ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը՝ տարածաշրջանային այցի արդյունքների վերաբերյալ 10/26/2016   11:15  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Պիեր Անդրիոն (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հայտարարություն են տարածել հոկտեմբերի 23-25-ը տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքների վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ-ի գրասենյակից, համանախագահները հանդիպել են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների և արտգործնախարարների, ՀՀ նորանշանակ պաշտպանության նախարարի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Այցի նպատակն ապրիլյան աննախադեպ բռնություններից հետո ստեղծված իրադրության քննարկումն էր և բանակցային գործընթացում դիրքերի հստակեցումը:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Հանդիպումների ժամանակ կողմերը հաստատել են, որ իրադրությունը շարունակում է հարաբերականորեն հանգիստ մնալ: Համանախագահներն ընդգծել են, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ապահովում է ընթացող բանակցությունների անհրաժեշտ հիմքը և նշել Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունած որոշումների լիակատար իրականացման կարևորությունը:
Համանախագահները նաև քննարկել են ներկայիս աշխատանքային առաջարկները` հասնելու առարկայական բանակցությունների հանուն տևական խաղաղության: Նախագահներից յուրաքանչյուրն արտահայտել է իր տեսակետները, թե ինչպես առաջ տանել կարգավորման գործընթացը: Նախագահները նաև վերահաստատել են համաձայնությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման ուղղությամբ, և օպերատիվ մանրամասները դեռ շարունակում են քննարկվել:
Համանախագահները ծրագրում են հանդիպել արտաքին գործերի նախարարներին 2016 թվականի դեկտեմբերին Համբուրգում ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի հանդիպման ժամանակ` քննարկելու հնարավոր ամենավաղ ժամկետներում նախագահների հնարավոր հանդիպումը: Ամենաբարձր մակարդակով նման երկխոսությունն անհրաժեշտ է կարգավորման հարցում առաջընթաց գրանցելու նպատակով:
Տարածաշրջանային այցի ժամանակ համանախագահները նաև հանդիպել են «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե»-ի հետ` քննարկելու այն աշխատանքը, որը կազմակերպությունն իրականացնում է կորած անձանց մասին տեղեկատվության փոխանակման ուղղությամբ` հումանիտար քայլ, որին համանախագահները բոլոր մակարդակի հանդիպումների ժամանակ հայտնել են իրենց լիակատար աջակցությունը»:
17:38 25/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲաքվի հայտարարությունները միանաշանակ վնասակար են բանակցային գործընթացի համար. Էդվարդ Նալբանդյան
15:08 25/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ հանդիպման օրը դեռ հայտնի չէ
14:45 25/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄինսկի խմբի համանախագահները հույս ունեն, որ հարգանքը հրադադարի նկատմամբ երկար կպահպանվի
14:26 25/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր ապակառուցողական դիրքորոշմանը. Բակո Սահակյան
11:09 25/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂՀ նախագահի հետ նոր առաջարկներ չեն քննարկվել. Պոպով
14:41 21/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀամանախագահները տարածաշրջանում կլինեն վաղը. Ջեյմս Ուորլիք. Tert.am
11:45 19/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հարցով միջնորդները տարածաշրջան կայցելեն հոկտեմբերի վերջին տասնօրյակում

Сопредседатели МГ группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию выступили с заявлением по итогам визита в регион 10/26/2016 11:41 | Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андриё (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением по итогам визита в регион 23-25 октября с.г.
Как сообщили “Арменпресс” в офисе ОБСЕ, сопредседатели провели встречи с президентами и министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, новоназначенным министром обороны Армении и властями Нагорного Карабаха. Целью визита сопредседателей было обсуждение сложившейся в зоне карабахского конфликта ситуации после беспрецедентного обострения в апреле сего года, а также уточнение позиций сторон в переговорном процессе.
В заявлении отмечается, что в ходе встреч стороны подтвердили, ситуация продолжает оставаться относительно спокойной. Сопредседатели подчеркнули, что соблюдение режима перемирия обеспечивает необходимую основу для текущих переговоров и указали на важность полноценного выполнения договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.
Сообщается, что сопредседатели обсудили также имеющиеся рабочие предложения, нацеленных на предметные переговоры по установлению долгосрочного мира. Президенты также подтвердили согласие расширить офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ, оперативные детали продолжают обсуждаться. Что же касается президентов Армении и Азербайджана, то они представили свои позиции по вопросу продвижения переговорного процесса.
В заявлении также говорится, что сопредседатели рассчитывают на встречу с главами МИД Армении и Азербайджана в рамках заседания СМИД ОБСЕ в Гамбурге в декабре 2016 года для обсуждения вопросов организации при первой же возможности встречи президентов двух стран.
“Подобный диалог на самом высшем уровне необходим для достижения прогресса в процессе урегулирования”, – подчеркивается в сообщении.
Во время визита в регион посредники встретились также с сотрудниками Международного Комитета Красного Креста (МККК), чтобы обсудить работу, проводимую организацией для обмена информацией о пропавших без вести лицах – гуманитарную меру, полную поддержку которой сопредседатели выражали во время встреч с официальными лицами на всех уровнях.