ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովն առաջարկել է 24.1 մլն դոլարի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին 06/30/2016   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովը, հետեւելով սենատոր Մարկ Քրքի օրինակին, բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող շարունակական աջակցության մասին: Այն իրենից ներկայացնում է ծրագիր, որի շրջանակում մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին դեռեւս 1998 թվականից: Այս մասին տեղեկացրել է Աﬔրիկայի հայ դատի հանձնախումբը:
Սենատը միեւնույն ժամանակ առաջարկում է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում սիրիահայ փախստականներին:
«Մենք խիստ գնահատում ենք սենատոր Քրքի ջանքերն` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի, ինչպես նաեւ փախստականների աջակցությանը եւ սպասում Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարների հետ աշխատանքին` Ղարաբաղի տրամադրվող գումարի չափը ավելացնելու եւ ապահովելու վերականգնողական ծրագրերի իրականացումը:
Նաեւ ողջունում ենք Սենատի դիրքորոշումը Հայաստանում փախստականներին աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որը կօգնի Հայաստանին արդյունավետ կերպով կազմակերպել այդ անցումային շրջանը Սիրիայից եւ Իրաքից եկող փախստականների համար»,- նշել է հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Սենատի հատկացուﬓերի հանձնաժողովն առաջարկել է Հայաստանին տրամադրել 24.1 մլն դոլարի, իսկ Ադրբեջանին` 10.9 մլն դոլարի աջակցություն:

Комитет по ассигнованиям Сената США предложил оказать Армении помощь в размере 24.1 млн. долларов 06/30/2016 13:02 | Лента новостей
Комитет по ассигнованиям Сената США, последовав примеру сенатора Марка Кирка, поднял вопрос об оказании помощи НКР.
Это программа, по которой гуманитарная помощь НКР оказывается еще с 1998 года., передает “Арменпресс” со ссылкой на Армянский Национальный Комитет Америки. В то же время Сенат предложил оказать адресную помощь беженцам из Сирии, которые обосновались в Армении.
“Мы высоко ценим усилия сенатора Марка Кирка, направленные на оказание гуманитарной помощи НКР, а также беженцам и рассчитываем на сотрудничество с Сенатом и Палатой представителей по вопросу увеличения помощи НКР для обеспечения реализации программы по проведению восстановительных работ. Мы приветствуем позицию Сената по оказанию помощи беженцам-сирийским армянам, что поможет Армении организовать их жизнеобеспечение в переходный период",- сказал директор ANCA Арам Амбарян.
Комитет по ассигнованиям Сената США предложил оказать Армении помощь в размере 24.1 млн долларов, а Азербайджану – в размере 10.9 млн долларов.