Դատապարտում ենք ԱԺ-ի աններելի և անթույլատրելի անգործությունը. ՀԿ-ների կոչ-հայտարարությունը 07/28/2016   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ հրավիրելու անհրաժեշտության մասին հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Վերջին օրերին հանրապետությունում, հատկապես Երևան քաղաքում, ստեղծվել է ծայրահեղ լարված և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի պայթյունավտանգ իրավիճակ՝  պայմանավորված  ս.թ.  հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վրա իրականացված զինված հարձակման և դրան հաջորդած իրադարձություններով:
Հազարավոր քաղաքացիներ դուրս եկան փողոց՝ սատարելու «Սասնա ծռեր» խմբին և նրանց պահանջները, քանի որ երկրում տիրող համակարգային կոռուպցիան, սոցիալական անարդարութունը, ընտրանքային  արդարադատությունը, անկասելի արտագաղթը և շարունակ կեղծվող ընտրությունները պատրանք են դարձրել դրական փոփոխություններ ակնկալելու բոլոր հույսերը: ՀՀ ոստիկանությունը կիրառել է անհամաչափ ուժ և բռնություն, ինչի արդյունքում քաղաքացիների խաղաղ ինքնաբուխ հավաքները դաժանորեն ցրվել են, հարյուրավոր մարդին բերման են ենթարկվել և շինծու մեղադրանքներ են առաջադրվել առավել ակտիվ քաղաքացիներին:
Լարվածությունը գնալով շիկանում է, մինչդեռ երկրի նախագահը արդեն տասնմեկերորդ օրն է` որևէ ուղերձով չի դիմել ժողովրդին, իսկ Ազգային ժողովը և նրա ազգընտիր պատգամավորները վայելում  են իրենց ամառային հանգիստը:
Սույնով մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դատապարտում ենք Ազգային ժողովի աններելի և անթույլատրելի անգործությունը և կոչ ենք անում նրան օգտվել արտահերթ նիստ հրավիրելու իր սահմանադրական իրավունքից՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու և լուծումների խաղաղ ուղիներ գտնելու նպատակով:
Եկել է իրական պահը ցույց տալու, որ Ազգային Ժողովը իրապես ներկայացուցչական մարմին է և հիմնավորելու, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգը ամենաարդյունավետն է ճգնաժամերի հաղթահարման համար»:
Հայտարարությունն ստորագրել են՝
Բաց հասարակության  հիմնադրամներ - Հայաստան
Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոն
Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամ
Երևանի մամուլի ակումբ
ԷկոԼուր ՀԿ
Ընդդեմ իրավական կամայականության ՀԿ
Թրանփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ
Ժողովրդավարություն  այսօր ՀԿ
Լրագրողներ Հանուն Մարդու Իրավունքների ՀԿ
Խաղաղության երկխոսություն ՀԿ
Կանանց աջակցման կենտրոն
Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք ՀԿ
Մեդիա Նախաձեռնությունների Կենտրոն
Նոր Սերունդ Մարդասիրական ՀԿ
Միաժամանակ նշվում է, որ հայտարարությունը բաց է միանալու համար:
12:40 28/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են «Սասնա ծռեր» խմբի կալանավորված անդամներին և ձերբակալված Ալեք Ենիգոմշյանին ու Լեւոն Բարսեղյանին

Общественные организации осуждают бездействие парламента Армении в связи с событиями в Ереване 07/28/2016   16:21  |  Лента новостей
Ряд общественных организаций  выступили с заявлением, в котором призвали созвать внеочередное заседание Национального Собрания Армении в связи взрывоопасной ситуацией, сложившейся после осуществленного группой “Сасна црер” вооруженного нападения на территорию полка патрульно-постовой службы полиции в Ереване и последовавших за этим событий.
В заявлении отмечается, что "за последние дни в стране и особенно в столице сложилась крайне напряженная и чреватая непредсказуемыми последствиями взрывоопасная ситуация, проходят многочисленные акции протеста, полиция применяет несоразмерную силу и насилие для разгона мирных митингов, сотни людей были подвергнуты приводу, самым активным из них предъявлены сфабрикованные обвинения".
Авторы заявления осуждают непростительное и непозволительное бездействие парламента и призывают депутатов воспользоваться конституционным правом на созыв внеочередного заседания с целью обсуждения создавшейся ситуации и поиска путей ее мирного урегулирования.
Под документом свои подписи поставили Антикоррупционный центр Transparency International, Ереванский пресс-клуб, общественная организация “Эколур”,  ОО “Против правового произвола», Фонд сотрудничества "Евразия" и ряд других организаций.