Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Ռուսաստանի Պետական էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկուն 12/13/2016   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Երևանի քաղաքապետի հրավերով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Պետական էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկուն:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նրա որդին՝ Բորիս Պիոտրովսկին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Միխայիլ Պիոտրովսկուն նրա հարազատ քաղաքում՝ Երևանում, որտեղ ծնվել է Մ.Պիոտրովսկին՝ անվանի հնագետ, պատմաբան Բորիս Պիոտրովսկու որդին: Նշելով, թե Հայաստանում հպարտանում են, որ համաշխարհային նշանակության այնպիսի մշակութային գանձարան, ինչպիսին Էրմիտաժն է, արդեն տևական ժամանակ ղեկավարում են այնպիսի մարդիկ, ովքեր սերտորեն կապված են Հայաստանի հետ, Նախագահը բարձր է գնահատել մշակույթի բնագավառում համագործակցությունը զարգացնելու Պետական էրմիտաժի ղեկավարության պատրաստակամությունն ու ջանքերը, որի դրսևորումներից մեկը ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ այսօր ստորագրվելիք համագործակցության համաձայնագիրն է՝ Կարմիր բլուրի հնագիտական նյութերն ուսումնասիրելու վերաբերյալ, ինչը ենթադրում է թանգարանային համատեղ ցուցանմուշների և հնագիտական գտածոների ուսումնասիրում, այդ թվում՝ ժամանակին Բորիս Պիոտրովսկու պեղած նյութերի, նաև մասնագիտական և գիտական գրականության փոխանակում և այլ համատեղ ձեռնարկներ:
ՀՀ Նախագահը ընդգծել է, որ հայ-ռուսական ռազմավարական միջպետական հարաբերություններում երկուստեք մեծ կարևորություն է տրվում մշակութային բաղադրիչին, և ուրախ է, որ նաև նման նախաձեռնությունով այդ հարաբերությունները տարեցտարի ամրապնդվում են:
Միխայիլ Պիոտրովսկին երախտագիտություն է հայտնել հրավերի, ջերմ հյուրընկալության և իր սիրելի քաղաք Երևանում հոր՝ Բորիս Պիոտրովսկու հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակի տեղադրման համար:
Էրմիտաժի տնօրենը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է ՀՀ մշակույթի նախարարի հետ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող բազմաբնույթ միջոցառումների մասին, որոնց թվում է նաև Էրմիտաժի օրերի անցկացումը Երևանում:

Серж Саргсян высоко оценил готовность руководства Эрмитажа развивать сотрудничество с Арменией 12/13/2016   17:09  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян 13 декабря принял прибывшего по приглашению мэра Еревана в Армению генерального директора Государственного Эрмитажа РФ Михаила Пиотровского, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Во встрече принимал участие также сын Михаила Пиотровского – Борис Пиотровский.
Президент Армении Серж Саргсян приветствовал Михаила Пиотровского в его родном городе – Ереване, где он родился в семье известного археолога, историка Бориса  Пиотровского. Отметив, что в Армении гордятся тем, что таким хранилищем сокровищ мировой культуры, как Эрмитаж, уже долгое время руководят люди, тесно связанные с Арменией, Серж Саргсян высоко оценил готовность руководства Государственного Эрмитажа к развитию сотрудничества в сфере культуры и прилагаемые усилия. По его словам, одним из проявлений этого стало подписанное сегодня соглашение с министерством культуры Армении о сотрудничестве в исследовании археологических материалов на территории Кармир-Блура, в том числе, материалов раскопок, проведенных в свое время Борисом Пиотровским.
Серж Саргсян подчеркнул, что в армяно-российских  стратегических межгосударственных отношениях между Арменией и РФ большое значение обе страны придают культурному компоненту, и он рад тому, что  двусторонние отношения с каждым годом укрепляются и благодаря подобным инициативам.
В свою очередь, Михаил Пиотровский выразил благодарность за приглашение,  теплый прием и за установление в своем любимом городе Ереване мемориальной доски в честь его отца – Бориса Пиотровского.
Михаил Пиотровский представил президенту Сержу Саргсяну разнообразные мероприятия, предусмотренные в рамках подписанного сегодня с министерством культуры Армении соглашения, в числе которых – проведение Дней Эрмитажа в Ереване.