Վարդան Հարությունյանը ծրագրում Է փոխել մաքսային ծառայության գործելաոճը. «Ժողովուրդ» 10/18/2016   08:45  |  Մամուլ
«Ժողովրդի» տեղեկություններով` ՀՀ ՊԵԿ նոր նախագահ Վարդան Հարությունյանը ծրագրում է փոխել մաքսային ծառայության գործելաոճը։ Մասնավորապես, տեղեկություններ կան, որ, այսպես կոչված, «մաքսային փաթեթները» վերացվելու են։ Խոսքը կիլոգրամով խառը ապրանքներ ներկրելու ընթացքում տարիներ շարունակ գործող համակարգի մասին Է։
Վարդան Հարությունյանը նաև պատրաստվում է կառավարությանն առաջարկել, որպեսզի մաքսային բրոկերի ծառայությունը պետության կողմից մատուցվի։ Ներկայումս այդ ծառայությունը մատուցում են մասնավոր ընկերությունները։ Այս նպատակով օրենսդրական փոփոխություններ պետք է արվեն։ Նման փոփոխությունների հնարավորության մասին «Ժողովուրդ»–ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՊԵԿ-ից հայտնեցին, որ առաջիկայում նախատեսվում է պարզեցնել արտահանման և ներկրման գործընթացները։ «Նպատակը տնտեսվարող սուբյեկտների և սահմանը հատող քաղաքացիների համար բարենպաստ ու պարզեցված գործընթացների ապահովումն է՝ ուղղված կամայական, չարաշահումների, հովանավորչության և կոռուպցիոն երևույթների դեմ»»,–գրում է թերթը։

Новый глава Комитета по госдоходам Армении планирует изменить стиль работы Таможенной службы – газета “Жоговурд” 10/18/2016   11:10  |  Пресса
Новый председатель Комитета по государственным доходам Армении Вардан Арутюнян планирует изменить стиль работы Таможенной службы, пишет газета “Жоговурд”.
В частности, есть информация о предстоящей отмене так называемых “таможенных пакетов” . Речь идет о действующей на протяжении многих лет системе импорта различных товаров.
“Вардан Арутюнян также собирается предложить правительству, чтобы услуги таможенного брокера предоставлялись государством. На данный момент данную услугу предоставляют частные компании. С этой целью должны быть внесены поправки в законодательство”,- отмечается в публикации.
На запрос газеты “Жоговурд” по поводу изменений в Комитетеа по госдоходам сообщили, что в ближайшее время планируется упростить процедуры экспорта и импорта товаров.
“Цель инициативы - создать благоприятные условия и обеспечить упрощенную процедуру для хозяйствующих субъектов и пересекающих границу граждан, которая будет направлена против произвола, злоупотреблений, протекционизма и коррупционных явлений", - пишет издание.