ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը 10/20/2016   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը և հարակից նախագծերի փաթեթը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օրենսդրական նախաձեռնությանը կողմ քվեարկեց 103, դեմ՝ 4, ձեռնպահ՝ 4 պատգամավոր:
Քաղաքական համաձայնության արդյունքում մշակված օրենսդրական նախաձեռնությամբ Ընտրական օրենսգրքում սահմանվում է, որ ընտրություններից հետո կհրապարակվեն ստորագրված ընտրական ցուցակները՝ բացառությամբ զինծառայողների և քրեակատարողական հիմնարկների ցուցակների: Սահմանվում է, որ տեսախցիկներ կտեղադրվեն բոլոր ընտրական տեղամասերում, կլինի ընտրական ողջ գործընթացի ուղիղ հեռարձակում և տեսանկարահանում:
Ընտրական օրենսգրքում նաև խստացվում են ընտրախախտումների և կեղծ քվեարկության վերաբերյալ սուտ հայտարարություն տալու համար նախատեսված պատիժները:
Ընդդիմադիրները դժգոհություններ էին արտահայտում նաև կեղծ քվեարկության վերաբերյալ սուտ հայտարարություն տալու դեպքերի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու դրույթի հետ կապված:
Նրանց հիմնական փաստարկն այն էր, որ անձը կարող է սուտ հայտարարություն ներկայացնել նաև ոչ դիտավորյալ և այդ դեպքում չպետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության: Երկար քննարկումների արդյունքում իշխանությունն ու ընդդիմությունը նաև այս հարցում եկան համաձայնության:
Ըստ այդմ՝ դիտավորությամբ սուտ մատնության դեպքում քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում 2-5 տարի, իսկ անփութությամբ դրա տարածման դեպքում պատիժը կմեղմվի. այս դեպքում նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձի 200-800-ապատիկի չափով տուգանք կամ մինչև 2 տարի ազատազրկում:
14:13 19/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի խնդրահարույց դրույթում հստակեցումներ կլինեն
12:06 19/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին ԸՕ-ում փոփոխությունների նախագիծը
17:06 18/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԸՕ-ի նախագծում արտացոլված են քաղաքական համաձայնագրի բոլոր դրույթները. Դավիթ Հարությունյան
00:00 18/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորն ԸՕ-ում առաջարկվող փոփոխությունները վերահսկողության գործիքների ավելացման հնարավորություն է համարում
16:34 17/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է քաղաքական համաձայնության արդյունքում ԸՕ-ում փոփոխությունների նախագիծը
12:15 30/06/2016  |  Ընտրական իրավունքԸՕ-ի փոփոխություններն ընդունվեցին. դրանց մի մասը կյանքի կկոչվի՝ համապատասխան ֆինանսավորման դեպքում

Парламент Армении принял поправки в Избирательный кодекс 10/20/2016   12:33  |  Избирательное право
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в четверг приняло во втором и окончательном чтении проект изменений в Избирательный кодекс страны и пакет смежных с ним законопроектов.
Как сообщает "Арменпресс”, за документ проголосовали 103 депутата, против высказались четверо парламентариев, еще четверо – воздержались.
Избирательный кодекс, разработанный по итогам достигнутого между политическими силами консенсуса, предусматривает публикацию избирательных списков после выборов, за исключением списков военнослужащих и УИУ. Кодексом также предусмотрено установка видеокамер на всех избирательных участках:на всех избирательных участках будет вестись постоянная съемка, которую планируют транслировать в онлайн-режиме.
Новым ИК также ужесточается мера наказания за дачу ложных показаний относительно нарушений избирательного права и фальсификации голосования.
Оппозиция также выражает недовольство в связи с положением об уголовной ответственности за случаи ложного доноса относительно сфальсифицированного голосования.
В качестве основного довода они приводят не умышленную подачу ложного заявления. В таком случае человек не должен привлекаться к уголовной ответственности.
Согласно этому положению, умышленный ложный донос предусматривает наказание в виде 2-5 лет лишения свободы, а за непреднамеренное ложное заявление будет установлено наказание в виде штрафа в размере от 200 тысяч до 800 тысяч драмов или лишения свободы на срок до 2 лет.
Принятие ИК обусловлено конституционной реформой, предполагающей переход страны от президентской к парламентской форме правления.
13:25 19/10/2016  |  Избирательное правоПарламент Армении принял в первом чтении поправки в Избирательный кодекс