Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Պերմյակովի գործով բոլոր բողոքները 12/19/2016   10:39  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ, մասնակցությամբ դատավորներ Սերգեյ Չիչոյանի և Մխիթար Պապոյանի, այսօր մերժեց Պերմյակովի գործով երկու վեարքննիչ բողոքներն էլ:
Վերաքննիչ դատարանը, այսպիսով, անփոփոխ թողեց Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանքի անդամների դաժան սպանության գործով Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2016թ. օգոստոսի 23-ի դատավճիռը, որով ամբաստանյալ Վալերի Պերմյակովը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ և 8-րդ կետերով, 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով և 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ փաստաբան Միհրան Պողոսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ, ամենայն հավանականությամբ, կյանքի իրավունքի խախտման հիմքով բարոյական վնասի հատուցման պահանջով քաղհայցը վարույթ չընդունելու մասով Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ բողոք կներկայացվի Վճռաբեկ դատարան:
Ավետիսյանների իրավահաջորդները բողոք են ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարան
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռի դեմ ներկայացվել էր 3 վերաքննիչ բողոք.
տուժողների իրավահաջորդ Արամազդ Կիվիրկյանը պահանջում էր դատավճիռը բեկանել և քաղհայցի մասով գործն ուղարկել  առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության,
տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցը և Արայիկ Զալյանը ընդհանուր առմամբ դատավճռի դեմ բողոք էին ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել դատավճիռը և գործը նոր քննության ուղարկել առաջին ատյանի դատարան,
իսկ Պերմյակովի պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանի բողոքը Պերմյակովը հետ էր վերցրել:
15:44 16/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԴեկտեմբերի 19-ին կհրապարակվի Պերմյակովի գործով վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ որոշումը
16:24 01/12/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԱվետիսյանների իրավահաջորդների ներկայացուցչի վճռաբեկ բողոքը մերժվել է ընդունել վարույթ
20:26 23/09/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԱվետիսյանների իրավահաջորդները բողոք են ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարան
19:09 12/07/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումՊերմյակովի գործով ՌԴ-ի դեմ քաղհայցը ընդունելուց հրաժարվելու դատարանի որոշումն արդեն բողոքարկվել է. Երվանդ Վարոսյան

Апелляционный суд Армении отклонил все жалобы по делу Пермякова 12/19/2016 11:05 | Убийство семьи Аветисянов
Апелляционный уголовный суд Армении в понедельник отклонил две жалобы по делу российского военнослужащего Валерия Пермякова.
Апелляционный суд оставил без изменений вынесенный 23-го августа 2016 года судом общей юрисдикции Ширакской области Армении приговор по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри, согласно которому подсудимый Валерий Пермяков был осужден к пожизненному заключению. Пермяков был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных пп. 1, 5, 8 ч. 2 ст. 104(Убийство двух и более лиц, совершенное с особой жестокостью и сопряженное с разбоем), пп. 3 и 4 ч. 2 ст. 175(Разбой, совершенный с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение и с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия) и ч. 1 ст. 34-329(Попытка незаконного пересечения государственной границы) Уголовного кодекса РА.
Представитель правопреемников потерпевших Мигран Погосян заявил журналистам о возможной подаче кассационной жалобы на решение Апелляционного суда в части, касающейся непринятия к производству гражданского иска с требованием о возмещении морального ущерба на основании нарушения права на жизнь.
Напомним, против решения суда общей юрисдикции Ширакской области Армении были поданы три апелляционные жалобы.
Представитель правопреемников потерпевших Арамазд Кивирян требует отмены и изменения приговора и отправки дела в нижестоящую инстанцию на новое рассмотрение по части, касающейся гражданского иска к РФ.
Еще двое представителей правопреемников потерпевших Артур Сакунц и Араик Залян ходатайствуют отменить и изменить приговор и отправить дело в соответствующую нижестоящую инстанцию на новое рассмотрение.