ՀՀ Նախագահ. Դպրոցի նպատակը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի պատրաստելն է՝ հայրենասեր, աշխատասեր, օրինապահ 01/18/2017   16:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահին ՀՀ ԿԳ նախարարը զեկուցել է հանրակրթության և բարձրագույն կրթության ոլորտներում իրականացվող աշխատանքների և ծրագրերի մասին
Հանրապետության Նախագահին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր զեկուցել է հանրակրթության և բարձրագույն մասնագիտական կրթության ոլորտների ներկայիս վիճակի, կրթության համակարգի բարեփոխումների ընթացքի, դեռևս առկա խնդիրների և հանրապետությունում որակյալ կրթության հնարավորությունը բոլորին հավասարապես հասանելի դարձնելու ուղղությամբ աշխատանքի ու նորարարական ծրագրերի մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Այս հարցերի քննարկման անհրաժեշտությանը Նախագահն անդրադարձել էր անցյալ տարեվերջին կրթության ոլորտի պատասխանատուների հետ «Քվանտ» վարժարան այցելության ժամանակ:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանն անդրադարձել է նաև կրթության ոլորտի ձեռքբերումներին, դրանցից կարևորագույնը համարելով այն, որ տարիների հետևողական աշխատանքի շնորհիվ հաջողվել է Հայաստանի «կրթական ժամացույցը» պահել անխաթար: Դա, ըստ նախարարի, թույլ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը աշխարհում հանդես գալ իբրև կրթական տարածք, որը ներառում է մանկապարտեզից մինչև հանրակրթություն, բարձրագույն կրթություն և գիտություն:
Կրթության և գիտության նախարարի զեկուցմամբ, ավանդական գերազանցության կենտրոններին զուգահեռ ՝ ֆիզմաթ դպրոցների ցանց և այլն, հանրակրթության ոլորտում ավելացել են նորարարական լուրջ կրթական ծրագրեր, ինչպիսիք են Արարատյան բակալավրիատը, Դիլիջանում կրթական կլաստերի գաղափարը՝ ստեղծելով բավականին լավ մրցակցային իրավիճակ: Եղած հիմքի վրա, նախարարի համոզմամբ, հնարավոր է ձևավորել գերազանցության կենտրոններ. «Հանրակրթության բարեփոխումները մի կողմից ուղղված են էլիտարության վերացմանը, որպեսզի այս գերազանցության կենտրոնները, ինչպես Դուք բազմիցս նշել եք, պարոն Նախագահ, լինեն շոգեքարշ, որոնք ամբողջ համակարգը կտանեն իրենց ետևից՝ Հայաստանի կրթական համակարգը դուրս բերելով մի նոր հորիզոն:
Բնականաբար, այս աշխատանքների ընթացքում առաջանալու է բարձրագույն կրթության համալիր փոփոխությունների անհրաժեշտությունը: Մենք երկու մեծ խնդիր ունենք, որի մասին Դուք նշել եք: Մեկը ավագ դպրոցի հիմնախնդիրն է և անցումը հանրակրթությունից դեպի մասնագիտական կրթություն, մյուսը՝ բարձրագույն կրթությունից դեպի գիտություն և դեպի աշխատաշուկա անցնելու հիմնախնդիրը, որը պայմանական ասում ենք՝ մագիստրանտական կրթություն»,-իր զեկույցում նշել է նախարար Լևոն Մկրտչյանը՝ հանգամանորեն անդրադառնալով վերոնշյալ խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքին և առաջիկա անելիքներին:
Համակարծիք լինելով հանրակրթության ոլորտում տեսանելի, հաճախ նաև ոգևորիչ ձեռքբերումների վերաբերյալ նախարարի տեսակետին՝ Նախագահն ընդգծել է, թե դա ամենևին չի նշանակում, որ հանրակրթության ոլորտում խնդիրներ չկան, և որ մեծացնելով ուշադրությունը այն աշակերտների նկատմամբ, ովքեր համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներից վերադառնում են մրցանակներով, դպրոցում լավագույնս են դրսևորում իրենց կարողություններն ու հետագայում հաջողությամբ ընդունվում աշխարհի լավագույն բուհեր՝ ուրեմն մնացած աշակերտների նկատմամբ պետք է անուշադիր լինել կամ պակաս հոգատար:
«Դպրոցի նպատակը, կարծում եմ՝ շատ պարզ ճշմարտություն եմ ասում, բայց արժե կրկնել՝ ոչ միայն փայլուն գիտնական, բժիշկ, ուսուցիչ, տիեզերագնաց կամ գործարար պատրաստելն է, այլև գերագույն նպատակը՝ ընտանիքի հետ միասին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի պատրաստելն է՝ հայրենասեր, աշխատասեր, օրինապահ:
Ես բազմիցս ասել եմ, հիմա էլ ավելորդ չեմ համարում կրկնել՝ իմ կարծիքով, մարդկության բոլոր չարիքների արմատը տգիտության մեջ է: Ընդ որում, կարծում եմ, տգետն այն մարդը չէ, ով բարձրագույն կրթություն չի ստացել, այլ նա, ով պարզ բարոյական չափանիշներ չունի, ով էլեմենտար գիտելիքներ չունի, և սա իրոք չարիք է:
Փառք Աստծո, գնալով հանրապետությունում գոնե միջին մակարդակի գիտելիք ունեցող մարդկանց թիվն ավելանում է, և այդպես էլ պետք է լինի: Այսօրվա հանրակրթության չափանիշները մի փոքր այլ են, պահանջներն էլ են ուրիշ, բայց եղած լավագույնը պահպանելով՝ մենք պետք է առաջ գնանք, ավելացնենք եղածը:
Այսօր հանգամանորեն պետք է քննարկենք հանրակրթության ոլորտում առկա խնդիրները: Արարատյան բակալավրիատը փայլուն է, գերազանցության կենտրոնները փայլուն են, բայց այդ կենտրոնների աշխարհագրությունն էլ պետք է ավելանա, առաջ տանող ուժն էլ: Դուք ճիշտ եք ասում՝ մենք կրթությունը, առավել ևս, հանրակրթությունը, չենք կարող էլիտարացնել: Այո՛, պետք է լինեն ուսումնական հաստատություններ, որոնք տարբերվում են ուրիշներից:
Միանմանությունը ոչ մի լավ բանի չի բերի: Բայց կրկնում եմ՝ սրանց առավելությունները մեզ համար պետք է լինեն չափանիշներ և ուրիշներին առաջ տանող, քաշող ուժեր: Մեր ուսուցիչների վերապատրաստման ողջ գործընթացը պետք է փոխվի: Այն ուսուցիչները, ովքեր մշտապես կարողանում են ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան վերապատրաստվել, իհարկե, պետք է և՛ վերաբերմունքի, և՛ աշխատավարձի առումով տարբերվեն մյուսներից, իրենց աշխատանքն էլ պետք է չափանիշ լինի: Կարծում եմ, որ պետք է տեսնենք մեր մարզերում որտեղ չկան այդպիսի որակյալ կրթական հաստատություններ, ջանքերն ուղղենք նաև ամեն մարզում այդպիսիք ունենալու նպատակին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Նախարարի զեկույցից հետո Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է ձևավորել մասնագիտական խումբ՝ դրանում ներառելով նաև հանրակրթության բարեփոխումների ծրագրի մշակմանը մասնակցած անձանց և վեցամսյա ժամկետում համապարփակ ներկայացնել բարձրագույն մասնագիտական կրթության համակարգի բարեփոխումների հիմնադրույթները, որոնց իրագործումը հնարավորություն կտա տեսանելի ապագայում Հայաստանում ունենալ աշխարհի բուհական քարտեզի վրա իրենց արժանի տեղն ունեցող կրթական հաստատություններ:

Глава Минобрнауки Армении рассказал президенту о достижениях и реформах в сфере образования 01/18/2017   19:20  |  Лента новостей
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян в среду доложил президенту РА о нынешней ситуации в сферах общего и высшего специального образования, ходе реформ системы образования, ещё существующих проблемах и работах, которые направлены на то, чтобы обеспечить в республике равную для всех доступность к качественному образованию, и об инновационных проектах, сообщает пресс-служба главы государства.
О необходимости обсуждения этих вопросов президент говорил в конце прошлого года во время посещения вместе с должностными лицами сферы образования гимназии "Квант".
Министр Левон Мкртчян рассказал также о достижениях сферы образования, считая главным среди них то, что благодаря многолетней последовательной работе, удалось обеспечить бесперебойный и точный ход "образовательных часов" Армении. Это, по словам министра, позволяет Республике Армения выступать в мире в качестве образовательной территории, которая включает этапы от детского сада до общего образования, от высшего образования до науки.
Согласно докладу министра образования и науки, параллельно с традиционными центрами превосходства: сеть физико-математических школ и т.д., в общеобразовательной сфере стало больше серьёзных инновационных образовательных программ, таких как Араратский бакалавриат, идея образовательного кластера в Дилижане, что создаёт довольно хорошую конкурентную ситуацию. На имеющейся основе, по убеждению министра, возможно сформировать центры превосходства.
"Общеобразовательные реформы, с одной стороны, направлены на ликвидацию элитарности, чтобы эти центры превосходства, как Вы многократно отмечали, господин президент, служили локомотивом, который поведёт всю систему за собой, выводя образовательную систему Армении к новым горизонтам. Естественно, в ходе этих работ возникнет необходимость комплексных изменений в системе высшего образования. У нас есть две большие проблемы, о которых Вы говорили. Первая - проблемы старшей школы и переход от общего образования к специальному образованию, другая - проблема перехода от высшего образования к науке и к рынку труда, что мы условно называем профессиональным образованием", - отметил в своём докладе министр Левон Мкртчян, обстоятельно коснувшись работы, проведённой в направлении решения вышеуказанных проблем и предстоящих дел.
Разделяя мнение министра относительно заметных, часто даже воодушевляющих достижений в общеобразовательной сфере, президент подчеркнул, что это совершенно не указывает на отсутствие проблем в общеобразовательной сфере. Он заявил о необходимости заботливого отношения ко всем без исключения ученикам, а не только к тем, кто отличился на тех или иных олимпиадах и конкурсах.
"Цель школы - я думаю, что говорю простую истину, которую, однако, нелишне повторить - заключается не только подготовка блестящих ученых, врачей, учителей, космонавтов или бизнесменов, но и в качестве главной цели - вместе с семьей воспитание патриотичного, трудолюбивого и законопослушного гражданина Армении", - сказал Серж Саргсян.
По мнению главы государства, корнем всех бед человечества является невежество.
“При этом, думаю, невежда - это не тот человек, который не получил высшего образования, а тот, кто не имеет простых нравственных критериев, кто не имеет элементарных знаний, и это, действительно, - зло”, -сказал он.
Серж Саргсян отметил, что с течением времени в республике растет число людей хотя бы со средним уровнем знаний, и так и должно быть.
“Сегодняшние общеобразовательные критерии несколько иные, требования тоже изменились, но, сохраняя лучшее из того, что было, мы должны двигаться вперёд, увеличивать имеющееся. Сегодня мы должны обстоятельно обсудить проблемы, существующие в сфере общего образования. Араратский бакалавриат - это отлично, центры превосходства - отлично, но география этих центров тоже должна расширяться и должна
расти движущая сила. Вы правильно говорите, мы не можем допустить элитарности образования, тем более, общего образования”, - отметил президент.
Он также указал на необходимость учебных заведений, которые отличаются от остальных. “Единообразие ни к чему хорошему не приведёт. Однако повторяю, эти преимущества должны для нас быть критериями и силой, которая ведёт за собой других. Должен измениться весь процесс переподготовки наших учителей. Те учителя, которые всегда могут повысить уровень своей квалификации в соответствии с современными критериями, конечно, должны отличаться от других и в плане отношения, и заработной платы, а их работа должна быть мерилом. Думаю, мы должны посмотреть в наших областях, где нет таких качественных образовательных учреждений, должны направить усилия также на цель - иметь такие в каждой области", - сказал президент.
Глава государства поручил сформировать группу специалистов, включив в неё также лиц, принимавших участие в разработке программы общеобразовательных реформ, и в шестимесячный срок в полном объёме представить основные положения реформ системы высшего специального образования, реализация которых даст возможность в обозримом будущем иметь в Армении образовательные учреждения, занимающие своё достойное место на мировой карте высших учебных заведений.