Արթուր Վարդանյանի կողմից զինված խումբ ստեղծելու գործի նախաքննությունն ավարտվել է 11/11/2016   17:59  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ավարտվել է Արթուր Վարդանյանի կողմից հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու վերաբերյալ  2015թ. նոյեմբերի 24-ին հարուցված քրեական գործի քննությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Նախաքննության ընթացքում քրեական հետապնդում է իրականացվել թվով 33 անձանց նկատմամբ, որոնց մեղադրանքներ են առաջադրվել հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու եւ ղեկավարելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ին մաս), հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) և կազմակերպված խմբի կողմից  ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու եւ կրելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 3-րդ մաս) համար:
2016 թ. հունիսի 8-ին 4 անձի մասով գործն անջատվել է, նրանց նկատմամբ  223-րդ հոդվածի  2-րդ մասով քրեական հետապնդումը  դադարեցվել է, իսկ  235-րդ հոդվածի  1-ին եւ 2-րդ  մասերի մեղադրանքներով  քրեական գործն ուղարկվել է դատարան:
Քրեական գործով անցնող 20 մեղադրյալների (Արթուր Վարդանյան, Արա Պողոսյան, Էդվարդ Ներսիսյան, Տիգրան Բոյաջյան, Վահագն Սալնազարյան, Ավետիս Բարեյան, Արթուր Եղիազարյան, Վաղինակ Ստեփանյան, Արման Հայրապետյան, Գևորգ Ջնդոյան, Ասյա Մկրտչյան, Մարինե Կաթանյան, Նելլի Մինասյան, Անտոն Դիկրան Թոթոնջյան, Խաչիկ Ավետիսյան, Արկադի Մարդոյան, Հարություն Սարիբեկյան, Վահան Շիրխանյան, Գառնիկ Մարգարյան, Վլադիմիր Առաքելյան) առաջադրված մեղադրանքները  լրացվել են իշխանությունը զավթելու նախապատրաստության մասով (ՀՀ քրեական օրենսգրքի  35-300-րդ հոդվածի 1-ին մաս), եւ գործը՝ դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Եվս  9 մեղադրյալների նկատմամբ նախաքննությունը շարունակվում է:
Նախաքննության ընթացքում կատարված բազմաթիվ եւ մեծածավալ քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ հարցաքննությունների, առերեսումների, խուզարկությունների, փորձաքննությունների արդյունքում  հավաքված ապացույցների, ինչպես նաեւ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում ստացված տվյալների համակցությամբ պարզվել է, որ Արթուր Վարդանյանը, ունենալով զինված գործողությունների մասնակցության փորձ եւ ռազմական հմտություններ, իշխանությունը զավթելու նպատակով ստեղծել է հանցավոր համագործակցություն:
2015 թ. մայիսից  Ա.Վարդանյանը ձեռնամուխ է եղել  հանցավոր համագործակցությունը ձեւավորելու, այդ գործում ՀՀ քաղաքացիների ներգրավելու, զենք-զինամթերք հայթայթելու  եւ իշխանությունը  զավթելուն ուղղված այլ գործողություններ իրականացնելուն:
2015 թ. նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցավոր խումբը բացահայտվել  եւ վնասազերծվել էր: Հայտնաբերվել էին մեծ քանակի  ռազմամթերք, պայթուցիկ եւ այլ նյութեր, զինվորական հանդերձանք, փաստաթղթեր եւ այլ իրեր:
09:06 11/11/2016  |  ՄամուլՀայր Անտոնը զինված պարագլխի ղեկավար է նշել Սեյրան Օհանյանին. «Ժողովուրդ»
09:11 09/11/2016  |  ՄամուլՊարզվում է՝ հայր Անտոնն է ֆինանսավորել Նորք-Մարաշի հանցախմբին՝ հեղաշրջում սկսելու համար. «Հայկական Ժամանակ»
15:23 22/08/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննվում է Մարաշում հայտնաբերված զենք-ռազմամթերքի վերաբերյալ գործի առաջին հատվածը
09:19 18/08/2016  |  ՄամուլՆորք-Մարաշում վնասազերծված զինված խմբի գործով հնարավոր Է՝ մաս անջատվի և ուղարկվի դատարան. «Ժողովուրդ»
21:28 31/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակաահաբեկչական օպերացիան ավարտվել է. ԱԱԾ (տեսանյութ)
09:28 21/07/2016  |  ՄամուլԶինված հանցախմբի գործով նոր քննչական գործողություններ են տեղի ունեցել. «Ժողովուրդ»
09:04 21/06/2016  |  ՄամուլՎնասազերծված զինված խմբի ֆինանսավորողը եվրոպացի սփյուռքահայ է. «Իրավունք»
09:32 16/06/2016  |  ՄամուլԶինված հանցախմբի գործի քննությունը կանգ է առել. «Ժողովուրդ»
09:14 09/06/2016  |  ՄամուլԱռաջիկայում կիմանանք՝ ով է զինված հանցախմբի պատվիրատուն. «Ժամանակ»
09:17 07/06/2016  |  ՄամուլԶինված խմբի գործով մեղադրյալ Վաղինակ Ստեփանյանի կալանքը երկարացվել Է. «Իրավունք»

В Армении завершено следствие по делу о норкской вооруженной группе 11/11/2016   18:40  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Службы национальной безопасности Армении завершено предварительное следствие  по возбужденному 24-го ноября 2015 года уголовному делу по факту создания Артуром Варданяном вооруженной группы, сообщает пресс-центр СНБ.
В ходе предварительного следствия уголовное преследование было осуществлено в отношении 33-х лиц, которым предъявлены обвинения в создании преступной группы управлении ею, участии в преступном сообществе и незаконном приобретении, реализации, хранении и перевозке организованной группой огнестрельного оружия, боеприпасов взрывчатых веществ.
СНБ также сообщает, что 8-го июня 2016 года уголовное дело по четырем лицам было выделено в отдельное производство, уголовное преследование в отношении них в части, касающейся участия в преступной группе, прекращено, а дело по статье “Незаконное приобретение, реализация, хранение и перевозка оружия” направлено в суд.
Обвинения, предъявленные 20-ти лицам, (Артур Варданян, Арам Погосян, Эдвард Нерсисян, Тигран Бояджян, Ваагн Салназарян, Аветик Бареян, Артур Егиазарян, Вагинак Степанян, Арман Айрапетян, Геворк Джндоян, Ася Мкртчян, Марине Катанян, Нелли Минасян, Антон Дикран Тотонджян, Хачик Аветисян, Аркадий Мардоян, Арутюн Сарибекян, Ваан Ширханян, Гарник Маргарян, Владимир Аракелян), дополнены частью 1 статьи 35-300 УК РА(Подготовка к захвату власти). Дело с утвержденным прокурором обвинительным заключением направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш.Предварительное следствие по делу в отношении девяти лиц продолжается.
По совокупности доказательств, собранных в результате проведения широкомасштабных следственных мероприятий, в том числе, допросов, очных ставок, обысков, экспертиз, а также данных, полученных в ходе оперативно-розыскных действий, установлено, что Артур Варданян, обладая опытом участия в вооруженных действиях и военными навыками, создал преступное сообщество с целью захвата власти.
“С мая 2015 года А.Варданян начал вербовку граждан Армении, поиск оружия и боеприпасов и стал предпринимать иные действия, направленные на захват власти.В результате оперативно-розыскных мероприятий сотрудников СНБ 25-го ноября преступная группа была раскрыта и обезврежена. Было обнаружено большое количество боеприпасов, взрывчатых веществ, военного обмундирования, документов и иных вещей", - отмечается в сообщении.