Ադրբեջանն ուզում է ուշադրություն հրավիրել իր վրա, որպեսզի բոլորը վազեն իր շուրջը. Ա.Իսկանդարյան 04/08/2016   12:50  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան շփման գծում իրավիճակի սրումը չի կարելի պատահականություն համարել, որովհետև դա ընդհանուրից կտրված իրադարձություն չէ, սահմաններին դիմակայության մակարդակը երևի վերջին 6-7 տարիներին աստիճանաբար էր թեժանում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքական վերլուծաբան, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա, սկզբից դրանք պարզապես նշանառուների կրակոցներ էին, հետո դիվերսիոն խմբերի ներխուժման փորձեր եղան, հետո դիմակայությունն անցավ Հայաստանի հետ Ադրբեջանի սահման, ապա սկսվեց Նախիջևանի սահմանին, որտեղ մոտ 20 տարի ոչ մի նման բան չէր եղել,  2014թ.  գործի դրվեց օդուժը, ապա հրետանային պատերազմ սկսվեց, և հիմա էլ տեղի ունեցավ իրավիճակի վերջին սրումը,  դա իրադարձությունների շղթա էր:
Պատճառներից մեկն, ըստ քաղաքագետի,  գլոբալ է՝ նավթի գների անկումը, իրավիճակի փոփոխությունն ոչ այնքան լավն է Ադրբեջանի համար, փողերը փաստորեն վերջացել են, չկա այլ միջոց ազդելու իրավիճակի վրա: Մյուս կողմից՝  աշխարհը հակված կլիներ մոռանալ Ղարաբաղի մասին,  ինչը բացարձակապես Ադրբեջանի շահերից չի բխում,  դա է պատճառը, որ սա տեղի է ունենում, գտնում է Ա.Իսկանդարյանը:
Երկրորդ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը պետք է սեփական ժողովրդին ինչ-որ բան ցույց տա, 22 տարի  ասում է՝  այսօր-վաղը, զենք են գնել, կաշառք են տալիս, ասում են՝ ամեն ինչ լավ կլինի:
Ըստ քաղաքագետի, ակնհայտ է, որ այստեղ դեր խաղաց նաև էմոցիոնալ բաղադրիչը՝ Ադրբեջանի նախագահի այցը Վաշինգտոն բավականաչափ անհաջող էր, «ոչինչ չստացվեց,  ինչ ծրագրվում էր, այնքան լավ չընդունեցին, նեղացավ մարդը»:
Խնդիրը, որ Ադրբեջանն իր առջև դրել է, ըստ Ա.Իսկանդարյանի, ռազմական չէ, քաղաքական է՝ ուշադրություն հրավիրել, որպեսզի բոլորը վազեն իր շուրջը:
Քաղաքագետը ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գծում սրման և ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման միջև որևէ կապ չի տեսնում: Ռուսաստանն ու Թուրքիան խրված են հսկայական թվով սեփական խնդիրների մեջ, Ղարաբաղը չէ, մեղմ ասած,  նրանց մտածմունքի առարկան: Ռուսաստանի խնդիրների թվում Ա.Իսկանդարյանը նշեց ուկրաինական ճգնաժամը, Ղրիմը, Դոնբասը, պատժամիջոցները, նույն այդ նավթի գների անկումը, ֆինանսական հնարավորությունների կրճատումը, մեծ դժվարություններն Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցության հարցում: Գուցե ավելի շատ լուրջ խնդիրներ ունի Թուրքիան՝ փախստականներ, ԻԳԻԼ, քրդերի հետ պատերազմ: Թուրքիան գործնականում վերածվում է որոշ իմաստով միջազգային հարաբերություններում մերժված երկրի:
12:47 08/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀակամարտության կարգավորման՝ մեզ համար ընդունելի ծրագրի ընդունման դեպքում խաղապահների տեղակայումն անհրաժեշտություն է. Լևոն Զուրաբյան
12:32 08/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանի կողմից ԼՂ անկախության չճանաչումը փոխզիջում է. Սերժ Սարգսյան
12:24 08/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲաց նամակ՝ Սամվել Բաբայանին Արցախ հրավիրելու պահանջով
11:40 08/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԴավութօղլու. «Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացին պետք է մասնակցեն Մինսկի խմբի բոլոր երկրները»
11:31 08/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎահրամ Բաղդասարյան. Խաղաղապահների տեղակայման խնդրանքով մենք երբեք հանդես չենք եկել, բայցև դեմ չենք

Политолог назвал несколько причин, по которым Азербайджан пошел на эскалацию ситуации в зоне карабахского конфликта 04/08/2016   14:06  |  Аналитика
Задачи, которые перед собой ставит Азербайджан, – не военные, а политические, заявил в беседе с “ФактИнфо”  директор Института Кавказа Александр Искандарян.
По его словам, Азербайджан хочет привлечь к себе внимание, чтобы все бегали вокруг него.
По мнению политолога, инициированную Азербайджаном эскалацию на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом нельзя считать случайностью и рассматривать в отрыве от общих явлений.
“Противостояние на границе в последние 6-7 лет постепенно накалялось”, - констатировал политолог.
Он напомнил, сначала это были снайперские выстрелы, затем попытки диверсионных вылазок, после чего противостояние переместилось на армяно-азербайджанскую границу, на нахичеванский участок, где за последние 20 лет  ничего происходило. “В 2014 году была задействована авиация, затем начались артобстрелы. “Все это звенья одной из цепи”, - считает Искандарян.
Одной причин, по мнению политолога, является падения цен на нефть. Ситуация для Азербайджана складывается не лучшим образом, деньги закончились, нет иных средств для воздействия на ситуацию. С другой стороны, по словам Искандаряна, мир может забыть о Карабахе, что абсолютно  не в интересах Азербайджана.
Кроме того, считает политолог, Азербайджан должен был что-нибудь продемонстрировать своему народу, а то  22 года закупает оружие, раздает взятки, убеждает, что все будет хорошо.
По мнению Искандаряна, очевидно, что здесь свою роль сыграла и эмоциональная составляющая. “Визит президента Азербайджана в Вашингтон оказался весьма неудачным. Ничего из того, что планировалось, у него  не получилось, приняли его там  холодно – человек обиделся”, - констатировал политолог.
Политолог не видит какой-либо связи между обострением ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения и ухудшением российско-турецких отношений. Турция по уши погрязла в собственных проблемах: беженцы, ИГИЛ, война с курдами и т.д.