Եղիշե Խաչատրյանի սպանության ժամանակ մեղադրյալները թմրանյութերի ազդեցության տակ են գտնվել. Ինեսսա Պետրոսյան 12/07/2016   16:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Նուբարաշենի խճուղում 58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել և գործի նյութերը տրամադրվել են կողմերին դրանց ծանոթանալու նպատակով:
Քրեական գործով վարույթ իրականացնող մարմնի կողմից նշանակվել է դատատոքսիկաքիմիական փորձաքննություն համաձայն որի՝ գործով անցնող մեղադրյալները եղել են թմրանյութի ազդեցության տակ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Ըստ փաստաբանի, քրեակատարողական հիմնարկում կալանքի տակ գտնվող մեղադրյալները շարունակում են թմրանյութերի օգտագործումը, փաստաբանն ասվածը հիմնավորեց նրանով, որ Եղիշե Խաչատրյանի սպանության գործի շրջանակներում դատարանի որոշմամբ գաղտնալսվել է մեղադրյալների հեռախոսազանգերը ինչն էլ պատճառ է հանդիսացել նոր քրեական գործ հարուցելու:
Իսկ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ թմրանյութեր ձեռք բրելը պահել կամ իրացնելը, այս գործն առանձնացված է սպանության գործից և նախաքննություն է կատարվում:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը գտնում է, որ Եղիշե Խաչատրյանի սպանությանը մասնակցել է 6 անձ, սակայն այս պահի դրությամբ գործով անցնում է 5 մեղադրյալ՝ 6-րդ դեռևս չի բացահայտվել:
Ասուլիսին ներկա՝ սպանված 58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի կինը՝ ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետի հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Փառանձեմ Մեյթիխանյանն էլ իր հերթին նշեց, որ գործով բոլոր մեղադրյալների մասնակցությունն իր ամուսնու սպանությանն ապացուցվել է այդ գաղտնալսումներով:
Տուժողի իրավահաջորդը կարծիք հայտնեց, որ ամուսնու սպանության գործով Հատուկ քննչական ծառայության կողմից օբյեկտիվ և անաչառ քննություն է կատարվել:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ հունիսի 04-ին՝ ժամը 23. 00-ի սահմաններում, ավտոմեքենան վարելու համար արված դիտողությունը 58-ամյա տղամարդու համար կյանք է արժեցել։
Մի խումբ երիտասարդներ՝ վրդովվելով նկատողությունից հարձակվել են Եղիշե Խաչատրյանի վրա ու հենց նրա տարեց մոր աչքի առաջ ծեծելով սպանել։
Դեպքի առթիվ հարուցվեց քրեական գործ, որի քննությունն ընդունվեց ՀՔԾ-ի վարույթ:
Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակից Խաչիկ Կոսյանին, Արտաշես Չիչոյանին, Արարատ Նիկողոսյանին, Յուրի Հակոբյանին և Արթուր Զաքարյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով:
18:20 01/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԽաչիկ Կոսյանը որևէ առնչություն չունի Նուբարաշենի խճուղում 58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության հետ. Վաչագան Քոսյան
15:32 19/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնի լեզվաբանի ամուսնու սպանության մեջ մեղադրվող Արտաշես Չիչոյանը մեղադրանքի շուրջ դեռ լռում է
11:41 13/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵղիշե Խաչատրյանի սպանության գործով մեղադրյալ Արարատ Նիկողոսյանը չի շտապում առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնել
17:16 01/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵղիշե Խաչատրյանի սպանության գործով քննչական խումբ է ստեղծվել
16:41 28/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՉենք կարող թույլ տալ, որ վախի ու ահաբեկման մթնոլորտի պատճառով ազնիվ մարդիկ անգամ վախենան օգնության ձեռք մեկնել տուժողին. մտավորականների բաց-նամակը
16:10 17/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵվս մեկ անձ ձերբակալվել է՝ մի խումբ անձանց կողմից Եղիշե Խաչատրյանին սպանելու կասկածանքով
14:20 17/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆուբարաշենի խճուղում Եղիշե Խաչատրյանի սպանության գործով ձերբակալվել է ևս մեկ անձ
10:22 15/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵղիշե Խաչատրյանի սպանության մեջ մեղադրվողների նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը չի փոփոխվել
11:55 14/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵղիշե Խաչատրյանի սպանության գործն ընդունվել է ՀՔԾ վարույթ
21:19 13/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոն58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով հետախուզվողները կալանավորվել են (Տեսանյութ)

Фигуранты дела об убийстве мужа известного армянского филолога находились под воздействием наркотиков - адвокат 12/07/2016   17:05  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по уголовному делу об убийстве 58-летнего Егише Хачатряна – мужа известного филолога, доцента кафедры армянского языка Ереванского государственного университета Парандзем Мейтиханян – объявили завершенным. Материалы дела предоставлены сторонам для ознакомления.
Орган, осуществляющий производство по делу, назначил судебную токсико-химическую экспертизу, согласно заключению которой проходящие обвиняемыми по делу в момент совершения преступления находились под воздействием наркотиков. Об этом на встрече с журналистами в среду сообщила адвокат Инесса Петросян, представляющая интересы правопреемницы потерпевшего.
По словам адвоката,  находящиеся в уголовно-исполнительном учреждении под стражей обвиняемые продолжают употреблять наркотики. Адвокат обосновала сказанное тем, что решением суда в рамках расследования уголовного дела были  прослушаны телефонные звонки обвиняемых, который послужили основанием для возбуждения нового уголовного дела.
Уголовное дело, заведенное по части 1 статьи 266(Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка в целях сбыта либо незаконный сбыт наркотических средств или психотропных веществ) УК РА, расследуется отдельно от дела об убийстве. Проводится предварительное следствие.
Представитель правопреемника потерпевшего считает, что к убийству Егише Хачатряна причастны 6 человек, однако на данный момент по делу проходят пятеро фигурантов. Шестого пока не выявили.
Как сообщало ранее “Фактинфо”, 58-летний Егише Хачатрян был убит поздно вечером 4 июня на Нубарашенском шоссе. Сделанное Егише Хачатряном замечание по поводу нарушения ПДД стоило ему жизни.
Обвинения по уголовному делу предъявлены сотруднику Службы принудительного исполнения судебных актов Хачику Косяну, а также Арташесу Чичояну, Арарату Никогосяну, Юрию Акопяну и Артуру Закаряну. Им инкриминируют пункту 7 и 10 части 2 статьи 104(Убийство двух или более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой) УК Армении.