Ադրբեջանցի դիվերսանտի վերաբերյալ ԼՂՀ ԱԱԾ-ն տեսանյութ է հրապարակել 02/03/2017   19:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ ԼՂՀ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության` 2017թ. փետրվարի 1-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ուղղությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, օգտվելով մառախլապատ եղանակից, ձեռնարկել են դիվերսիայի փորձ: Փորձը խափանվել է Պաշտպանության բանակի` Արցախի պետական սահմանի պահպանությունն իրականացնող ստորաբաժանման կողմից:
Նույն օրը ժամը 15:00-ի սահմաններում Պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկի պահպանության տեղամասում հայտնաբերվել եւ ԼՂՀ ԱԱԾ բերման է ենթարկվել ԼՂՀ պահպանվող պետական սահմանն ապօրինի հատած դիվերսիոն խմբի անդամ, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 157 մոտոհրաձգային բրիգադի հետախուզական վաշտի զինծառայող Էլնուր Էլման օղլը Հուսեյնզադեն:
Է. Հուսեյնզադեի կողմից դիվերսիայի փորձ կատարելու եւ ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքի 33-317-րդ հոդվածով եւ 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Է. Հուսեյնզադեն ձերբակալված է:
Տարվում է քննություն:
Հաշվի առնելով հանցագործության հանրային հնչեղությունը, ինչպես նաեւ Է.Հուսեյնզադեի հարազատների` լրատվամիջոցներով արտահայտված անհանսգտությունը` կից ներկայացվում է Է. Հուսեյնզադեին պատկերող տեսագրությունը:

СНБ НКР сообщила детали пленения азербайджанского диверсанта(ВИДЕО) 02/04/2017 09:12 | Лента новостей
Служба национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики сообщила подробности пленения 1 февраля азербайджанского диверсанта Эльнура Гусейнзаде.
Как отмечается в сообщении, 1 февраля 2017 года в направлении села Талиш Нагорно-Карабахской Республики группа военнослужащих ВС Азербайджана, воспользовавшись туманом, предприняла попытку диверсии, которая была пресечена передовыми подразделениями Армии обороны НКР, охраняющими государственную границу Арцаха.
"В тот же день примерно в 15:00 на оборонительном участке одной из боевых позиций Армии обороны НКР был обнаружен и доставлен в СНБ НКР член незаконно пересекшей охраняемую государственную границу НКР член диверсионной группы, гражданин Азербайджана, военнослужащий разведывательной роты 157-й мотострелковой бригады ВС Азербайджана Эльнур Гусейнзаде", – говорится в сообщении.
По факту совершения Гусейнзаде попытки диверсии и незаконного пересечения государственной границы НКР возбуждено уголовное дело. Гусейнзаде арестован. Ведется следствие
"С учетом общественного резонанса, вызванного преступлением, а также высказанную родственниками Гусейнзаде обеспокоенность, ниже представляем видео, на котором запечатлен Э. Гусейнзаде", -отмечается в сообщении.