ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունը 09/28/2015   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի կապակցությամբ։ Զրուցակիցները կարևորեցին 2015թ. հունվարից ուժի մեջ մտած մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնությունը։
Անդրադարձ կատարվեց հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին։ Այս առումով կարևորվեց ս.թ. մայիսին ստորագրված Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։ Մտքեր փոխանակվեցին Առևտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի առաջիկայում նախատեսված անդրանիկ հանդիպման վերաբերյալ։
Վիկտորիա Նյուլանդի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը։
Բանակցությունների օրակարգում էր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ մասնակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Պետքարտուղարի տեղակալը խորը մտահոգություն հայտնեց լարվածության աճի կապակցությամբ և ընդգծեց հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան ահաբեկչության դեմ պայքարին, Միջին Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումներին, փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին։

Заместитель госсекретаря США подчеркнула необходимость соблюдения режима перемирия в зоне карабахского конфликта 09/28/2015   12:36  |  Лента новостей
Заместитель госсекретаря США Викторией Нуланд на состоявшейся в воскресенье в Нью-Йорке встрече с главой МИД Армении в Нью-Йорке выразила глубокую обеспокоенность в связи с ростом напряженности в зоне карабахского конфликта, подчеркнув необходимость соблюдения режима прекращения огня.
Эдвард Налбандян представил Нуланд ситуацию, создавшуюся в результате грубейшего нарушения Азербайджаном режима прекращения огня.
Собеседники обсудили также борьбу против терроризма, события на Ближнем Востоке, вопросы защиты прав нацменьшинств.
Налбандян и Нуланд выразили удовлетворение высоким уровнем двусторонних отношений. Собеседники придали важность соглашению об облегчение визового режима, который вступил в силу с января 2015 года.
Были затронуты также перспективы армяно-американского экономического сотрудничества. В этой связи была отмечена важность подписания рамочного договора о торговле и инвестициях. Состоялся обмен мнениями относительно предстоящего первого заседания армяно-американского совета по торговле и инвестициям.
По просьбе Виктории Нуланд глава МИД Армении представил процесс конституционных реформ в Армении. В ходе переговоров речь также зашла о взаимодействии в рамках международных организаций. Заместитель госсекретаря США поблагодарила Армению за активное участие в миротворческих миссиях.