Հայաստանի եւ Իրանի պաշտպանության նախարարներն ընդգծել են Ղարաբաղյանի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը 01/31/2017   18:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հունվարի 31-ին հանդիպել է ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանին։
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ողջունել է հայկական պատվիրակությանը և շնորհավորել հայոց բանակի կազմավորման  25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Ընդծելով հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու և զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունն առավել խորացնելու համար անհրաժեշտ է պարբերական հանդիպումների և խորհրդակցությունների մեխանիզմ մշակել։
Հանդիպման ընթացքում, բացի երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերից, քննարկվել են նաև միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող և հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող խնդիրներ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին և կարևորելով տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, կողմերն ընդգծել են խնդրի խաղաղ, բացառապես բանակցային ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Վիգեն Սարգսյանն ու Հոսեյն Դեհղանին հանդես են եկել համատեղ մամլո ասուլիսով, որի ընթացքում ամփոփել են կայացած բանակցությունների արդյունքները։
Նույն օրը Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Թեհրանում գտնվող «Մալեք Աշթար» համալսարան, որի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկը պաշտպանական ոլորտին առնչվող նախագծերի իրականացումն է։ Նշելով, որ Հայաստանի համար մեծ կարևորություն ներկայացնող ոլորտներից մեկը ռազմարդյունաբերությունն է, Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է պաշտպանական ոլորտում Հայաստանի և Իրանի համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը նաև գիտական հարթությունում։
Ավելի ուշ հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաև «Իրանի էլեկտրոնային արդյունաբերություն» ընկերություն, որը մասնագիտացած է պաշտպանական ոլորտի համար տեխնոլոգիական լուծումներ նախագծելու և իրականացնելու մեջ։

Главы Минобороны Армении и Ирана обсудили двустороннее сотрудничество и карабахское урегулирование 02/01/2017   00:19  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Исламской Республике Иран министр обороны Армении Виген Саркисян встретился накануне со своим иранским коллегой Хоссейном Дехганом, сообщает пресс-служба Минобороны.
Глава оборонного ведомства Ирана приветствовал делегацию Армении и поздравил с 25-летием армянской армии.
“Подчеркнув высокий уровень армяно-иранских отношений, главы оборонных ведомств двух стран выразили готовность к расширению и развитию двустороннего сотрудничества", - говорится в сообщении.
Виген Саркисян отметил, что для углубления армяно-иранского сотрудничества необходимо разработать механизмы проведения периодических встреч и консультаций.
В ходе переговоров помимо двусторонних отношений обсуждались также проблемы международной и региональной безопасности и урегулирования конфликтов.
Коснувшись проблемы урегулирования нагорно-карабахского конфликта и придав важность усилиям по сохранению мира и стабильности в регионе, стороны подчеркнули необходимость мирного решения проблемы исключительно путем переговоров.
В тот же день делегация во главе с министром обороны Армении посетила в Тегеране университет "Малек Аштар", одним из основных направлений деятельности которого является реализация проектов в сфере обороны.
Отметив, что одной из представляющих для Армении большой интерес отраслей является военная промышленность, Виген Саркисян подчеркнул необходимость углубления армяно-иранского сотрудничества в оборонной сфере, в том числе в научной плоскости.
Позднее армянская делегация посетила компанию “Электронная промышленность Ирана”, специализирующуюся в проектировании и реализации технологичных решений в оборонной сфере.