Հայաստանի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները մասնակցեցին Հայաստանճ-ՆԱՏՕ համագործակցությանը նվիրված Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին 03/10/2016   11:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 9-ին Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, տեղի ունեցավ 28+1 ձևաչափով Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստը, որին մասնակցում էին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յանս Ստոլտենբերգը, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ 28 երկրների դեսպանները, ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ռազմական կառույցի ղեկավարներ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի նախագահությամբ կայացած նիստին Հայաստանի արտաքին քաղաքական և պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես եկան ելույթներով:
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության տարբեր ոլորտներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, ահաբեկչության դեմ պայքարին, խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցությանը, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության իրագործմանը, սիրիական ճգնաժամին և դրա հետևանքով ի հայտ եկած հարցերին, միջազգային հարաբերությունների հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումներին:
Անդրադառնալով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին` Էդվարդ Նալբանդյանը դրական գնահատեց Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը։ Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստան - ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ-ի թվով չորրորդ` 2014-2016թթ. ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվում է, և շեշտեց, որ շուտով կմեկնարկի 2017-2018թթ. ԱԳԳԾ մշակման միջգերատեսչական գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանը Հյուսիսատլանտյան խորհրդի անդամներին ներկայացրեց Հայաստանում կայացած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքները և դրանից բխող բարեփոխումների գործընթացը։
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ելույթում անդրադարձավ պաշտպանական համակարգում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին, ռազմական կրթության բնագավառում կարողությունների ընդլայնմանը և այդ համատեքստում կարևորեց Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև համագործակցությունը:
Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին ելույթ ունեցած ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, անդամ շուրջ մեկ տասնյակ երկրների ներկայացուցիչներ դրական գնահատեցին Հայաստանի և դաշինքի միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը և արձանագրված արդյունքները:
Ելույթ ունեցողները գոհունակություն հայտնեցին Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացման արդյունքների, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքի, Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության կապակցությամբ, կարևորեցին Հայաստանում իրականացվող հետևողական բարեփոխումները:
Այնուհետև նախարարներ Նալբանդյանն ու Օհանյանը պատասխանեցին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային զարգացումներին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին, պաշտպանական և անվտանգության ոլորտներում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին։
Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստից առաջ Հայաստանի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սեյրան Օհանյանը հանդիպեցին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յանս Ստոլտենբերգի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց տարբեր ծրագրերի շրջանակներում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Главы МИД и Минобороны Армении приняли участие в заседании Североатлантического совета, посвященном сотрудничеству с НАТО 03/10/2016   11:46  |  Актуальная тема
9-го мая в штаб-квартире НАТО в Брюсселе, состоялось заседание Североатлантического совета в формате 28+1, в котором принимали участие министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, глава Минобороны РА Сейран Оганян, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, послы 28 стран-членов Североатлантического альянса, высокопоставленные чиновники НАТО и руководители военных структур.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, на прошедшем под председательством генерального секретаря НАТО заседании выступили руководители внешнеполитического и оборонного ведомств Армении.
В своей речи министр Налбандян коснулся различных сфер сотрудничества Армения-НАТО, приоритетов внешней политики Армении, последних развитий в процессе урегулирования карабахской проблемы, борьбы против терроризма, участия Армении в миротворческих операциях, осуществления достигнутых договоренностей вокруг иранской ядерной программы, сирийского кризиса и связанных с этим вопросов, позиций Армении по актуальным проблемам международных отношений.
Коснувшись отношений Армения - НАТО, Эдвард Налбандян положительно оценил установленное эффективное сотрудничество в рамках Плана действий индивидуального партнерства (ППИП). Министр Налбандян отметил, что удачно реализуется четвертый ППИП Армения-НАТО на 2014-2016гг., и подчеркнул, что скоро начнется межведомственный процесс по разработке ППИП на 2017-2018гг.
Эдвард Налбандян представил членам Североатлантического совета результаты прошедшего в Армении конституционного референдума и начавшиеся после этого реформы.
Министр обороны Армении Сейран Оганян в своем выступлении коснулся хода проводимых реформ в системе обороны, расширения возможностей в сфере военного образования и в этом контексте отметил важность сотрудничества между Арменией и НАТО.
Выступившие на заседании Североатлантического совета генеральный секретарь НАТО, представители около одного десятка стран-членов положительно оценили эффективное взаимодействие между Арменией и альянсом и зарегистрированный прогресс.
Выступающие выразили удовлетворение в связи с результатами осуществления ППИП, ходом проводимых в Армении реформ, участием Армении в миротворческих миссиях в Косово, Афганистане, Ливане, отметили важность проводимых в Армении последовательных реформ.
Затем министры Налбандян и Оганян ответили на многочисленные вопросы послов стран-членов НАТО, относительно внешней политики Армении, региональных развитий, прилагаемых Арменией и международным сообществом усилий по мирному урегулированию карабахской проблемы, проводимых в Армении реформ в сфере обороны и безопасности.
Перед заседанием Североатлантического совета министры иностранных дел и обороны Армении Эдвард Налбандян и Сейран Оганян встретились с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
В ходе встречи собеседники коснулись сотрудничества Армения-НАТО в рамках различных программ, обменялись мнениями по ряду региональных проблем.