Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կանադայի արտգործնախարար Ստեֆան Դիոնի հետ 09/20/2016   10:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կանադայի արտգործնախարար Ստեֆան Դիոնի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ ուրախ է հանդիպել Հայաստանի վաղեմի բարեկամ Ստեֆան Դիոնին՝ որպես Կանադայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար, և շարունակել երկկողմ հարաբերությունների համակողմանի զարգացման շուրջ երկխոսությունը։
Նախարար Դիոնը շնորհավորեց Հայաստանի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ և նշեց, որ շարունակելու է Հայաստանի հետ փոխգործակցության համակողմանի խորացման ուղղությամբ ջանքերը։
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-կանադական օրակարգին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, անդրադարձան միջխորհրդարանական կապերին, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացմանը։ Երկուստեք կարևորվեց կանադահայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը հարաբերությունների խորացման գործում։
Հայաստանի և Կանադայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ և Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում փոխգործակցության հարցեր։
Էդվարդ Նալբանդյանը կանադացի գործընկերոջը ներկայացրեց այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետևանքները, դրանց վերացմանն ուղղված՝ Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն ուղղված ջանքերը:

Эдвард Налбандян представил главе МИД Канады усилия по реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей 09/20/2016   11:43  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел Канады Стефаном Дионом. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Эдвард Налбандян отметил, что рад встретиться с давним другом Армении Стефаном Дионом – в качестве главы внешнеполитического ведомства Канады, и продолжить диалог вокруг всестороннего развития двусторонних отношений.
Министр Дион поздравил с 25-летием независимости Республики Армения, отметив, что продолжит прилагать усилия в направлении углубления всестороннего взаимодействия с Арменией. Собеседники обсудили многочисленные вопросы повестки дня армяно-канадских отношений, коснулись межпарламентских связей, расширения договорно-правовой базы, упрощения визового режима. Стороны отмети важность активной роли армянской общины Канады в углублении двусторонних отношений.
Эдвард Налбандян и Стефан Дион обсудили также вопросы взаимодействия Армении и Канады в рамках ООН, ОБСЕ и Франкофонии.
Эдвард Налбандян представил канадскому коллеге последствия развязанной Азербайджаном широкомасштабной военной агрессии против Нагорного Карабаха в апреле сего года, а также усилия в направлении реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей.