Վիգեն Սարգսյան. Զոհված սպաների ընտանիքները միանվագ 10 մլն դրամ և ամսական 300 հազար դրամ կստանան 11/10/2016   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտական հերթապահության կամ մարտական պայմաններում զոհված սպաների ընտանիքները միանվագ 10 մլն դրամ եւ ամսական 300 հազար դրամ կստանան:
«ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների առողջությանը կամ կյանքի վնասի փոխհատուցման մասին» օրինագիծը հավանություն է ստացել նոյեմբերի 10-ին Կառավարության նիստում:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի խոսքով՝ զոհվածների եւ 1-ին խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների ընտանիքները միանվագ կստանան 10 մլն դրամ (2-րդ խմբի հաշմանդամները՝ 5 մլն), իսկ հետագայում՝ 20 տարվա ընթացքում՝ ամսական 300 հազար դրամ: Սպաների համար այդ գումարը կկազմի ամսական 300 հազար դրամ, ենթասպաների համար՝ 250 հազար դրամ, շարքայինների համար՝ 100 հազար դրամ (զոհվածներն ու 1-ին խմբի հաշմանդամները): Այս դեպքում սպային կամ նրա ընտանիքին 20 տարի շարունակ կհատկացվի 82 մլն դրամ, ենթասպաներին՝ 70 մլն, շարքայիններին՝ 58 մլն:
2-րդ խմբի հաշմանդամների համար նախատեսված է համապատասխանաբար 200, 150 եւ 100 հազար դրամ ամսական: Միջոցները կստանան զինծառայողների ծնողները եւ երեխաները, ինչպես նաեւ մինչեւ 23  տարեկան եղբայրները, քույրերը:
Նախարարի խոսքով՝ 2016-ի ապրիլի դեպքերը ցույց տվեցին, որ միայն բյուջեի միջոցներից փոխհատուցում վճարել անհնար է: Այդ պատճառով հավելյալ ֆինանսականբ միջոցներ կհատկացվեն հատուկ ֆոնդից, որտեղ կհավաքվեն պետության եւ հասարակության միջոցները:
Յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացի ֆոնդին ամսական հազար դրամ կվճարի: Ֆոնդը կառավարելու են Կառավարությունը, ԿԲ-ն եւ Հոգաբարձուների խորհուրդը: Կառավարման ծախսերը չպեք է գերազանցեն ակտիվների 0.5 տոկոսը, իսկ ակտիվների կառավարման ծախսերը՝ 2 տոկոսը:
ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը հայտնել էր, որ առնվազն 5 տարի անվճար կկառավարի ֆոնդը:
12:01 27/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողներին տրվող սոցիալական երաշխիքների տրամադրման կարգում փոփոխություն է կատարվել
11:31 27/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողի ընտանիքի անդամ կհամարվեն նաև այլ վայրում բնակվող նրանց ծնողները
16:27 26/08/2016Հաշմանդամ կամ զոհված կամավորների ընտանիքների սոցիալական իրավունքների իրացումը կատարվում է նույն սկզբունքներով, ինչ զինծառայողների դեպքում
17:59 15/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ընտանիքների եկամտաստեղծ գործունեության ապահովման ծրագրում կխրախուսվի մասնավոր հատվածի ներգրավումը
12:09 07/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությունն ամբողջությամբ կփոխհատուցի արտերկրում բուժվող զինծառայողներին ուղեկցող անձանց ծախսերը
13:44 29/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԶոհված ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Հարությունյանի ընտանիքին նոր բնակարանի բանալիներ հանձնվեց
16:21 24/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱռաջնագծում զոհված զինծառայողի ընտանիքին բնակարան է հատկացվել
12:24 02/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությունը սոցիալական երաշխիքներ է սահմանում զոհված կամավորների ընտանիքների համար
18:31 26/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խոնարհվում եմ բոլորիդ առջև». Տարոն Մարգարյանը նոր բնակարանների բանալիներ է հանձնել զոհվածների ընտանիքների անդամներին
19:28 07/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված կամ մահացած զինծառայողների ընտանիքների անդամների խնդիրներին համապատասխան լուծումներ կտրվեն

Глава Минобороны Армении: семьи погибших офицеров будут получать единовременную выплату в размере 10 млн. драмов и 300 тыс. драмов - ежемесячно 11/10/2016   15:27  |  Лента новостей
Семьи армянских офицеров, погибших в ходе боевых действий и несения боевого дежурства, получат единовременную выплату в размере 10 млн. драмов и 300 тыс. драмов - ежемесячно.
Законопроект “О компенсации ущерба здоровью и жизни военнослужащих при защите Республики Армения” удостоился одобрения на заседании правительства в четверг.
По словам министра обороны Армении Вигена Саркисяна, семьи погибших и получивших инвалидность первой группы получат единовременную страховую выплату в размере 10 млн драмов. Получившим инвалидность второй группы будет выделена единовременная страховая выплата в размере 5 млн. драмов.
Он также уточнил, что выплачиваемая же ежемесячно в случае гибели военнослужащего или получения им инвалидности первой группы сумма страховой выплаты составит 300 тыс. драмов(для офицеров), 250 тыс.(для прапорщиков) и 200 тыс.драмов (для рядовых).
Для военнослужащих второй группы инвалидности эти выплаты составят 250 тыс., 200 тыс. и 150 тыс. драмов соответственно. Эти средства будут получать родители военнослужащих и дети, а также братья и сестры в возрасте до 23 лет. Указанные суммы в качестве страховых выплат будут выплачиваться на протяжении 20 лет.
По словам министра, события апреля 2016 года показали, что выплачивать компенсацию только за счет средств госбюджета невозможно.
Программа будет финансироваться из специального фонда, в который каждый работающий гражданин ежемесячно будет перечислять 1000 драмов. Фондом будут управлять Правительство, Центральный банк и Совет попечителей. Расходы на управление не должны превышать 0.5% активов, а расходы на управление активами – 2%.