը։ Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ֆրանսիական կապիտալն ընդլայնվի Հայաստանում, և պատրաստ ենք ապահովելու ֆրանսիական բիզնեսի համար բարենպաստ ներդրումային հնարավորություններ:
Այս տեսանկյունից կուզենայի հատուկ ընդգծել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության բարձրացման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքը։ Այսպես, իրականացվող բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսված է օրենսդրորեն ամրագրել ազգային և առավել բարենպաստության ռեժիմները, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, գործարարներին հնարավորություն տալ օգտվելու Հայաստանում գործող և ապագայում նախատեսված արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման առավել կատարելագործված մեխանիզմներից։
Ստեղծվում են իրավական հիմքեր պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության հնարավորությունների ընդլայնման համար։ Նպատակ ունենալով աջակցել գործարարներին, գործարար միջավայրի զարգացմանը՝ շարունակաբար կրճատվում և պարզեցվում են համապատասխան ընթացակարգերը, այդ թվում՝ հարկային և մաքսային ոլորտներում։
Լուրջ քայլեր են արվում արտահանմանն ուղղված քաղաքականության զարգացման ուղղությամբ: Մեր կողմից մշակված ռազմավարությունը շեշտադրում է արտահանման ավելացումը, քանզի այն կարող է լինել հետագա կայուն տնտեսական աճի շարժիչ ուժը:
Վերջին տարիներին լուրջ քայլեր ենք ձեռնարկել Հայաստանի սահմանափակ ներքին շուկան ընդլայնելու ուղղությամբ: Երկու տարի է, ինչ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագիծը ընդլայնել է բոլոր մասնակից երկրների տնտեսական սահմանները գրեթե մինչև համաշխարհային ցամաքի 1/7-րդ մասը: Այն ստեղծել է տարողունակ, շուրջ 170 միլիոնանոց շուկա՝ առանց մաքսային սահմանների։
Օրեր առաջ Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկի հետ ազդարարեցինք Եվրոպական միության հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին: Նոր իրավական փաստաթղթում տնտեսական բաղադրիչի առկայությունը ոչ միայն հայ, այլ նաև եվրոպացի գործարարների համար տնտեսական գործունեություն ծավալելու նոր հնարավորություններ է բացում: Ավելին, համաձայնագրով նախատեսվող հնարավորությունները ճիշտ և լիարժեք օգտագործելու պարագայում ԵՄ և ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժը կարող է փոխադարձաբար ծառայեցվել միմյանց շահերին։
Իրանի հետ մեր ունեցած ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունները և տնտեսական կապերը լավ նախադրյալներ են ստեղծում եվրոպական գործարարների համար՝ Հայաստանի միջոցով մուտք գործելու դեպի Իրանի 80 միլիոնանոց սպառողական շուկա: Հայաստանով է անցնում նաև Պարսից ծոցը սևծովյան նավահանգիստներին կապող ամենակարճ և ամենաապահով տարանցիկ ուղին:
Համաժողովին ներկա այս ներկայացուցչական կազմը վստահություն է ներշնչում, որ այն գործնականում կնպաստի մեր երկրների նոր հնարավորությունների բացահայտմանը և առկա համագործակցության ձևաչափերի օգտագործման լավագույն բանաձևի դուրսբերմանը։
Հրավիրում ենք ֆրանսիական ընկերություններին ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Վստահեցնում եմ, որ յուրաքանչյուր ներդրմանը մենք պատրաստ ենք ցուցաբերել անհատական մոտեցում, իհարկե, հաշվի առնելով ներդրողի կարիքները:
Մեր տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարն ավելի հանգամանալից կներկայացնի համագործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ուղղությունները, նա կառաջարկի նաև կոնկրետ ծրագրեր:

Серж Саргсян рассказал руководителям французских предприятий об инвестиционной привлекательности Армении 03/08/2017 16:06 | Лента новостей
В рамках официального визита во Францию президент Армении Серж Саргсян встретился с членами авторитетного союза предпринимателей "Движение предприятий Франции" (MEDEF), сообщает пресс-служба главы государства.
Союз является связующим звеном между французскими предприятиями и высокими руководителями разных государств, а также частным сектором этих государств.
Эта ответственная за международное сотрудничество структура помогает и способствует деятельности французских предприятий, посредством подобных встреч создаёт для предприятий возможности ознакомиться и обеспечить условия для выполнения их планов, а действующим в других странах французским предприятиям - поднять перед гостями интересующие их вопросы и проблемы, рассчитывая найти решения.
На встрече с руководителями французских предприятий президент Серж Саргсян выступил с речью:
“Уважаемые дамы и господа,
Сердечно поздравляю участников и организаторов этого, ставшего уже традиционным мероприятия, направленного на расширение сотрудничества между нашими странами.
Армяно-французские исторически сформированные дружественные отношения заложены в основу не только наших политических, но и экономических отношений. Это вселяет в нас уверенность, что стороны могут обеспечить реализацию достаточно крупных и амбициозных экономических программ.
В течение 25 лет независимости Армения имела серьёзные достижения. Сегодня мы имеем стабильно развивающуюся, эффективно реагирующую на часто непредсказуемые перемены мировой экономики. Последние события в регионе, которые сопровождались ухудшением экономических показателей и резким обесцениванием национальных валют, доказали жизнеспособность налогово-бюджетной и финансово-кредитной политики Армении. Она постоянно удостаивается высокой оценки со стороны наших международных партнёров, и благодаря ей сегодня в стране обеспечивается стабильная и предсказуемая макроэкономическая среда.
Об успешно реализуемой в стране экономической политике свидетельствуют также авторитетные международные рейтинги, в которых Армения год от года фиксирует стабильный прогресс. Так, согласно докладу Всемирного банка "Doing Business" с точки зрения удобства для занятий бизнесом Армения в мире занимает 38 место, а по показателям экономической свободы "Heritage Foundation" занимает 33 место, в этом году обеспечив прогресс сразу на 21 пункт. Понятно, что бывают случаи, когда занимаемые в различных рейтингах не столь благоприятные позиции не играют решающей роли для инвестиций.
В частности, в случае богатой энергетическими ресурсами соседней страны - Азербайджана, ожидание получения сверхприбылей, кажется, отодвигает на второй план показатели, отражающие реальное экономическое положение страны.
Конечно, для стабильного экономического роста лишь макроэкономической стабильности недостаточно. С точки зрения повышения конкурентоспособности страны для нас первоочередным является непрерывное благоустройство деловой и инвестиционной среды в стране, развитие человеческого потенциала, совершенствование соответствующих институтов.
Этим подходом мы руководствовались также, предпринимая в Армении конституционные реформы, которые были приняты в декабре 2015 года. Новой Конституцией мы не только совершили стержневые изменения в нашей системе государственного управления - переход от полупрезидентской к полноценной парламентской системе. По нашему глубокому убеждению, эти изменения также будут иметь своё положительное влияние с точки зрения оживления экономической жизни страны. Новой Конституцией особо акцентируется свободная экономическая конкуренция, улучшение делового климата и нацеленные на стимулирование предпринимательства положения.
Не имея выхода к морю и энергетических запасов, находясь в блокаде со стороны двух соседних стран, мы никогда не отступали перед трудностями. Наоборот, они стали движущей силой, развивающей творческую мысль и находчивость нашего народа.
Благодаря имеющей высокую квалификацию рабочей силе и человеческому капиталу, сегодня Армения стала инновационной и предлагающей высокие технологические решения страной. Усилия по развитию информационных и коммуникационных технологий дают ожидаемые результаты. В этой сфере Армения в последние годы фиксирует в среднем 20-25% роста, а удельный вес последней в структуре ВВП составляет порядка 4 %.
И сколь ни мало удовлетворительны показатели нашего двустороннего торгового оборота, учитывая охват армяно-французской повестки, существующий в наших двусторонних отношениях потенциал не должен служить только укреплению торговых связей. Мы хотим, чтобы французский капитал расширялся в Армении и готовы обеспечить для французского бизнеса благоприятные инвестиционные возможности.
С этой точки зрения хотел бы особо подчеркнуть последовательную работу, которая ведётся в направлении повышения защищённости и стимулирования иностранных инвестиций в Армении. Так, в рамках реализуемых реформ намечается законодательно закрепить режимы национального и наибольшего благоприятствования, уточнить гарантии иностранным инвесторам, дать предпринимателям возможность пользоваться действующими в Армении и намеченными в будущем льготами, наиболее усовершенствованными механизмами разрешения споров.
Создаются правовые основы для расширения партнёрских отношений государство - частный сектор. Имея целью содействовать предпринимателям, развитию делового климата, постоянно сокращаются и упрощаются соответствующие процедуры, в том числе, в налоговой и таможенной сферах.
Делаются серьёзные шаги в направлении политики, направленной на стимулирование экспорта. Разработанная нами стратегия акцентирует увеличение экспорта, поскольку он может быть движущей силой дальнейшего экономического роста.
В последние годы мы предприняли серьёзные шаги в направлении расширения ограниченного внутреннего рынка Армении. Два года как Армения является членом Евразийского экономического союза. Евразийский интеграционный проект расширил экономические границы всех стран-участниц почти до 1/7 части мировой суши. Он создал ёмкий, почти 170 миллионный рынок, без таможенных границ.
Несколько дней назад в Брюсселе мы с председателем Европейского совета Туском объявили о завершении переговоров о новом рамочном соглашении с Европейским союзом. Наличие в новом правовом документе экономического компонента не только для армянских, но и для европейских предпринимателей открывает новые возможности ведения экономической деятельности. Более того, соглашением предусмотрены возможности, в случае правильного и полноценного использования которых, экономический потенциал ЕС и ЕАЭС может взаимно послужить интересам друг друга.
Наши традиционные добрососедские отношения и экономические связи с Ираном создают хорошие предпосылки для европейских предпринимателей, посредством Армении войти на 80 миллионный потребительский рынок Ирана. Через Армению проходит также самый короткий и самый безопасный транзитный путь, связывающий Персидский залив с черноморскими портами.
Присутствующий на форуме этот представительный состав внушает уверенность, что он будет практически способствовать выявлению новых возможностей наших стран и выведению наилучшей формулы использования существующих форматов сотрудничества.
Приглашаем французские компании делать инвестиции в Армении. Заверяю, что каждой инвестиции мы готовы оказать индивидуальный подход, конечно, учитывая нужды инвестора.
Наш министр экономического развития и инвестиций более обстоятельно представит возможные сферы и направления сотрудничества, он предложит также конкретные программы.
Желаю вам плодотворной работы.
В конце встречи в штаб-квартире MEDEF состоялась церемония подписания меморандума о сотрудничестве между Группой компаний "Ташир", ЗАО "АЭС" и компанией "Шнейдер электрик".