Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ հանդիպման օրը դեռ հայտնի չէ 10/25/2016   15:08  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հաջորդ հանդիպման օրը դեռ հայտնի չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նրա խոսքով`համանախագահները ամեն ինչով աջակցում են երկու երկրների նախագահներին էլ:
«Մենք ակնկալում ենք, որ կողմերը կկատարեն իրենց առջեւ դրված հանձնառությունները: Մնում է բարի կամք դրսեւորվի նաեւ նախագահների կողմից»,- ասաց նա, վստահություն հատնելով, որ երկու նախագահներն էլ պատրաստ են ԼՂ խաղաղ կարգավորմանը:
«Մենք չենք ուզում տեսնել հակամարտության ընդլայնում, երկարաձգում: Երկու նախագահներն էլ իրական հայրենասերներ են, նրանք իրենց երկրին, իրենց ժողովրդին են հավատում: Երկու նախագահներն էլ պատրաստ են լուծում գտնելու: Նախագահ Սարգսյանն ու նախագահ Ալիեւը պետք է համաձայնեն, որ արդեն ժամանակն է` խնդրին խաղաղ կարգավորում տալու: Մենք աջակցում ենք դրան եւ կփորձենք լավ գաղափարներ առաջ քաշել այդ ուղղությամբ»,- ասաց ամերիկացի համանախագահը:
ՄԽ համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը, Ռուսաստանը ներկայացնող Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիան ներկայացնող Պիեռ Անդրիուն տարածաշրջան են այցելել նախորդ շաբաթ: Նրանք արդեն եղել են Ադրբեջանում:

Дата встречи президентов Армении и Азербайджана пока не известна - Уорлик 10/25/2016 15:44 | Карабахский конфликт
Дата встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиев пока не известна. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил на встрече с журналистами во вторник американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
По его словам, сопредседатели всячески содействуют президентам двух стран.
“Мы надеемся на выполнение сторонами своих обязательств. Остается, чтобы президенты проявили добрую волю”, - сказал он, добавив, что главы двух государств готовы к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
“Мы не хотим расширения и затягивания конфликта", - подчеркнул он.
Американский дипломат также отметил, что оба президента - настоящие патриоты, верят в свою страну и народ.
“Оба президента готовы работать для поиска решения. Президент Саргсян и президент Алиев должны признать, что настало время для мирного урегулирования проблемы. Мы попытаемся выдвинуть хорошие идеи в данном направлении", - заявил Уорлик.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Пьер Андриё (Франция), Джеймс Уорлик (США) прибыли в регион на прошлой неделе.