Անթույլատրելի է առանց բավարար հիմքերի անձին բերման ենթարկելը. ՄԻՊ 07/27/2016   22:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անթույլատրելի ենք համարում առանց պատշաճ բացատրության և հիմքերի ներկայացման քաղաքացիներին բերման ենթարկելը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՄԻՊ-ը:
Տարածված հայտարարության մեջ ՄԻՊ-ի աշխատակազմը հիշեցնում է, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ անձնական ազատությունից զրկված յուրաքանչյուր ոք իրեն հասկանալի լեզվով անհապաղ պետք է տեղեկացվի ազատությունից զրկվելու պատճառների մասին: Սահմանադրության այս նորմը գործում է անմիջականորեն և ենթակա է անվերապահ կատարման:
«Տեղեկացնում ենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված հաղորդումների և լրատվության միջոցների հրապարակումների հիման վրա ներկայում այցելություններ են կատարվում հավաքի վայր և Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներ:
Պաշտպանի աշխատակազը շարունակում է աշխատել շուրջօրյա ռեժիմով և ռեսուրսների ողջ ծավալով», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
19:49 27/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲժիշկ Սալվադոր Խեչոյանը հաստատել է, որ զինված խմբի կողմից պատանդ են պահվում (տեսանյութ)
19:30 27/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԼեւոն Բարսեղյանը ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն
19:12 27/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը Լեւոն Բարսեղյանի գործով սկսել է հարցի քննարկման ընթացակարգ
18:38 27/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՊավել Մանուկյանին և նրա որդուն մեղադրանք առաջադրվեց
18:37 27/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանատունը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բուժանձնակազմին
18:07 27/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԱԾ-ն զինված խմբի անդամներից վճռականորեն պահանջում է. (Ձայնագրություններ)

Омбудсмен Армении указал на недопустимость привода граждан в полицейские отделения без объяснения причин 07/28/2016 00:10 | Лента новостей
Защитник прав человека Армении выступил с заявлением, в котором указал на недопустимость привода правоохранительными органами граждан в полицейские отделения без объяснения причин и представления оснований.
“Напоминаем, что в соответствии с Конституцией РА каждый, кто лишается личной свободы, на понятном ему языке должен быть проинформирован о причинах. Это норма Конституции подлежит беспрекословному исполнению", — говорится в распространенном в среду заявлении омбудсмена.
Сообщается, что сотрудники офиса омбудсмена на основе полученных сообщений и публикаций в СМИ в данный момент посещают отделения полиции, куда были доставлены задержанные граждане.
Аппарат Защитника прав продолжает работать в круглосуточном режиме, используя имеющиеся ресурсы в полном объеме”, - говорится в заявлении.