Տարբեր նպատակներ ու ծրագրեր ունեցող կուսակցությունները ճակատագրական և վճռորոշ պահերին կարողանում են համախմբվել համազգային գաղափարների շուրջ. ԼՂՀ Նախագահ 05/21/2016   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 21-ին ուղերձ է հղել Ստեփանակերտում մեկնարկած Հայկական քաղաքական կուսակցությունների երկրորդ ֆորումի մասնակիցներին:
Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
«Հայկական քաղաքական կուսակցությունների երկրորդ ֆորումի անցկացումն Ստեփանակերտում կարեւոր է եւ պահանջված, հատկապես՝ ներկա ժամանակահատվածում:
Մեր կուսակցություններին բնորոշ է մի կարեւոր յուրահատկություն. ունենալով տարբեր նպատակներ ու ծրագրեր, անդամներ ու համախոհներ՝ ճակատագրական եւ վճռորոշ պահերին նրանք կարողանում են համախմբվել համազգային գաղափարների շուրջ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում ու Սփյուռքում եւ միասնական ուժերով լուծել առկա խնդիրները:
Այդպես էր նաեւ ապրիլյան պատերազմի օրերին, երբ հայկական քաղաքական ուժերը դրսեւորեցին սկզբունքային դիրքորոշում, ցուցաբերեցին օրինակելի միասնականություն, համախմբեցին հասարակությանը Արցախին սատարելու, մեր ժողովրդի եւ պետության անվտանգությունը թշնամու նենգ ոտնձգություններից պաշտպանելու համար:
Մեծ է քաղաքական կուսակցությունների դերը ժողովրդավարական երկրների կյանքում: Հայաստանում եւ Արցախում ունենք կայացած ու լիարժեք գործող կուսակցություններ:
Սփյուռքում գործում են մեր ավանդական կուսակցությունները, որոնք քաղաքական գործունեության հետ մեկտեղ մեծ աշխատանք են տանում նաեւ հայ ազգային ինքնության պահպանման եւ հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: Դա լավ հնարավորություն է ստեղծում Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միջկուսակցական համագործակցության համար:
Մեկ անգամ եւս կարեւորելով կուսակցությունների դերը մեր հասարակական, քաղաքական կյանքում եւ պետականաշինության գործընթացում՝ ուզում եմ ողջունել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նման նախաձեռնությունը եւ ֆորումի բոլոր մասնակիցներին մաղթել ակտիվ ու արդյունավետ աշխատան»:
09:30 01/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ
12:38 23/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ

Президент НКР: В судьбоносные моменты наши партии умеют консолидироваться вокруг общенациональных идей 05/21/2016   11:30  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 21 мая направил обращение участникам стартовавшего в Степанакерте Второго форума армянских политических партий.
В послании, которое опубликовано на сайте президента НКР,  говорится:
«Уважаемые участники мероприятия!
Приветствую всех вас в Арцахе - на вашей родине!
Проведение Второго форума армянских политических партий в Степанакерте важно и востребовано, особенно в нынешний период.
Нашим партиям присуща одна важная особенность: какими бы разными ни были их цели и программы, сами однопартийцы и соратники, в судьбоносные и решающие моменты они могут консолидироваться вокруг общенациональных идей в Армении, Арцахе и Диаспоре и едиными усилиями решать существующие проблемы.
Так было и в дни апрельской войны, когда армянские политические силы проявили принципиальную позицию и образцовое единство, объединили общество для оказания содействия Арцаху, защиты нашего народа и государства от вероломных посягательств врага.
Значительна роль политических партий в жизни демократических стран. В Армении и Арцахе мы имеем состоявшиеся и полноценно действующие партии.
В Диаспоре действуют наши традиционные партии, которые наряду с политической деятельностью проводят большую работу по сохранению армянской национальной идентичности, укреплению связей с родиной. Это создает хорошую возможность для межпартийного сотрудничества в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Вновь подчеркивая важную роль партий в нашей общественной, политической жизни и в процессе государственного строительства, хочу приветствовать данную инициативу Республиканской партии Армении и пожелать всем участникам форума активной и продуктивной работы».