ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուն հանդիպում է ԱԺ խմբակցությունների հետ 09/09/2016   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի խմբակցություններում այսօր մեկնարկել են ՀՀ գլխավոր դատախազի թափուր պաշտոնում ՀՀ Նախագահի կողմից առաջարկված թեկնածուի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Դավթյանի հետ հանդիպումները։
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հովհաննես Սահակյանը, ՀՀԿ խմբակցությունում Ա.Դավթյանի հետ հանդիպումը նախատեսված է ժամը 11-ին:
Ըստ նրա՝ նոր Գլխավոր դատախազի նշանակման հարցը կքննարկվի սեպտեմբերի 13-ին մեկնարկելիք Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի առաջին իսկ նիստերում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, Սահմանադրությունում 2015-ի տարեվերջին հանրաքվեով ընդունված փոփոխությունների համաձայն՝ մինչ նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը Գլխավոր դատախազի նշանակումն իրականացվում է 2005թ.-ի փոփոխություններով Սահմանադրության համաձայն: Այն է՝ Գլխավոր դատախազին Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը: Գլխավոր դատախազը պաշտոնավարում է 6 տարի ժամկետով: Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ:
Ըստ այդմ՝ Գլխավոր դատախազին կընտրի Ազգային ժողովը՝ գաղտնի քվեարկությամբ: Ընդ որում՝ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, այդ պաշտոնում նշանակում կատարելու համար ՀՀ Նախագահն առաջարկում է մեկ թեկնածու:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր է օգոստոսի 4-ից, երբ Գևորգ Կոստանյանն առողջական խնդիրների պատճառով դիմեց ՀՀ նախագահին՝ խնդրելով ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնից ազատվելու վերաբերյալ իր դիմումը: Նրա հրաժարականից հետո թափուր մնացած պաշտոնում ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվեց Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը։

Кандидат в генпрокуроры Армении проводит встречи с парламентскими фракциями 09/09/2016   11:48  |  Лента новостей
В Национальном Собрании Армении проходят встречи кандидата на должность генпрокурора республики Артура Давтяна с парламентскими фракциями. Его кандидатуру на пост генпрокурора предложил президент.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” глава постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, представитель правящей РПА Ованнес Саакян вопрос о назначении нового генпрокурора будет рассмотрен на первом заседании осенней сессии парламента Армении, которое пройдет 13 сентября.
Как сообщало ранее “Фактинфо”, согласно принятым по итогам прошедшего в конце 2015 года референдума изменениям в Конституцию Армении, до дня вступления новоизбранного президента Республики в должность, назначение генерального прокурора осуществляется в соответствии с поправками в Основной закон от 2005 года.
В соответствии с этим, генерального прокурора по предложению президента Республики назначает Национальное собрание. Срок пребывания Генерального прокурора в должности 6 лет. Одно и то же лицо не может назначаться генеральным прокурором более двух раз подряд.
Исходя из этого, генпрокурора изберет Национальное собрание по итогам тайного голосования. Причем, согласно закону о Регламенте НС РА,  для назначения на эту должность президент РА предложит одну кандидатуру.
Напомним, должность генпрокурора Армении остается вакантной с 4 августа, когда Геворк Костанян подал в отставку по состоянию здоровья. В тот же день президент Армении Серж Саргсян принял отставку Геворка Костаняна с поста генпрокурора.