Քրեակատարողական համակարգի խնդիրները պահանջում են համակարգային և հստակ լուծումներ. ՀՀ վարչապետ 02/02/2017   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է քրեակատարողական համակարգի ներկայիս վիճակին:
«ՀՀ արդարադատության նախարարի կողմից պարբերաբար ներկայացվող տեղեկատվության արդյունքներից պարզ է դառնում, որ առկա են խնդիրներ կալանավորվածներին, դատապարտյալներին սննդի ապահովման տեսանկյունից, շարունակական են կոռուպցիոն ռիսկերը հանձնուքների տրամադրման հարցում, ինչպես նաև դատապարտյալների համաչափ տեղաբաշխումը:
Խնդիրները պահանջում են համակարգային և հստակ լուծումներ»,-նշել է գործադիրի ղեկավարը: Ելնելով դրանից՝ վարչապետը հանձնարարել է  ՀՀ արդարադատության նախարարին՝ ուսումնասիրել քրեակատարողական համակարգին վերապահված որոշ գործառույթներ, մասնավորապես՝ կալանավորվածներին և դատապարտյալներին տրամադրվող սննդի ապահովումը, այդ թվում մասնավոր կազմակերպություններին պատվիրակելու հնարավորությունը, մշակել հանձնուքների տրամադրման գործընթացում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազագույնին հասցնելու նոր գործիքակազմեր, ապահովել քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների համաչափ տեղաբաշխելու համար քրեակատարողական ծառայության բոլոր ռեսուրսների օգտագործումը, ուղղված թե՛ նորաբաց «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ամբողջական շահագործմանը, թե՛ քրեակատարողական ծառայողների ներկայիս քանակակազմի համապատասխանաբար բաշխմանը ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում:

Проблемы в пенитенциарных учреждениях Армении требуют конкретных решений – Карен Карапетян 02/02/2017   14:28  |  Лента новостей
Проблемы в уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ) министерства юстиции Армении требуют системных и конкретных решений, заявил на заседании правительства в четверг премьер-министр РА Карен Карапетян.
По его словам, из периодически представляемых министром юстиции Армении данных становится ясно, что существуют проблемы с точки зрения обеспечения питанием заключенных, имеются коррупционные риски в вопросе отправки передачи осужденным, а также в вопросе соразмерного распределения осужденных по УИУ.
“Проблемы требуют системных и конкретных решений”, – подчеркнул глава армянского правительства, поручив министру юстиции изучить ряд отведенных системе УИУ функций, в частности,  разработать новые механизмы по сведению к минимуму коррупционных рисков в процессе отправки посылок осужденным и обеспечения соразмерного распределения осужденных по УИУ.