«News.am» կայքի լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու գործը դատարանում է 11/11/2016   11:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ Արտուշ Գաբրիելյանի, կքննվի Սարի թաղում «news.am» կայքի լրագրող Խորեն Գրիգորյանի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու գործը:
Քրեական գործով նախաքննությունն իրականացրել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Գոռ Խաչատրյանը և Գարեգին Հովսեփյանը 2016թ. հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, Սարի թաղի գտնվող Գլինկա փողոցում նկատել են, որ իրենց տեսանկարահանում է լրագրողական անվանաքարտ (բեյջ) կրող «news.am» կայքի լրագրող Խորեն Գրիգորյանը: Իրենց վերաբերյալ հետագայում տեսանյութեր տարածվելուց խուսափելու նպատակով որոշել են լրագրողից խլել տեսախցիկն ու ոչնչացնել դրանում առկա տեսանյութերը: Գ. Խաչատրյանը մոտեցել է լրագրողին, փորձել խլել տեսախցիկը, որի ընթացքում քաշելով կոտրել է դրա բացված էկրանն ու դիմել փախուստի:
Անմիջապես Գոռ Հովսեփյանն է մոտեցել լրագրողին, ու քաշելով նրա ձեռքից խլել է «Sony HDR-CX620» մոդելի թվային տեսախցիկն ու նույնպես դիմել փախուստի: Որոշ տարածություն հեռանալուց հետո Գոռ Խաչատրյանը տեսախցիկը վերցրել է Գարեգին Հովսեփյանից ու դրանում առկա իրենց վերաբերյալ տեսանյութերը ոչնչացնելու նպատակով հարվածել է գետնին, կոտրել այն «News.am» կայքին պատճառելով զգալի չափի` 145.000 ՀՀ դրամ գույքային վնաս:
Գոռ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Գարեգին Հովսեփյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նրանց երկուսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ավելի վաղ ՀՔԾ-ն տեղեկացրել էր, որ 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով առերևույթ հանցագործություններ կատարելու, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար մեղադրանքներ են առաջադրվել 8 անձանց, որոնցից 7-ի՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի, «Արմենիա» հեռուստաընկերության և «news.am» կայքի աշխատակիցների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտած անձանց վերաբերյալ քրեական գործից անջատված մասերի նախաքննությունը արդեն ավարտվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
09:19 09/11/2016  |  ՄամուլՎլադիմիր Գասպարյանի թիկնազորի պետն ու «Նասկի Գագոն» հրավիրվել են հարցաքննության. «Ժողովուրդ»
13:34 03/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույց է պատրաստում Երևանում հուլիսյան իրադարձությունների առնչությամբ
20:31 01/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵվս 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար
13:10 22/10/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումՇփոթմունքի մասին ոստիկանության դիրքորոշումը չի տեղավորվում իրավական դաշտում. Արամազդ Կիվիրյան
16:53 21/10/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԵրևում է ինչ-որ անձի գլխի հետևի մաս ու ասում են, որ դա Արեգ Սադոյանն է. պաշտպան
12:34 21/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀուլիսյան դեպքերի ժամանակ ներկա է եղել, սակայն ոստիկանի չի հարվածել
12:00 15/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Ազատություն» ռ/կ-ի լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտելու գործը դատարանում է

Суд в Ереване рассмотрит дело о воспрепятствовании работе журналиста сайта «news.am» в ходе июльский событий в Сари тахе 11/11/2016   12:07  |  Криминальная хроника
Суд ереванских районов Эребуни и Нубарашен рассмотрит дело о воспрепятствовании законной профессиональной деятельности журналиста сайта «news.am» Хорена Григоряна в ходе июльских событий в столичном квартале Сари тах.
Производство предварительного следствия по уголовному делу осуществляла Специальная следственная служба Армении.
Согласно обвинению, Гор Хачатрян и Гарегин Овсепян, заметив снимающего их на видеокамеру журналиста Хорена Григоряна с бейджем сайта «news.am», решили отобрать у работника СМИ видеокамеру и удалить оттуда заснятые материалы во избежание их распространения.
К журналисту подошел Г. Хачатрян, который пытался вырвать у него аппарат. В потасовке Хачатрян разбил экран камеры и скрылся с места происшествия.
После этого к журналисту подошел Гор Овсепян, и, вырвав у него цифровую видеокамеру модели Sony HDR-CX620», сбежал. Отойдя на определенное расстояние от места происшествия, Гор Хачатрян забрал у Гарегина Овсепяна видеокамеру и с целью уничтожения заснятого о них материала ударил камеру об землю, разбив ее. Сайту «News.am» был причинен ущерб на сумму 145 тыс драмов.
Гору Хачатряну предъявлены обвинения по части 1 статьи 164(Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации) и части 1 статьи 185(Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах) Уголовного кодекса Армении.
А Гарегину Овсепяну – по части 1 статьи 164(Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации) УК РА.