ՀՀ քննչական կոմիտեն ամփոփել է նախորդ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումները 02/10/2017   18:17
2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք համապետական ընտրություններին ընդառաջ ՀՀ քննչական կոմիտեն ամփոփել է նախորդ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների դեպքերի առթիվ ՀՀ ՔԿ վարույթում քննված քրեական գործերը, վեր հանել ընտրախախտումներին նպաստող հանգամանքները և դրանց վերաբերյալ միջնորդագիր ուղարկել ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ուսումնասիրությունների համաձայն՝ ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումները եղել են տարաբնույթ և վերաբերել ընտրությունների անցկացման տարբեր ընթացակարգերին, որոնք գործնականում կապված են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների և անդամների կողմից օրենսդրության ոչ հստակ իմացության, դիտորդների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ընտրողների ինքնության ստուգման և գրանցման գործընթացի ոչ պատշաճ կազմակերպման, ինչպես նաև` հանձնաժողովի անդամների անփույթ աշխատաոճի հետ: Նման դեպքերը ստեղծում են պայմաններ և նպաստում հանցագործությունների կատարմանը:
ՀՀ ՔԿ նախագահը գրավոր միջնորդագիր է ուղարկել ԿԸՀ՝ ներկայացնելով արձանագրված խախտումները և միջնորդելով քննարկել և միջոցներ ձեռնարկել՝ խախտումների կատարմանը նպաստող պատճառներն ու պայմանները վերացնելու, ինչպես նաև` ընտրական գործընթացում ներգրավված անձանց իրազեկվածության և իրավագիտակցության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ:
ԿԸՀ նախագահը 08.02.17թ.գրությամբ  տեղեկացրել է, որ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պատշաճ իրազեկումն ապահովելու նպատակով նախաձեռնել է իրազեկման լայնածավալ աշխատանքներ, իսկ 2017 թվականի մարտին կայանալիք տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների ուսուցման դասընթացների շրջանակներում քննարկման առարկա կդառնան ՀՀ ՔԿ նախագահի միջնորդագրով ներկայացված խնդիրները:
16:55 10/02/2017  |  ՔաղաքականԱրծվիկ Մինասյանը պատրաստվում է առաջադրվել ռեյտինգային ընտրակարգով
15:20 10/02/2017  |  ՔաղաքականՀԱԿ-ը դադարեցնում է ընտրությունների օրը փոխելու հարցը ՍԴ-ում քննարկելու ստորագրահավաքը
13:53 10/02/2017  |  Ընտրական իրավունքՔվեարկության օրը ծագած ցանկացած խնդրին պետք է արձագանքել անմիջապես. միջազգային փորձագետ
13:17 10/02/2017  |  ՔաղաքականՀՅԴ-ն բոլոր ընտրատարածքներում թեկնածուներ կառաջադրի
09:23 10/02/2017  |  ՄամուլԸնտրակեղծիքների մասին ընդդիմության պնդումները մնացել են հռետորաբանության շրջանակներում. «Փաստ»
09:19 10/02/2017  |  ՄամուլՄի քանի մականունավորներ դուրս են մնացել Ծառուկյանի ցուցակից. «Ժամանակ»
09:00 10/02/2017  |  ՄամուլՀՀԿ-ում շտաբի պետ, որպես այդպիսին, չի նշանակվի. «Հրապարակ»
14:58 09/02/2017  |  ՔաղաքականՀՀԿ-ի ընտրական ցուցակները կհստակեցվեն փետրվարի 11-ին կայանալիք ԳՄ նիստում
09:25 09/02/2017  |  ՄամուլԿոտայքի մարզում ՀՀԿ նախընտրական շտաբը կհամակարգի Կարապետ Գուլոյանը՝ Ծառուկյանի փեսան. «Հայկական ժամանակ»
09:20 09/02/2017Ալբերտ Երիցյանը որևէ պարագայում չի կարող մասնակցել ընտրություններին՝ Գագիկ Խաչատրյանի մահափորձը կազմակերպելու մեջ կասկածվող որդու պատճառով. «Ժամանակ»

СК Армении подвел итоги расследований зафиксированных в ходе предыдущих выборов нарушений избирательного права 02/10/2017   19:00  |  Избирательное право
В преддверии предстоящих 2-го апреля 2017 года общегосударственных выборов Следственный комитет РА подвел итоги работы по расследуемым в производстве СК РА уголовным делам по фактам зафиксированных в ходе предыдущих выборов нарушений избирательного права, выявил обстоятельства, способствующие нарушениям, и направил ходатайство относительно них в Центральную избирательную комиссию РА. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно проведенным исследованиям, о нарушениях избирательного права поступали различного рода сообщения, касающиеся различных процедур проведения выборов, которые в действительности были связаны с отсутствием у председателей и членов участковых избирательных комиссий четкого знания законодательства, ненадлежащей организацией процесса проверки и регистрации наблюдателей, представителей средств массовой информации, личностей избирателей, а также небрежной работой членов комиссий. Подобные случаи создают условия и  способствуют совершению преступлений.
Председатель СК РА направил письменное ходатайство в Центральную избирательную комиссию, представив зафиксированные нарушения и ходатайствуя о рассмотрении и принятии мер,  направленных на устранение причин и условий, способствующих совершению нарушений, а также повышение уровня осведомленности и правосознания лиц, вовлеченных в избирательных процесс.
8 февраля 2017 года председатель ЦИК письменно проинформировал, что Центральная избирательная комиссия РА с целью обеспечения надлежащего извещения предприняла крупномасштабные работы, а предметом обсуждения в рамках предстоящих в марте 2017 года курсов по обучению членов участковых избирательных комиссий станут проблемы, представленные в ходатайстве председателя СК РА.