Պարզվել է Նոր գյուղում հայտնաբերված դիակի ինքնությունը. վերջինս համարվում էր անհետ կորած. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 03/04/2016   17:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է մարտի 3-ին Աբովյան քաղաքի գերեզմանատան մոտ հայտնաբերված դիակի ինքնությունը, նշանակվել է փորձաքննություն՝ մահվան պատճառը պարզելու համար։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, մարտի 3-ին ահազանգ է ստացվել, որ Աբովյան քաղաքի գերեզմանատան մոտ գտնվող եկեղեցու հարակից տարածքում դիակ կա: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ դատաբժշկի, փորձագետի հետ միասին, և Նոր գյուղի վարչական տարածքում գտնվող գերեզմանատան հարակից հատվածում՝ քարերի մեջ, հայտնաբերվել է տղամարդու դի, որի  գոտկատեղից վերևի հատվածը բացակայել է։ Տարածքի զննությամբ հայտնաբերվել է ծնոտ և գանգ։
Փորձագետների հետ միասին, դիակի նախնական զննությամբ, ողջամիտ կասկած է առաջացել նրա ինքնության վերաբերյալ, ով հանդիսանում է ծերանոցի բնակիչ և 2015 թվականի դեկտեմբերից համարվում է անհետ կորած։
Հայտնաբերված դին ճանաչման է ներկայացվել անհետ կորած ճանաչված անձի քրոջը, ով դիակի ձախ ոտքի ծնկային հատվածում առկա սպիից ճանաչել է նրան և հայտնել, որ այն հանդիսանում է իր եղբայրը:
Դիակի հագին եղած հագուստները ճանաչման են ներկայացվել ծերանոցի տնօրենին, ով հավաստել է, որ դրանք պատկանել են իրենց բնակչին։
Հայտնաբերված դիակից վերցվել են եղունգի նմուշներ՝ դատագենետիկական փորձաքննություն նշանակելու նպատակով:
Տուժածի անհետ կորելու վերաբերյալ ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել 2015 թվականի դեկտեմբերի 30-ին. ծերանոցի տնօրենը հայտնել է, որ նույն օրը՝ վաղ առավոտյան, ժամը  06:00-ի սահմաներում, նա դուրս է եկել ծերանոցից և չի վերադարձել:  Ոստիկանության Կոտայքի բաժնի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում  տղամարդը  չի հայտնաբերվել, և ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Քննության ընթացքում պարզվել է, որ տղամարդն ունեցել է հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ և հաշվառման մեջ է գտնվել Երևանի «Նորք հոգեբուժական կոնտրոն» ՓԲԸ-ում: Բացի այդ,  նա նախկինում աջ ոտքի ծնկային հատվածում մի քանի անգամ վիրահատության է ենթարկվել, որի պատճառով կենդանության օրոք քայլելիս կաղել է և ունեցել նշված ոտքի հետվիրահատական սպի:
Տղամարդու մահվան պատճառը, մարմնական վնասվածքների առկայությունը, բնույթն ու տեղակայումը պարզելու, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատահետքաբանական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:

Установлена личность мужчины, растерзанное тело которого нашли возле кладбища в Армении 03/04/2016 18:20 | Актуальная тема
Установлена личность мужчины, расчлененное тело которого было обнаружено возле кладбища в селе Нор Гюх в Котайкской области Армении, назначена экспертиза для выяснения причин смерти.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 3-го марта поступило сообщение о том, что на территории, расположенной близ кладбища в городе Абовян, обнаружен труп человека. Выехавшая немедленно на место происшествия вместе с судебным медиком и экспертом оперативно-следственная группа обнаружила среди камней на прилегающей к кладбищу территории труп мужчины, у которого отсутствовала часть тела выше пояса. При осмотре территории были также найдены челюсть и череп.
При предварительном осмотре тела погибшего, произведенном с участием экспертов, возникло разумное подозрение относительно личности погибшего, который проживал в доме престарелых и с декабря 2015 года числился в розыске как без вести пропавший.
Обнаруженное тело представили на опознание сестре числившегося без вести пропавшим, которая опознала его по шраму на колене и сообщила, что умерший был ее братом.
Одежда, которая была на погибшем, представлена на опознание директору дома престарелых, который подтвердил, что она принадлежала жителю интерната.
У погибшего взяты образцы ногтей с целью назначения судебно-генетической экспертизы.
Сигнал о пропаже потерпевшего поступил в Полицию 30 декабря 2015 года. Директор дома престарелых сообщил, что в тот же день, рано утром примерно в 06:00 потерпевший вышел из дома престарелых и не вернулся. В результате предпринятых сотрудниками Полиции по Котайкской области мероприятий обнаружить мужчину не удалось, и абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета Армении по Котайкской области было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
Следствием установлено, что мужчина имел определенные проблемы с психикой и состоял на учете в ереванском психиатрическом центре “Норк”. Кроме того, он в прошлом перенес несколько операций на коленном суставе, поэтому при жизни хромал и имел на ноге послеоперационный шрам.
“Для установления причины смерти мужчины, наличия телесных повреждений, их характера и расположения, а также прояснения целого ряда вопросов, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-трасологическая и судебно-генетическая экспертизы”, - говорится в сообщении.