Արա Օսկանյանը ձերբակալվել է՝ մարդ առևանգելու կասկածանքով 02/18/2017   11:44  |  Քրեական խրոնիկոն
2017թ. փետրվարի 17-ին Ոստիկանությունից ստացվել են քաղաղացու հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերն առ այն, որ  2017թ. փետրվարի 16-ին իր ընկեր Հ.Սիրադարյանը, և նրա հորաքրոջ որդին` Ա.Օսկանյանը, իրենից պահանջել են վերադարձնել պարտքի գումարը, որի ընթացքում իր կամքին հակառակ իրեն պահել են ավտոմեքենայի մեջ և թույլ չեն տվել դրանից դուրս գալ` առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նկատի ունենալով, որ նյութերը պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ`  փետրվարի 17-ին  ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը` տեղեկացնում ենք, որ քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալներով փետրվարի 16-ին` ժամը 17:00-ի սահմաններում Երևան քաղաքի Լենինգրադյան փողոցի «Ռոբերտո» խանութ-սրահի հարակից հատվածից Ն.Բերբերյանին նստեցրել են ավտոմեքենայի մեջ, գնացել Աբովյան քաղաք և նրա կամքին հակառակ և իր առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով՝ ապօրինաբար զրկել ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից և պահանջել  վերադարձնել 1.500.000 ՀՀ դրամ պարտքը:
Փետրվարի 17-ին  Ա. Օսկանյանը և Հ. Սիրադարյանը ձերբակալվել են՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արաք կատարելու կասկածանքով: Վերջիններս հրաժարվել են ցուցմունք տալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, տուժողի մատնանշած հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Задержан сын экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна 02/18/2017   12:21  |  Криминальная хроника
Сын лидера партии "Консолидация", экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна – Ара Осканян – был задержан накануне в Ереване.
Согласно информации, 17-го февраля 2017 года из Полиции поступили подготовленные на основе заявления гражданина материалы о том, что 16-го февраля его друг Г. Сирадарян и двоюродный брат последнего - А. Осканян – потребовали от него вернуть долг, при этом они против его воле удерживали его в машине и не позволяли ему оттуда выйти, угрожая применением опасного для здоровья насилия.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, с учетом того, что материалы дела содержат данные о признаках преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 части 2 статьи 133 Уголовного кодекса, 17-го февраля абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области было возбуждено уголовное дело.
“С учетом общественного интереса к данному делу, сообщаем, что, согласно добытым следствием предварительным данным, 16-го февраля, около 17:00  на прилегающей к магазину “Роберто” на улице Ленинградяна в Ереване Н. Берберяна усадили в автомобиль, увезли в город Абовян и, вопреки его воле и угрожая ему применением опасного для его здоровья насилия, незаконно лишили его права на свободное передвижение, требуя от него вернуть долг в 1.500.000 драмов”, - отмечается в сообщении.
17-го февраля А. Осканян и Г.Сирадарян были задержаны по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пунктами 1 и 2 части 2 статьи 133(Незаконное лишение свободы группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения) Уголовного кодекса РА. Последние отказались от дачи показаний.
Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего, проверку указанных потерпевшим обстоятельств.