Արցախի ՄԻՊ-ը բաց նամակ է հղել «Եվրատեսիլ-2016»-ի կազմակերպիչներին 05/12/2016   18:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը բաց նամակ է հղել «Եվրատեսիլ-2016» երաժշտական մրցույթի կազմակերպիչներին՝ կապված ԼՂՀ դրոշի արգելքի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է  ԼՂՀ օմբուդսմենի աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջը։
«Ես եվրոպացի եմ, ում երկրին մերժել են մուտքը եվրոպական համայնք և ում դրոշը հայտնվել է զայրույթի, վախի, շփոթվածության, ամոթի և ամենակարևորը անտարբերության մթնոլորտում»,- գրել է Մելիքյանը:
Նամակում Մելիքյանը ընդգծել է, որ, որպես ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան, հպարտորեն պաշտպանելու է ԼՂՀ մոտ 150.000 բնակիչների՝ տղամարդկանց, կանանց, երեխաների ու տարեցների իրավունքներն ու ազատությունները:
Նա Արցախի ժողովրդի անունից վճռական անհամաձայնություն է հայտնել «Եվրատեսիլ-2016»-ի կազմակերպիչների կողմից 2016 թվականի մայիսի 11-ին արված պաշտոնական հայտարարության հետ, որում Ղարաբաղյան հակամարտությունը պարզապես ներկայացվել է որպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ:
Նամակում հիշեցվում է, որ ԼՂՀ ժողովուրդը 1991 թվականին կյանքի է կոչել ինքնորոշման իր հիմնարար ու անքակտելի իրավունքը՝ հայտարարելով Խորհրդային Ադրբեջանի Հանրապետությունից իր անկախության մասին, ինչն ամբողջովին իրականացվել է միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան:
ԼՂՀ օմբուդսմենը Ղարաբաղի ժողովրդի անունից իր խիստ անհամաձայնությունն է հայտնել «Եվրատեսիլի» կազմակերպիչների հայտարարության լեզվի հետ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը նկարագրվում է որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ: «Այսպիսով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ձեր նկարագրությունը ճշգրիտ չէ և վիրավորում է իմ ժողովրդին»,- գրել է օմբուդսմենը:
«Երկրորդ՝ ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել 2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5-ի իրադարձությունների վրա, ինչն էլ դարձել է մրցույթի մասնակցի  շարժառիթը՝ ցուցադրել է ԼՂՀ-ի ազգային դրոշը»,- նշել է Մելիքյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով նաև այդ օրերին Ադրբեջանի զորքերի կողմից իրականացված վայրագությունների և խախտումների մասին զեկույցին:
«Մրցույթի մասնակիցը` որպես պատասխանատու եվրոպացի, ով հոգ է տանում եվրոպական արժեքների մասին և ցանկանում է ժողովրդավարություն ու խաղաղություն, այս բարբարոսական կոտորածների դեմ բացառապես խաղաղության և միասնության կոչ է արել` ցուցադրելով ԼՂՀ դրոշը` հանուն այն մարդկանց, ովքեր զոհվել են 40 օր առաջ այն հողի վրա, որը մեր տունն է: Այդուհանդերձ, դուք սպառնացել եք պատժամիջոց կիրառել մասնակցի նկատմամբ` լռեցնելով նրա խոսքի ազատության ադեկվատ դրսևորումը»,- ասված է նամակում:
«Եվրոպան միասնական է մարդու հիմնարար իրավունքների արժեքների շուրջ, և այս արժեքների հիմքում խոսքի ազատությունն է: Քանի որ խոսքի սուբյեկտը հատուկ կարևորություն ունի, ուստի և խոսքի ազատությունը որևէ սահմանափակում չպետք է ունենա: «Իսլամական պետության» ոճով իրականացվող գլխատումները և մյուս սարսափելի պատերազմական հանցագործություններն Ադրբեջանի զինված ուժերն իրականացրել են ընդամենը 40 օր առաջ, և Ադրբեջանը սպառնում է կրկնել դրանք»,- ասել է նա։
ԼՂՀ օմբուդսմենը կոչ է արել եվրոպացիներին հիշել Եվրոպայի հիմնարար արժեքների մասին, որոնք առկա են Ջոն Լոկի, Վոլտերի, Կանտի ուսմունքներում, և բռնել խաղաղության և միասնության կողմը և մնալ «երգի մրցույթի ձևաչափի մեջ ու չմտնել միջազգային քաղաքականության դաշտ»:
13:28 12/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքական լրատվամիջոցն անդրադարձել է «Եվրատեսիլում» Ղարաբաղի դրոշի շուրջ ծագած սկանդալին
22:47 11/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական հեռարձակողների միությունը նախազգուշացրել է Հայաստանին՝ ԼՂՀ դրոշը ծածանելու համար. Eurovoix
16:23 11/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻվետա Մուկուչյանին «Եվրատեսիլ»-ից հեռացնել ցանկացողները վախենում են նրա հաղթանակից. ԱԳՆ պաշտոնյա
11:31 11/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը խաղաղություն է ցանկանում. Իվետա Մուկուչյանը մեկնաբանել է Արցախի դրոշի բարձրացումը (Տեսանյութ)
01:00 11/05/2016  |  ԱնցուդարձԻվետա Մուկուչյանը հանդես կգա եզրափակչում (տեսանյութ)
00:18 11/05/2016  |  ԱնցուդարձԻվետա Մուկուչյանի ելույթը` «Եվրատեսիլ 2016»-ում
21:59 08/05/2016  |  ԱնցուդարձԵվրատեսիլ 2016- պաշտոնական բացման արարողությունը (ուղիղ միացում Շվեդիայից)
21:15 06/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՓոփոխություն «Եվրատեսիլ»-ի դրոշների քաղաքականության մեջ. Արցախի դրոշի հանդեպ հանդուրժող կլինեն
19:23 29/04/2016  |  Անցուդարձ«Եվրատեսիլ-2016»-ի հայաստանյան ժյուրիի կազմում են երգիչ Հայկոն և Էրիկը (Լուսանկարներ)

Омбудсмен НКР направил открытое письмо организаторам песенного конкурса "Евровидение-2016" 05/12/2016   19:05  |  Лента новостей
Омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики Рубен Меликян направил открытое письмо Европейскому вещательному союзу (EBU) в связи с предупреждениями о применении санкций из-за флага НКР, который представительница Армении развернула на международном песенном конкурсе "Евровидение-2016". Об этом сообщается на странице аппарата омбудсмена НКР в социальной сети Фейсбук.
"Я с гордостью буду защищать свободу и права народа Нагорного Карабаха, 150 000 мирных жителей - мужчин, женщин, детей и стариков. Я европеец, чью страну отказывается признавать европейское сообщество, и появление флага которой вызвало злость, страх, смущение, стыд и индифферентизм", - пишет Меликян.
Он напомнил,  что народ НКР боролся за фундаментальное и неотъемлемое право на самоопределение с 1991 года, защитив свою независимость от Азербайджанской Советской Республики.
Все это, как подчеркнул Меликян, было сделано в полном соответствии с нормами международного права.
В  своем письме он отметил, что “от имени народа Арцаха выражает свое несогласие с заявлением организаторов “Евровидения-2016”, в котором карабахский конфликт описан как просто территориальный спор между Арменией и Азербайджаном.
Рубен Меликян назвал описание организаторами “Евровидения-2016” карабахского конфликта неверным и оскорбительным для народа НКР.
Он напомнил организаторам  о событиях  2-5 апреля 2016 года, которые, как отметил он, объясняют мотивацию участника музыкального конкурса показать национальный флаг НКР. Меликян обратил их внимание на  учиненные в НКР азербайджанскими ВС нарушения и зверства.
Он напомнил о фактах обезглавливания в стиле ДАИШ(ИГ), применения пыток в отношении стариков, интенсивного обстрела школ и жилых зданий,  которые произошли всего 40 дней назад в Европе.
“Участница конкурса, как ответственный европеец, который заботится о европейских ценностях и стремится к демократии и миру, всего лишь призвала к миру и единству на фоне этих варварских злодеяний, продемонстрировав флаг НКР во имя тех людей, которые погибли на своей земле, которая является нашим домом. Тем не менее, вы угрожали наказать ее, заглушая в ней адекватное проявление свободы слова", - написал Рубен Меликян.
Он также отметил, что Азербайджан открыто угрожает повторить военные преступления, если народ Карабаха не подчинится властям Азербайджана, где царит армянофобия.
Омбудсмен НКР призвал организаторов конкурса вспомнить основные ценности Европы, заложенные в учениях Джона Локка, Вольтера, Канта, а не Гитлера и Муссолини.
Свое письмо омбудсменом НКР завершил призывом оставаться в рамках формата конкурса песни, не переходя в сферу международной политики.