Բակո Սահակյանը ներկա է գտնվել Միջազգային երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը 09/16/2016   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ներկա է գտնվել <<ԼՂՀ (Արցախի) 25-ամյա պետականության ձեռքբերումներն ու արդի մարտահրավերները>> միջազգային երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Իր ողջույնի խոսքում Նախագահն այս նախաձեռնությունը համարել է լավ հնարավորություն Արցախյան հիմնախնդիրն ավելի խորն ուսումնասիրելու եւ այն աշխարհին ներկայացնելու համար:
<<Գիտական քննարկումները՝ կապված մեր անկախ պետության կազմավորման պատմության եւ իրավական հիմքերի անթերիության, նրա անվտանգության, ներքին եւ արտաքին քաղաքականության, ինչպես նաեւ այն բարդ ու դժվարին հարցերի հետ, որոնք մեր ժողովուրդը ստիպված է եղել լուծել այս բոլոր տարիների ընթացքում, հանդիսանում են այն կարեւոր փորձը եւ նյութերը, որոնք պետք է լինեն ինչպես մեր հանրապետության ստեղծման պատճառների, այնպես էլ նրա կենսագործունեության գիտական ընկալման հիմքում>>,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:

Президент НКР присутствовал на открытии международной молодежной научной конференции 09/16/2016   11:46  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики 16 сентября Бако Саакян присутствовал на церемонии открытия международной молодежной научной конференции «25-летие государственности НКР (Арцаха): Достижения и современные вызовы».
Как сообщает пресс-служба президента НКР, в своей приветственной речи Бако Саакян назвал данную инициативу хорошей возможностью для более углубленного изучения и представления миру Арцахской проблемы.
«Научные дискуссии, касающиеся истории становления и безупречности правовых основ нашего независимого государства, его безопасности, внутренней и внешней политики, а также тех сложных и трудных вопросов, которые наш народ был вынужден решать в течение всех этих лет, являются важным опытом и материалом, которые должны лечь в основу научного восприятия как причин создания нашей республики, так и ее жизнедеятельности», - подчеркнул глава государства.