Սա Ադրբեջանի կողմից սաբոտաժ է. ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ հակառակորդի դիվերսիայի փորձի մասին 10/21/2016   12:39  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
«Ադրբեջանը ցույց է տալիս իր իրական դեմքը»,- հայտարարել է ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով հոկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն փորձի ձեռնարկումը:
«Սա Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների սաբոտաժ է, սա արհամարհանք է և մերժում է ԱՄՆ պետքարտուղար Քերրի և ՌԴ նախագահ Պուտինի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների: Եվ ես կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին համանախագահ երկրները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի պայմանավորվածությունները իրականություն դառնան, որպեսզի Ադրբեջանը այլևս նման հանցագործ գործունեությամբ չզբաղվի»,- ԱԺ-ում պատասխանելով լրագրողների հարցերին ասել է ԱԺ փոխխոսնակը։
Հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներփաթանցման փորձեր
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 23:00-23:30 ընկած ժամանակահատվածում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներփաթանցման փորձեր:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել է, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր:

Вице-спикер НС Армении назвал попытки диверсии со стороны Азербайджана саботажем венских и петербургских договоренностей по Карабаху 10/21/2016   12:52  |  Карабахский конфликт
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов назвал попытки диверсии со стороны Азербайджана саботажем достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей покарабахскому урегулированию.
“Это пренебрежение достигнутыми при посредничестве госсекретаря США Джона Керри и президента РФ Владимира Путина и отказ от них. Я полагаю, что международное сообщество и в первую очередь страны-сопредседатели должны сделать все для реализации венских и санкт-петербургских договоренностей, чтобы Азербайджан впредь не занимался подобной преступной деятельностью”, - сказал в пятницу Эдуард Шармазанов на встрече с журналистами в парламенте.
Напомним, Армия обороны НКР в ночь на пятницу пресекла попытки диверсионной вылазки со стороны Азербайджана.
Как сообщаила ранее пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР), 20-го октября в промежутке времени между 23:00 и 23:30 на восточном и южном направлениях линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск противник предпринял попытки диверсионного проникновения.
"Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно обнаружили продвижение азербайджанских спецназовцев, и, нанеся им потери, отбросили их на исходные позиции. В ходе противостояния диверсионным группам противника Армия обороны НКР потерь не понесла”, - отмечалось в сообщении.