«Ազատություն» ռ/կ-ի լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտելու գործը դատարանում է 10/15/2016   12:00  |  Քրեական խրոնիկոն
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կքննվի հուլիսի 29-ին Սարի-թաղում «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Հովհաննես Մովսիսյանի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու գործը:
Լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու գործը դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի վարույթում է:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին, այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Ըստ մեղադրանքի՝ Տիգրան Ահարոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2016թ. հուլիսի 29-ին ժամը 22-ի սահմաններում Սարի թաղի Գլինկայի փողոցում, ոստիկանների կողմից հատուկ միջոցներ կիրառելուց հետո առաջացած իրարանցման ժամանակ նկատել է «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Հովհաննես Մովսիսյանին:
Կարծելով, որ վերջինս իր ձեռքում պահած բջջային հեռախոսով տեսանկարահանում է իրեն, լրագրողի մասնագիտական, օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու դիտավորությամբ վիճաբանել է նրա հետ և ծեծի ենթարկել` այդ ընթացքում պոկել Հ.Մովսիսյանի` լրագրող լինելու հանգամանքը հաստատող անվանաքարտը` այդպիսով խոչընդոտել լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը:
Տիգրան Ահարոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
15:03 29/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԶանգվածային անկարգությունների երկու գործեր ուղարկվեցին Կենտրոն դատարան՝ ըստ ընդդատության
14:44 27/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազի որոշմամբ խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է
15:40 26/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի թաղի դեպքերի ժամանակ «Ազատություն» ռ/կ-ի լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտած անձին մեղադրանք է առաջադրվել

Дело о воспрепятствовании работе журналиста радио “Свобода” в ходе событий в ереванском квартале Сари тах дошло до суда 10/15/2016   12:31  |  Криминальная хроника
Суд ереванских районов Эребуни и Нубарашен рассмотрит дело о воспрепятствовании законной профессиональной деятельности журналиста радиостанции “Свобода” Ованнеса Мовсисяна в ходе произошедших в ночь с 29-го на на 30-е июля событий в квартале Сари тах в Ереване.
Дело поступило в производство судьи Артуша Габриеляна.
Ранее Специальная следственная служба Армении сообщила о завершении предварительного следствия по уголовному делу. Уголовное дело с обвинительным заключением было передано осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия прокурору для его утверждения и отправки в суд.
В сообщении также отмечалось, что в результате проведенных следственных и процессуальных действий было установлено, что гражданин Тигран Агаронян препятствовал работе журналиста радиостанции “Свобода” О. Мовсисяна.
За вышеупомянутое преступное деяние Т. Агароняну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 164(Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста) УК Армении.