Շարմազանովն ինքնագոլ է համարում Ալիևի հայտարարությունը, թե իր հայրն Ադրբեջանի հիմնադիրն է 12/02/2016   10:53  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածությունը պայմանավորված է բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի ձախողմամբ: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Այս մասին գրում է «Արցախպրես»-ը:
«Ալիևը հայտարարեց, որ բանակցություններում իրեն ճնշում են, որ ճանաչի Ղարաբաղը, իսկ շփման գծում լարվածությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը իրավիճակը սրելու քաղաքականության կողմնակից է»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա նաև հավելել է, որ Ադրբեջանի նախագահը վերջերս խոստովանել է, որ Ադրբեջանի հիմնադիրն իր հայրն է՝ Հեյդար Ալիևը:
«Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, երբ Լուկաշենկոյին հանձնում էր շքանշանը, հայտարարեց, որ Ադրբեջանի հիմնադիրը Հեյդար Ալիևն է: Տարիներ շարունակ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ասում էր, թե Ղարաբաղն իրենց պատմական հողն է, սակայն այդ երկրի նախագահը հայտարարում է, որ երկիրը հիմնադրել է իր հայրը, և այն ունի մի քանի տասնամյակի պատմություն: Սա ոչ այլ ինչ է, քան ինքնագոլ»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
15:42 01/12/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ–ում հիանալի հիշում են խնդիրը Արցախի ֆիզիկական ոչնչացմամբ «լուծելու» Ադրբեջանի փորձը. Դավիթ Բաբայան. News.am
17:48 30/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲաքվի երազանքը, որ Թուրքիան մասնակցի ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը, երբեք չի իրականանա. Շավարշ Քոչարյան
15:53 30/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀՀ նախագահի խոսնակ․ Ղարաբաղի անկլավային կարգավիճակի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող. Azatutyun.am
16:55 25/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆԱՏՕ-ն ԼՂՀ հակամարտության կարգավորմանը որևէ մասնակցություն չունի
15:14 23/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՇփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է
14:36 23/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՇավարշ Քոչարյանը ԼՂ հարցում ԱՄՆ քաղաքականության կտրուկ փոփոխությունները հավանական չի համարում

Шармазанов назвал автоголом заявление Алиева о том, что основателем Азербайджана явялется его отец 12/02/2016   11:21  |  Карабахский конфликт
Напряженность на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения обусловлена провалом Азербайджана в переговорном процессе, заявил журналистам после заседания Верховнго органа правящей Республиканской партии Армении пресс-секретарь РПА, вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов, передает “Арцахпресс”.
“Алиев заявил, что в переговорном процессе на него оказывают давление с тем, чтобы он признал Карабах, а сложившаяся на линии соприкосновения ситуация свидетельствует о том, что Азербайджан является сторонником обострения обстановки”, - сказал Шармазанов.
Он также добавил, что Ильхам Алиев недавно признался, что основателем Азербайджан является его отец – Гейдар Алиев.
“Когда президент Азербайджан вручал орден Лукашенко, заявил, что основателем Азербайджана является его отец – Гейдар Алиев. На протяжении многих лет руководство Азербайджана утверждало, что "Карабах – это их историческая земля", однако президент этой страны  заявляет, что страну основал его отец, а ее история насчитывает несколько десятилетий. Это не что иное, как автогол”, - отметил Эдуард Шармазанов.